Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Aktüel / Yaşam

"Leyla Aydemir Kütüphane ve Bilgisayarlı İletişim Merkezi" kitap ve bilgisayarları İstanbul'dan Ağrı'ya yola çıktı...  

  • Turistlerin en çok harcama yaptığı ülkeler
  • Kredi kartı kullanımında artış dolandırıcıların iştahını kabarttı
  • En çok göçmen ağırlayan 14'üncü ülkeyiz
  • Şubat ayında 34 bin 25 taşıt aldık
Ana Sayfa >> Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü21.01.2018 13:25

Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü

Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü


Çılgın proje olarak da bilinen Kanal İstanbul'un güzergahının açıklanması ile emlak piyasası hareketlendi. İşte, Kanal İstanbul'un bilinmeyenleri...


Bu haber 814 kez okundu.           

                           


“Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü”

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Serkan Ocak, Kanal İstanbul projesini tüm yönüyle ele aldı. Serkan Ocak, Küçükçekmece’den Karaburun’a kadar Kanal İstanbul'u gezdi ve deneyimlerini aktardı. İşte, o yazıdan öne çıkan bölümler:

Adını ilk kez altı yıl önce duyduk Kanal İstanbul’un... O tarihten beri ‘tahmini güzergâhlarda’ hareketlilik yaşanıyordu. Ve artık resmen açıklandı; kanalın nereden geçeceğini biliyoruz... Elimizde haritalar, drone ve bisikletlerle Küçükçekmece’den Karaburun’a kadar olan hattı bisikletle kat ettik. Tarihi ve doğal pek çok mirası havadan görüntüledik.

***

Küçükçekmece’den birkaç kilometre sonra, gölün diğer yakasında Bathonea antik kenti beliriyor. Bizans dönemine ait arkeolojik bütünlüğünü koruyan bu şehri, uzmanlar bir şans olarak görüyor.

Karşıda Yeşilçam filmlerinde bolca gördüğümüz Yarımburgaz Mağaraları var. Aydan Çelik hatırlatıyor: “600 bin yıl öncesine tarihlendirilen bu mağaralarda Sadri Alışık’lı ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’, Cüneyt Arkın’lı ‘Dünyayı Kurtaran Adam’, ‘Tarkan-Mars’ın Kılıcı’ filmleri çekildi. ‘Muhteşem Yüzyıl’ın seti de buradaydı.


“Kanal’ın Ucundan Tehlike Göründü”

Roma döneminden kaldığı belirtilen bir taşocağına giriyoruz. Tarih yüksek lisansı yapan Çelik, buradaki taşların İstanbul surlarında kullanıldığına dikkat çekiyor.

Rotanın ilk 20 kilometresi geniş bir vadide. Küçükçekmece Gölü yatağı ve sonra Sazlıdere. Sulak bölgenin 300’er metre sağında ve solunda yapılaşma izni yok. Çiftçilik ve hayvancılık dahi yapılamıyor. Çünkü 20 kilometrelik bu bölge ‘mutlak koruma alanı’...

Kanal İstanbul; Sazlıbosna, Baklalı, Dursunköy’le Şamlar Köyü’nün bir kısmını etkileyecek. Şamlar Köyü, 90’lı yıllarda Sazlıdere Barajı nedeniyle, yukarılarda bir bölgeye taşınmış. Aşağıda halen bazı evler ve 500 yıllık Şamlar Camii duruyor. Dedeleri 200 yıl önce bu köye gelen Mehmet Yurtsoy’un toprağının bir kısmı önceden baraj nedeniyle kamulaştırılmış. Dedelerinden miras bu toprakların çocuklarına, torunlarına geçmesi, en büyük arzusu.

Bir sonraki durağımız Sazlıbosna Köyü. İki ay önce elektrikle ilgili bir kamulaştırma yapıldığını, resmi belgede Kanal İstanbul’u ilk kez öyle gördüklerini söyleyen muhtar Oktay Teke farklı düşünüyor: “Arsaların 15-20 TL olan metrekare fiyatları, 2011’den sonra 40-50 TL’ye, birkaç yıl önce 150-300 TL’ye çıktı. Bakanın açıklamasından sonra ikiye katlandı. Metrekaresi 600 TL’ye satılan yer de oldu, 1000 TL isteyen de var. Yüzde 20-25 kamulaştırma olacak. Bir rant oluşacaksa köylü faydalansın bundan. Bence proje bittikten sonra dünyanın gözbebeği olacak burası. Yalılar 5 milyon dolara satılacak.”

Tehlikede olan değerler
Tarihi Yarımburgaz Mağaraları
Kuş göç yolları
Bölgenin arkeolojik potansiyelinin değerlendirimemesi


Etiketler: kanal istanbul -çılgın proje -tarih -bathonea -antik liman kenti

Diğer Aktüel / Yaşam haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright