Başakşehir Belediyesi bu karar sonrası daha ne bekliyor? | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Başakşehir Belediyesi bu karar sonrası daha ne bekliyor?14.06.2019 14:21

Başakşehir Belediyesi bu karar sonrası daha ne bekliyor?

Başakşehir Belediyesi bu karar sonrası daha ne bekliyor?


Başakşehir'in Bahçeşehir Gölet alanında yaşanan 2013 yılından 2019'a hukuk mücadelesini, açılan onlarca dava, iptal kararları, Danıştayın verdiği inşaatların yürütmeyi durdurma kararlarını defalarca siz okuyucularımızla paylaşmıştık. Ancak her açılan davaya inşaat şirketi ve Başakşehir Belediyesi itiraz ederek süreci uzatmış ve bir yandan da yargının verdiği kararları göz ardı ettiğini iletmiştik. İşte Bahçeşehirliler Derneği (BADER) ve Gölet Gönüllülerinin sürdürdüğü bunca hukuk mücadelesine bir kararda bilirkişi raporlarıyla verildi. Raporda mevcut yapılaşmanın şehir planlarına aykırılığı bir kez daha ispatlanırken, spor ve park alanında devam edilen yapılaşmanın " Kar amaçlı" olduğu ve kamu yararı gözetmediği belirtildi.


Bu haber 155 kez okundu.


İdare mahkemesinin atadığı bilirkişiden tokat gibi cevap!

Bilirkişi raporunda dava konusu planlarda önerilen ticaret alanlarının kar amaçlı faaliyete dönüştüğü, bu durumun planlama ilkeleri, meri imar mevcuatı ve kamu yararına aykırı olduğu, yapılaşmanın yörenin ihtiyaç duyduğu ticari birimlerden ziyade gelir amaçlı hazırlandığı, yapılaşmanın yine yörenin ihtiyaç duyduğu açık yeşil alanları azaltacağı, bu sebeple şehircilik ilkelerine imar planlama tekniklerine aykırılığı ile kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.   

 

BADER ve Gölet Gönüllüleri; "Artık tuz koktu, Başakşehir Belediyesi'nden kanunlara uygun işlemlerin yapılmasını bekliyoruz"

Bilirkişi raporu sonrası sosyal medyadan yazılı çağrı yapan BADER ve Gölet Gönüllüleri;

"Hukuka aykırı işlemleri gidermesi ve hukuka uyması beklenen idare kurum Başakşehir Belediyesi, tam da hukuksuzluğun ortasında durmaktadır ve mahkeme kararlarını tanımamaktadır. Başakşehir Belediyesi’nin yerel yönetim ilkelerinden bihaber, yeşil ve doğa düşmanı bu tavrını sonlandırması ve hukuka aykırı gölet inşaatını derhal durdurması gerektiğini önemle belirtmek isteriz."
Etiketler: BAHÇEŞEHİR -gölet -bader -bahçeşehirliler derneği - danıştay -kanun -mahkeme kararı -gölet gönüllüleri -uğur barış karabulut

Diğer Bahçeşehir haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright