UĞUR MUMCU Bahçeşehir'de özlem ve minnetle anıldı | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Aktüel / Yaşam

"Leyla Aydemir Kütüphane ve Bilgisayarlı İletişim Merkezi" kitap ve bilgisayarları İstanbul'dan Ağrı'ya yola çıktı...  

  • Turistlerin en çok harcama yaptığı ülkeler
  • Kredi kartı kullanımında artış dolandırıcıların iştahını kabarttı
  • En çok göçmen ağırlayan 14'üncü ülkeyiz
  • Şubat ayında 34 bin 25 taşıt aldık
Ana Sayfa >> UĞUR MUMCU Bahçeşehir'de özlem ve minnetle anıldı25.01.2019 12:24

UĞUR MUMCU Bahçeşehir'de özlem ve minnetle anıldı

UĞUR MUMCU Bahçeşehir'de özlem ve minnetle anıldı


Bahçeşehirliler Derneği (BADER) tarafından düzenlenen, Uğur Mumcu ve tüm basın şehitlerine atfedilen “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak” etkinliği, Uğur Mumcu’nun ölümünün 26’ıncı yıldönümünde BADER Toplantı Salonunda düzenlendi.


Bu haber 180 kez okundu.


  BADER Yönetim Kurulu adına Aydın Sayın ve Uğur Barış Karabulut'un hazırladıkları barkovizyon sunumunun yer aldığı gecede, Uğur Mumcu’nun yaklaşık 30 yıl önce kaleme aldığı satırların bugün bile güncelliğini koruması, geleceğe yönelik öngörüsü dikkat çekti.

Anma törenine BADER Yönetim Kurulu ve üyeleri, Tükoder Başakşehir Şb.Başkanı Aydan Kara, Türkü Dostları Şefi Emine Akkaya, BADER TSM Korosu Koordinatörü Müzeyyen Sarıözkan, BADER Eğitim Merkezi Koordinatörü Zelal Şahin ve Mumcu'yu sevenler katıldı.

 

24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden usta gazeteci Uğur Mumcu, ölüm yıldönümünde Bahçeşehirliler Derneği'nin (BADER) düzenlediği “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak” etkinliği ile anıldı. Açılış konuşmasını yapan BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut “Eğer Üstat Uğur Mumcu'yu Araştırmacı -Gazeteci olarak saygıyla anacaksak; onca yıldır haysiyet cellatlığına soyunan, utanmadan- sıkılmadan para karşılığı siyasilere içerik ürettiğini söyleyen, rantın karşısında durması gerekirken, biraz sağcı- sahte dindar- biraz solcu - sahte sosyalist ağzıyla, çevresindeki üç beş şakşakçılarıyla ranttan beslenenlere ne diyeceğiz? Hukuksuzluğa, kültürsüzlüğe, ranta savaş açan kişi ve kurumları yalan, iftira , sisli-puslu cümlelerle yıpratacağını sananlara, çamurumu atarım tutmasa da üzerleri kirlenir diye düşünenlere ne diyeceğiz? Siyaseti aşiret ağalına çevirip başarızlıkları ispatlı ama yinede koltuklarını kaybetmekten korkan politikacıların ucuz kalemşörü olan, gazeteci kılığına girmiş vicdanları çürük, zihinleri sinsi, senaryo kahramanı şaklabanlara ne diyeceğiz? Soruyorum size ne diyeceğiz?" Gerçi ne diyeceğimizi geleceği daha o yıllardan gören Merhum Uğur Mumcu söylemişti. Neler yaşayacağımızı birer birer anlatmış, bizleri uyarmıştı... Gelinen ülke gerçeklerini düşündüğümüzde bugün o tespitlerinde ötesinde içinden çıkılması zor bir yozlaşmayı yaşadığımızı görüyoruz" dedi.

 

Anma törenine 68 kuşağının önde isimlerinden Nihat Emeksiz'de katılanlar arasındaydı. Emeksiz ise, “Uğur Mumcu'nun ön önemli özeliği her koşulda dik durmasıdır. Hiçbir zaman eğilip bükülmedi, şuan içinde bulunduğumuz BADER'de verdiği mücadelesinde 20 yıl boyunca Mumcu'nun izinden gitti, hiçbir koşulda eğilip bükülmedi. Tarihe mal olmuş kişileri ölümsüzleştirmek sözle değil eylemle olur. Mumcu o dönemde terör kaynaklarını, cemaatleri, kaçakçılığı sıkça yazmıştı, ancak bugün geldiğimiz süreçte doğruları yazması gerekenlerin kalemleri kırılmış, ülkede karamsar bir tablo var. Bize düşen doğrunun yanında yer almak, tavır koymak ve birlikte hareket etmektir. Umutları yeşertmeli, güç birliği sağlamalıyız” şeklinde konuştu.


Etiketler: uğur mumcu -anma -26.yıl - bahçeşehir -bader -uğur barış karabulut -yelpaze istanbul

Diğer Aktüel / Yaşam haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright