Yelkenler ROTAATA | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yelkenler ROTAATA12.05.2019 14:24

Yelkenler ROTAATA

Yelkenler ROTAATA


Bahçeşehir Rotary Kulübü 19 Mayıs'ın 100.yılına ROTAATA ile damgasını vuran projeye imzasını attı. Dolmabahçe'den denize açılan Türk ve Atatürk bayraklı onlarca yelkenli, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı rotayı izleyerek 19 Mayıs'ta Türkiye genelinden etkinliğe destek olacak yurtseverlerle buluşacak.


Bu haber 345 kez okundu.

 

Dolmabahçe'den bugün ilk etabı denize açılan yelkenlileri Bahçeşehir Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ali Rıza Ayın ve üyelerinin yanı sıra, 2420.bölge 2019 Türkiye RotaATA Komite Başkanı Hilal Erbakan, Gözde Engin, Guvarnör Yardımcısı Sinan Devin, Geçmiş Dönem Başkanlarından Rana Güzelbaş, Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut, Bader Yönetim Kurulu Üyeleri Hülya Ayın, Reyhan Güngör, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1984 mezunları ve duyarlı vatandaşlar uğurladı.


 

2012'den 2019'a ROTAATA

 

Bahçeşehir Rotary Kulübü Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı ve milli mücadeleyi başlattığı tarih olan 19 Mayıs 1919 ruhunu canlı tutmak, verilen büyük emeklerin değerini yeni nesillere aktarmak ve vatan toprağı için ödenen bedellerin hatırasını bir kez daha saygıyla anmak için 2012 yılından bu güne dek her 19. Mayıs’da Samsun'a çıkarma yapıyor.

 

RotaAta (RotamızAtatürk) adı verilen proje kapsamında Bahçeşehir Rotary Kulübü'nü temsil eden 19 kişilik ekibin İstanbul'dan Samsun'a ulaşmasıyla anlamlı kılınan seyahatin sonunda, 19 Mayıs günü Samsun tören alanında yapılacak görkemli kutlama programına katılım sağlanması ve büyük önder ile silah arkadaşlarının manevi huzuruna çıkılması sağlanıyor.


 

Bahçeşehir Rotary Kulübü diyor ki;

“Dünyada pek çok kişi için sıradan bir takvim yaprağı teşkil eden 19 Mayıs 1919, aslında insanlık tarihinin mihenk taşlarından birini temsil ediyor. Bu gerçeğin de en çok Türk ulusu tarafından dikkate alındığı ortada. Çünkü 19 Mayıs Türk ulusunun Kurtuluş Mücadelesinin başladığı tarih olarak kayıtlara geçmiştir. Oysa, biz bu tarihin bunun ötesinde anlam taşıdığına inanıyor ve 2019 yılını tüm Türkiye’deki Rotary ailemizle birlikte organize edelim istiyoruz.

'Bahçeşehir Rotary Kulübü olarak ilk kez 2011 - 2012 döneminde   kulüp üyelerimizin de içinde olduğu 1 tekne ile Dolmabahçe’den hareketle Samsun’a doğru Bandırma Vapuru rotasını  izlenerek yaptığımız ilk yolculukta , 19 Mayıs 1919'da 'Kurtuluş Mücadelesi'  için çıkılan bu tarihi seyahati hatırlamak ve hatırlatmak istedik. Güzergah boyunca konakladığımız limanlarda TC Valiliklerini, TC Kaymakamlıklarını ve TC Belediye Başkanlıklarını ziyaret ederek projemizin içeriğini ifade ettik.  19 Mayıs 2012’de Samsun Tütün İskelesi’nde yapılan törenlerde yerimizi alarak büyük coşkuya katkı verdik.. Ailelerimiz ve sevgili dostlarımızla birlikte 19 Mayıs yürüyüşünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını yoğun duygularla yad ettik.”Bilindiği gibi, 19 Mayıs tüm yurdu işgal edilmiş bir ulusun bağımsızlığını yeniden kazanmak için mücadele başlattığı tarih, en güç koşullar altında dahi insanın neler başarabileceğini tüm insanlığa gösterdiği bir kahramanlık öyküsünün başladığı tarihtir.

19 Mayıs aynı zamanda Türk ulusunun tüm dünya uluslarıyla birlikte barış içinde yaşama isteğinin de başlangıç noktası değil midir? 19 Mayıs, Türk ulusunun hedefini çağdaş medeniyetler düzeyine çıkarmak hamlesinin başladığı tarih değil midir?


19 Mayıs Türk insanının bireysel özgürlük ve yükümlülükleri kişinin kendisine veren bir devlet anlayışına geçişinin başlangıç noktasıdır. Kadın veya erkek, siyah veya beyaz, genç ya da yaşlı, varlıklı veya yoksul, işveren veya iş gören herkesin aynı vatandaşlık hakları kavramına adım attığı tarihtir. Bir başka açıdan baktığımızda, 19 Mayıs bireyin kendi hür iradesiyle dilediği inanç sistemine yönelebilmesine zemin veren anlayışın başladığı tarihtir.

19 Mayıs çok şey ifade etmektedir. Sadece Türk ulusu için değil, tüm insanlık için çok şey ifade etmektedir. Bu nedenle 19 Mayıs gençliğe armağan edilmiş bir bayramdır.

RotaAta, 19 Mayıs girişiminin ne olduğunu, ne denli değerli olduğunu genç kuşaklara anlatmak için bir fırsattır. RotaAta, Türk ulusunun medeni, çağdaş ve barışçı anlayışını tüm dünyaya anlatmak için bir fırsattır. RotaAta, 19 Mayıs girişiminden insanlığın nasıl fayda görebileceğini tüm insanlığa anlatmak için bir fırsattır.


 

Milli mücadelenin 100.yılını görkemli bir projeyle taçlandıran başta Bahçeşehir Rotary Kulübü olmak üzere emeği geçen ve katkı sunan tüm gönüllülere sonsuz teşekkürler...

 

Yelpaze İstanbul-Dolmabahçe/12.05.2019


Etiketler: bahçeşehir rotary kulübü -atatürk -samsun -100.yıl -yelkenli -rotaata -milli mücadele -bader -bahçeşehirliler derneği

Diğer Aktüel / Yaşam haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright