Çocuklara ilişkin küçük bir çözümleme  | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Çocuklara ilişkin küçük bir çözümleme 17.11.2016 11:22

Çocuklara ilişkin küçük bir çözümleme

Tembel çocuk yoktur, sadece neyi nasıl öğrenmesi gerektiğini bilmeyen, zekâ tipi önemsenmemiş


Tembel çocuk yoktur, sadece neyi nasıl öğrenmesi gerektiğini bilmeyen, zekâ tipi önemsenmemiş ve zekâ tipine göre yönlendirilmemiş, eksiklikleri saptanamamış, hayatındaki gelişmelere ve öğrendiklerine nasıl anlam yüklediği bilinememiş çocuk vardır.
Hâl böyle olunca aslında her velinin söylediği kelime şudur genelde " zeki ama çalışmıyor". Fakat hiç düşünülmez bu çocuk neden çalışmıyor ya da çalıştığı halde neden yapamıyor. Bunları düşünmek yerine fatura yine çocuğa kesilir. Tembel olarak aile içinde, arkadaşları içinde ve hatta çok acıdır ki öğretmenleri tarafından bile etiketlenir çocuk. Peki, bu çocuk kendisini nasıl ifade edebilir? Yaramazlıkla, arkadaşının saçını çekerek mesela... Çünkü bu çocuğun artık kendini kabul ettirme, başarmaya çalışma gibi bir amacı da olmaz. Çünkü başarısız olduğuna kendisi bile inandırılmıştır. Başarısız olduğu iyice yerleşmiştir çocuğun bilinçaltına. Çevresi tarafından artık bu şekilde bir muameleye maruz kalır çocuk. Artık başarması bir şeyleri gerçekten imkânsızlaşmıştır. Başarının ve ahlakın sadece okul derslerinden ibaret olduğunu düşünen aile, çocuğunu ahlaki olarak da zayıf büyütür. Örneğin dolmuşta yaşlı birine yer vermeyi bile öğretmez aile. Kendisi bir koltuğa çocuğunu da yanındaki diğer koltuğa oturtur. 
Zamanla yapısı bilinmeyen, önemsenmeyen, kısacası birey olduğunu hissedemeyen, ahlaki açıdan da zayıf olan bu çocuk ergenliğinde etkisiyle BÜYÜK ADAM GİBİ olmaya çalışır. Çevresinde gördüğü büyük adamların yaptığı gibi sigara içerek kendisini kanıtlamak ister. Tabi burada etkenlerden belki de en önemlisi arkadaşlarından görerek başlamasıdır ki aslında özendiği arkadaşları da kendisini kanıtlama ihtiyacında olan kişilerdir. Onlar da başka birileri tarafından başlatılır derken, zincirleme bir şekilde yayılır bu kesim ve yeniden etiketlenir.
Bu sefer etiket şudur, "SERSERİ". Ama burada bitmez, çocuk küfürlerden sapıklığı öğrenir. (Farkındaysanız tüm küfürler bir baskınlık ve kanıtlayabilme duygusu içerir.) Hormonlarının da etkisiyle karşı cinse yüklemesi gerekenden farklı duygular beslemeye başlar. Hele bir de çevresinde böyle örnekler varsa, hele bir de aile içinde sözlü ve fiziksel şiddeti tanımışsa, hele bir de kendisi gibi yetiştirilen birileri tarafından cinsel istismar yaşamışsa. Böylelikle kişi neler başarabileceğini bilmeden, yapısını bilmeden bir gelecek yapılandırmış olur. Böyle yetişmiş birinin sağlam bir nesil yetiştirmesi doğal olarak beklenemez. Yine başka bir zincirleme ilişki devam eder. Sonuç olarak da yine bir etiket yapıştırılır artık etiket daha genel bir kesimi kapsar.
DUYARSIZ NESİL.
Peki, nesil duyarsızsa suç kimin?Gülfem Aybastı Civan`ı yakından tanıyalım...
Sakarya Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. 2013 yılında Toros Üniversitesi Evlilik ve Aile Danışmanlığı üzerine eğitim aldı. Aynı yıl St. Clemens University’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamladı. Mesleki kariyeri adına birçok sertifika eğitim programına katıldı. 
Helpa Akademi Quantum Yaşam Koçluğu
Helpa Akademi Öğrenci Koçluğu
Helpa Akademi Emotional Freedom Techniques Uygulayıcı Eğitimi
Helpa Akademi Bilinçaltı Temizleme ve Programlama
Klinik ve Adli Psikologlar Derneği Cinsel Terapi Uygulayıcı Eğitimi
Klinik ve Adli Psikologlar Derneği PsikoDinamik Yönelimli PsikoTerapi Eğitimi
Klinik ve Adli Psikologlar Derneği Psikometrik Testler Uygulayıcı Eğitimi
Klinik ve Adli Psikologlar Derneği Temel Hipnoz Teknikleri Uygulayıcı Eğitimi
Uludağ Üniversitesi Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitimi
Uludağ Üniversitesi Wisc-r Testi Uygulayıcı Eğitimi
Tüm bu eğitimleri aldıktan sonra şuanda işletmiş bulunduğu danışmanlık ofisini  faaliyete geçirdi. Evlilik ve Aile Danışmanlığı, çocuklar için Oyun Terapisi ve yetişkinler için  danışmanlık hizmetlerinin yanında öğrencilere yönelik Öğrenci Koçluğu hizmetiyle farklı alanlarda faaliyetlerine devam etmektedir.
Detaylı bilgi için: Koza Mah. Akkoza Konutları Defne Blokları 1 B blok
Zemin Kat D:4 Tel: 0544 441 4559

Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright