İstanbul Marmaray Banliyo hattı son durağı Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> İstanbul Marmaray Banliyo hattı son durağı Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır03.11.2017 12:25

İstanbul Marmaray Banliyo hattı son durağı Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır

İstanbul Marmaray Banliyo hattı son durağı Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki banliyö hatlarının devreye girmesinden sonra Marmaray'ın gece yolcu taşımadığı saatlerde, yük taşıyacağını söyledi. Bader Başkanı Uğur Barış Karabulut " Sayın Bakanımızdan banliyö hattını geceleri işlevselleştirirken, gündüzleri de hattın son durağının Halkalı'dan Hadımköy'e alınmasına da çözüm üretmesini bekliyoruz" dedi.


Bu haber 2526 kez okundu.

İstanbul Banliyo hattı son durağı Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’daki banliyö hatlarının devreye girmesinden sonra Marmaray’ın gece yolcu taşımadığı saatlerde, yük taşıyacağını söyledi. Bader Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Barış Karabulut " Sayın Bakanımızdan banliyö hattını geceleri işlevselleştirirken gündüzleri de hattın son durağının Halkalı'dan Hadımköy'e alınmasına da çözüm üretmesini bekliyoruz" dedi.

 


Marmaray Geceleri Yük Taşıyacak


Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile birlikte, toplu ulaşım projelerinin sergilendiği Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nı açan Aslan, İstanbul’da şehrin iki yakasındaki banliyö sistemine metro standartı getireceklerini belirerek şunları söyledi: “2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Halkalı’dan Gebze’ye birbirine entegre edeceğiz” dedi. Arslan, “Metroya hizmet eden iki hattın yanında üçüncü bir hat yapıyoruz.  O üçüncü hat da, uluslararası taşımalara hizmet edecek. Ankara’dan ve 2018’de bitirmeyi hedeflediğimiz Sivas’tan, Konya’dan kalkan yüksek hızlı tren, Haydarpaşa garına kadar gelecek. Bazıları, Marmaray’ı kullanarak Avrupa yakasına geçebilecek. Gece yolcu taşımacılığının olmadığı saatlerde de, Bakü – Tiflis – Kars hattını kullanarak Çin’den, Kazakistan’dan gelen yük, gece Marmara’yı kullanarak, Avrupa’ya gidecek” dedi. 

 

"İstanbul Banliyo hattının son durağı Halkalı'dan Hadımköy'e kadar uzatılmalıdır"

 

 Yayınlanan haber sonrası basın açıklaması yayınlayan Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut " Derneğimiz 2013 yılında Haydarpaşa'da TCDD İstanbul Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettik. Bölge Müdürümüze günde 2 kez hizmet veren Ispartakule -Sirkeci seferlerinin Marmaray çalışmaları nedeniyle kapatıldığını, bölgemizin her geçen artan nüfusu ile alternatif ulaşım araçlarına ihtiyaç duyduğunu, Marmaray hattı tamamlandığında da Halkalı banliyö son durağının 3-5 km daha ileriye Hadımköy istasyonuna kadar uzatılmasının gerekliliğini bildirmiştik. Hatta bu konuda bölge yaşayanları olarak bizlerinde elinden gelen gayreti gösterebileceğini eklemiştik. "

 

Karabulut "Verilen sözler tutulmalıdır"

 

Dönemin Bölge Müdürü bu konuda çalışmaların sürdüğünü, Marmaray'a yeni hatların entegre olması adına eski istasyonların giriş-çıkış ve benzeri yenilemelerinin yapılması gerektiğini Ispartakule istasyonu içinde o dönem Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile görüştüklerini, istasyonun yenileme çalışmalarını belediyenin üstleneceğini bizlere belirtmişlerdi. Ancak İstanbul'da banliyö hatlarına dair sevindiren haberleri sıkça duymamıza rağmen, son aylarda konuya dair basına verilen demeçlerde gerek Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gerek Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve gerekse Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bu konuya dair hiçbir açıklamada bulunmamaktadır. Kuzey otoyol bağlantılarının halen yapılmamış olması, metronun en iyi ihtimalle 2021 yılını bulacak olması düşünülürse, 2018 yılında hizmete girecek İstanbul Marmaray banliyösü Bahçeşehir- Boğazköy-Ispartakule- Esenkent- Hadımköy- Esenyurt'ta gece gündüz trafik çilesi çeken komşularımıza bir nebze nefes aldıracak, alternatif bir ulaşım aracı olacaktır. Halkalı'ya kadar zaten gelen bir banliyönün tüm seferlerini döşenmiş mevcut ray hattı varken 3-5 km  Ispartakule- Hadımköy'e kadar uzatmasının bırakın trafik çilesine pozitif yönde bir değer katmasını, işletme yönetimi açısından da çok daha rantabl olduğu kanaatindeyiz. Halkalı'dan Ispartakule-Hadımköy'e kadar bu hattın Marmaray seferlerine dahil edilmemesi adına kamuoyunda dile getirilen siyasi tercihlerden dolayı, Mahmutbey gişe gelirleri düşer endişelerine bizler inanmak istemiyoruz." dedi. 

 

 


Etiketler: istanbul - banliyo -gece -halkalı -hadımköy -ıspartakule -bahçeşehir - tren -marmaray -sirkeci - bader -bahçeşehirliler derneği -uğur barış karabulut

Diğer Bahçeşehir haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright