Bahçeşehir'deki Gölet Davası'nda üst mahkemeden sevindiren karar!  | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Aktüel / Yaşam

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...
  • CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine topyekün kenetlendi...
  • Satın alma davranışı en çok kokudan etkileniyor
  • Faik Öztrak; Minareyi çalan kılıfını uyduramamış
  • İmamoğlu YSK'nin gerekçeli kararını değerlendirdi
  • Türkiye'deki otomobillerin yüzde 37,87'si LPG'li
Ana Sayfa >> Bahçeşehir'deki Gölet Davası'nda üst mahkemeden sevindiren karar! 30.10.2017 00:00

Bahçeşehir'deki Gölet Davası'nda üst mahkemeden sevindiren karar! 

Bahçeşehir'deki Gölet Davası'nda üst mahkemeden sevindiren karar! 


rnBaşakşehir CHP'li Belediye Meclis üyesi Abdulhadi Akmugan tarafından açılan Bahçeşehir Gölet'te halen devam eden inşaat yapı ruhsatının iptali davasında Yerel Mahkeme dosya içeriğini incelemeden davayı usulden reddetmişti. Üst mahkemede dosyanın tekrardan görülmesini istedi. Başakşehir CHP İlçe Başbakanı Özgür Karabat kararı Yurt Gazetesi'nden Muhabir Barış CAN'a değerlendirdi.


Bu haber 590 kez okundu.


İstinaf Mahkemesi olan  İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdare Dava Dairesi dosyayı inceleyerek Yerel Mahkeme'nin usulden red kararının yerinde olmadığı gerekçesiyle kararı ortadan kaldırdı ve davayaı esastan incelenmesi için Yerel Mahkeme'ye iade etti.


Bu karar ile Bahçeşehir Gölet'te halen devam eden inşaatın yapı ruhsatının iptali davası tekrar görülecek. Mahkeme devam ederken Gölet çevresindeki inşaat alanında da çalışmalar devam ediyor.


İNŞAATLARIN HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI KALMADI


Gölet çevresinde halen devam eden inşaatların hiçbir hukuki dayanağı kalmadığını söyleyen Başakşehir CHP İlçe Başbakanı Özgür Karabat 'hukukun da doğanın da katletledildiğini söyledi. Yaşanan hukuk mücadelesini de şu şekilde açıkladı: Biz orayla ilgili ruhsat iptali davası açmıştık. Fakat yerel mahkeme derdest kararı vermişti. Belediye başkanın bu satışla ilgili aldığı bir yetki kararının iptali için de dava açmıştık. 'Siz zaten yetki kararı ile ilgili dava açmışsınız, bu davaya gerek yok' diyerek bizim davamızı reddetti. Üst mahkemeye gittik, üst mahkeme de 'bu davaya esastan bakmamışsınız, bu davayı yeniden görün' dedi. Şimdi yeniden Bahçeşehir'deki Gölet'deki inşaat ruhsatının iptal davası görülecek.  


 HUKUKA AYKIRI


İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Danıştay 8. Dairesi’nin Bahçeşehir Göleti’nin satışı işlemlerinin durdurulması yönündeki kararına uymamıştı.


Danıştay 8. Dairesi, Bahçeşehir Gölet bölgesinin satılmasına yol açan Belediye Meclisi kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetmişti. Mahkeme kararında, Belediye Meclisi'nin bu yönde bir karar verme yetkisinin bulunmadığını, taşınmaz satma yetkisinin Belediye Başkanı'na devredilemeyeceğini belirterek, çevreciler tarafından açılan davanın aleyhinde karar veren İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin kararını bozmuştu.


İstanbul 6. İdare Mahkemesi ise, satışın iptali için davacı tarafından gösterilen delillerin somut bilgi ve belgeye dayanmadığını söyleyerek önceki kararında ısrar etmişti.


AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI 'PARA LAZIM' DİYE SATTI


Dönemin AKP'li Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal döneminde Gölet alanı 103 milyon liraya Atmaca Gruba satılmıştı. Belediye satış gerekçesi olarak 'belediyeye gelir temin edilmesi'ni göstermişti. Uysal AKP'li Kadir Topbaş'ın İBB Başkanlığı'ndan istifasından sonra İBB'ye başkan olarak seçildi. 


BADER ve Gölet Gönüllülerinden Açıklama


Saygıdeğer Çevre Gönüllüleri


Bahçeşehir Gölet’te halen devam eden inşaat yapı ruhsatının iptali davasında yerel mahkeme dosya içeriğini incelemeden davayı usulden red etmişti. İstinaf Mahkemesi olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdare Dava Dairesi vermiş olduğu karar ile Yerel Mahkeme’nin usulden ret kararının yerinde olmadığı gerekçesi ile kararı ortadan kaldırmış ve davayı esastan incelemesi için Yerel Mahkeme’ye iade etmiştir. Lehimize verilen bu karar ile Bahçeşehir Gölet’te halen devam eden haksız ve hukuksuz inşaatın yapı ruhsatının iptali davası tekrar görülecektir. BADER ve Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri olarak bu davaya müdahil olacağımızı ve hukuki süreci yakından takip edeceğimizi önemle siz değerli gönüllülerimize belirtmek isteriz. Bildiğiniz gibi BADER ile Bahçeşehir Gölet Gönüllülerinin daha önce açtığı davalar ile Gölet’te yapılan ihale ve satış işlemlerinin hukuka aykırı olduğu tespit edilmiş olup, bu hususta Yürütmenin Durdurulması kararı da alınmıştır. Ancak bu kararlar çeşitli bahaneler ile uygulanmamaya devam etmektedir. Ayrıca Gölet parsellerini de kapsayan parsellerdeki imar planları da Mahkeme’ce iptal edilmiş, kısacası Gölet’te halen devam eden inşaatın hiçbir hukuki dayanağı kalmamıştır. Tüm bunların yanında yapı ruhsatının iptali davasının bu süreçte önemi çok fazladır ve bu davanın da lehimize biteceği hususunda inancımız tamdır. Tüm bu hususları siz gönüllülerimizin bilgilerine sunarız.Etiketler: bader -özgür karabat -gölet gönüllüleri - hadi akmugan -uğur barış karabulut -bahçeşehililer derneği -gölet -inşaat -mahkeme -yargı

Diğer Bahçeşehir haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright