RAP BENİM İÇİN SADECE MÜZİK DEĞİL | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Aktüel / Yaşam

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...
  • CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...
  • Satın alma davranışı en çok kokudan etkileniyor
  • Faik Öztrak; Minareyi çalan kılıfını uyduramamış
  • İmamoğlu YSK'nin gerekçeli kararını değerlendirdi
  • Türkiye'deki otomobillerin yüzde 37,87'si LPG'li
Ana Sayfa >> RAP BENİM İÇİN SADECE MÜZİK DEĞİL10.03.2019 00:00

RAP BENİM İÇİN SADECE MÜZİK DEĞİL

RAP BENİM İÇİN SADECE MÜZİK DEĞİL


Fuat Ergin: “Atatürk’ün çocuğuyum, o aydınlığın neferiyim”rnTürkçe rap'in usta ismi Fuat Ergin, dinleyicilerinin uzun süredir beklediği Omurga albümünü yayınladı. Albümde 12 şarkı bulunuyor. Fuat, Omurga'yı bağımsız olarak yayınladı. "Atatürk'ün çocuğuyum, o aydınlığın neferiyim" diyen Fuat, albümde şahsi problemlerinden, global sorunlardan, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu "karanlık"tan bolca bahsediyor.


Bu haber 118 kez okundu. Neden Omurga?
Türk hip hop kültürünün bugünlere gelmesinde çok emeğim olduğunu düşünüyorum. Birçok gence başlamaları ve bu yoldan gitmeleri için ilham verdim. Start ateşini ben yaktım. Bu alemde birçok stil varsa eğer, sözlerin bu şekilde söyleniş tarzı varsa, bunun benim sayemde olduğunu düşünüyorum. Türkçe hip hop’un omurgası olduğumu düşünüyorum. O yüzden Omurga koydum albümün ismini.

Plak şirketleri senden albümü alıyorlar. Sana doğru dürüst klip de çekmiyorlar, yardımcı da olmuyorlar, para da alamıyorsun. Haklarını verdiğin gibi hiçbir şey kazanamıyorsun. Bu albümün bütün gelirleri bana gelecek. Çünkü tamamen kendim yaptım. Hiçbir yerden sponsorluk da yoktu. O yüzden bu albümü bir plak firmasına vermek istemedim. Zaten dijital ortam varkan, hiçbir plak firmasına ihtiyaç yok.

Birileri gerçekten uyanmaktan aciz diyebilirim. 
Uyanacaksın ve kendi hayatını kendi eline alacaksın. Bu basit bir eylem. Bunu yaptıktan sonra doğru insanlarla da tanışır, kendi işini eline alırsın ve emeğinin karşılığını gayet güzel alabilirsin. Artık CD basmanın da bir anlamı yok. İnsanlar bir telefon tuşuyla müziğe ulaşıyorlar.

Yeni nesil rapçiler, rap müziği plazaya taşımaya çalışıyor, sterilleştirmeye çalışıyor gibi… 
Ben 80’li yılların sonunda hip hop kültürüyle tanıştığımda ve içine girdikten sonraki süreçte, her zaman bu yozlaşma vardı. Paranın insanları motive etmesi, paranın insanları kendine çekmesi… Yaşam standartlarını değiştirmek için kültürleri yozlaştırdıkları her zaman olmuştur. Bunu ben kendime yapamadım. Benim vefa borcum var. Beni ben yapan kültüre… Kendimi inşa etmem, kendimi eğitmemi sağladı. Ben bu şekilde ihanet edemezdim ona. Ben anlamıyorum baktığım zaman bazı insanlar, bundan 5 yıl önce yaptıklarının tam tersini yapıyorlar. İçim yanıyor benim. Gerçekten metanetli, cesaretli olmak gerekiyor. Sıkıntılara dayanıklı olmak gerekiyor. Elbette ben stilimi değiştirebilir, saçma sapan bir şeyler yapabilirdim. Ben bunu yapmadım. Özellikle kendi albümünde çok dikkat ediyorum buna. Albümüm benim kimliğim, orada taviz veremem asla. Amerika’da ne olmuş, neler artık trend’miş, ne in’mi, ne out’muş bunlara bakamam. Başkalarını taklit ederek yaşayamam.

Etiketler: fuatergin - rap - türkçe rap - Turkish rap - @fuatergin -

Diğer Aktüel / Yaşam haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright