Orhan Karaveli; Amerikan mandasını kabul edecektik de biz de buzağıları mı olacaktık! | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Orhan Karaveli; Amerikan mandasını kabul edecektik de biz de buzağıları mı olacaktık!11.05.2019 16:29

Orhan Karaveli; Amerikan mandasını kabul edecektik de biz de buzağıları mı olacaktık!

Orhan Karaveli; Amerikan mandasını kabul edecektik de biz de buzağıları mı olacaktık!


Bahçeşehir Atatürkçü Düşünce Derneği milli mücadelenin 100.yılına yakışır bir söyleşiye ev sahipliği yaptı.


Bu haber 185 kez okundu.


Oğuz Kaan Koleji Konferans Salonunda gerçekleşen söyleşinin konuğu Araştırmacı Yazar Orhan Karaveli’ydi. Karaveli 1930 yılında Ankara'da doğmuş, Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Londra Politeknik Okulu'nda öğrenim görmüş, Yeni İstanbul, Milliyet, Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde yazarlık yapmış, Atatürk’ü gören yaşayan bir tarihi hazinemiz.

Atatürk, Babam ve Ben kitabını da katılımcılara imzalayan Karaveli duygu yüklü anlatımıyla söyleşisinde , Mustafa Kemal’in İstanbul’dan Samsun’a, Erzurum, Sivas, Havza, Amasya ve Ankara’ya kadar geçen süreçte yaşadıklarını tarih kitaplarında yazmayan, birebir o dönemleri yaşamışların aktarımlarından katılımcılarla paylaştı. 


Çıktığı kurtuluş mücadelesi yolunda Ankara’ya kadar en yakınları olarak gördüklerinin bile Osmanlı’nın düştüğü içler acısı durumu kabullendiklerini, Sevr Antlaşması ile kaybedilen hakların geri alınamaz olduğunu, Amerikan Mandasını bile kabul edecek düşünceye sahip olduklarını aktardı. Karaveli’nin nükte ile “Mandayı kabul edecektik de bizde buzağıları mı olacaktık” sözleri salonda tebessümle karşılandı.
Etkinliğe katılanlar arasında Bader Başkanı Uğur Barış Karabulut, Bader Yönetim Kurulu Üyeleri Hamdi Demir, Reyhan Güngör, Tükoder Başakşehir Bşk. Aydan Kara, ÇYDD Geçmiş Dönem Başkanı Deniz Bayraktar, ÇYDD Yönetim Kurulu Üyeleri Arzu Yazgan, Cevahir Yargıç Yavuz, Serap Göçmen, siyasi parti temsilcileri olarak Başakşehir Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Bağdagül Gülen, Nizamettin Kümeç, Beyzade Kayabaşı ve Bahçeşehir 1.Kısım Muhtarı Demet Saltık vardı.
Söyleşi Add Başkanı Abdullah Kaya’nın Orhan Karaveli’ye teşekkür plaketi ile son buldu.

Yelpaze İstanbul-Bahçeşehir/16:25


Etiketler: add -bahçeşehir -abdullah kaya -19 mayıs -100.yıl -söyleşi -orhan karaveli -atatürk -samsun -bader -uğur barış karabulut

Diğer Aktüel / Yaşam haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright