Savurun Peri Tozlarını Yelpazeniz ile Gökyüzüne | Yelpaze İstanbul
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Savurun Peri Tozlarını Yelpazeniz ile Gökyüzüne 25.12.2017 23:21

Savurun Peri Tozlarını Yelpazeniz ile Gökyüzüne

Hayat başlı başına bir macera, perilerin sihirli tozu gibi ışıl ışıl bir pırıltı tanesi ile başlıyoruz bu yolculuğa.


 Ya bu pırıltı taneciğini peri tozu yağmuruna döndürüyoruz ya da tek bir pırıltı tanesinin bile farkına varmadan, bugünde bitti, bu hafta nasıl geçti anlamadım, ömrümüzden bir sene daha geçti, ya da bir yıldız daha kaydı sözlerini söyleyip hatta bu sözleri bolca kullandığımız halde, anlamının bile farkına varmadan geçirip gidiyoruz günlerimizi.
Koskocaman bir senenin daha hızla sonuna geldik, sonuna gelmek değil mesele asıl mesele bu sona nasıl geldik, mutlu bir son mu, mutsuz bir son mu, dolu dolu mu yoksa bomboş bir hayat koşturmacası ile mi, nelerin farkına vardık, bir önceki seneden farkı neydi mesela, ne aldık bu kocaman 365 günden, ne verdik peki hayata? Hayat yağmur olup tüm bereketi ile üzerinize yağdı mı, yoksa farkına varmadan anlamadan geçip gitti mi takvim yaprakları?
Şöyle bir dönüp baksak bu senemize, neler görüyoruz, neler yaşadık, en önemlisi ise yaşadıklarımız bize neler düşündürdü ve neler hissettirdi, duygularımızın farkına vardık mı, bunları düşünelim istiyorum. Hepimiz kendi hayatımızı kendimize göre bambaşka bir yelpaze olarak yaşıyoruz, her birimizin kendine özgü olan hayatı algılama ve bakış açımız var. Bu hayatı kendimize göre algılama şeklimiz ise bize özgün ve tek olan bize özel yelpazemizi oluşturuyor. Geçip giden her yeni yıl yelpazemize yepyeni kanatlar ekleyebildik ise ne mutlu bize. Böylece zamanla elimizde dev bir yelpaze ile hayatı tozu dumana katarız, toza dumana bulanmayız.
Hayat yelpazemizin sadece bir tarafına bakmayalım, belki de hiç bakmadık diğer yüzüne, halbuki orada herşeyin aksi var tersi var, iyinin kötüsü, acının tatlısı, güzelin çirkini, koşturmacanın dinginliği, kalabalığın yalnızlığı var. Keyifsizliğin huzuru, kıtlığın bereketi, aşkın bambaşka bir yüzü var. Herşey sıradan ise eğer aksinde bambaşka heyecanlar var, seçim senin ne tarafa bakmak istediğine sen karar vereceksin.
En önce kendinle başlamalı ve en önce kendini tanıyıp kendini anlamalısın. Mesela başına gelen olaylarda önce bir kendine dönüp, ``Ben ne hissediyorum?`` demelisin. Hisler, duygular ve bilinçaltımızdır bize karar verdirten, oturup düşündüm ve karar verdim dediğimiz an yaptığımız şey aslında düşünmek değil. Neyi düşünüyoruz ki, aklımıza gelen her şeyi yaratan bize söyleten şey zaten duygularımız ve bilinçaltımızdır.
Kendini tanımak, kendini bilmek; duyguları ve hisleri fark etmekten dolayısı ile yok saymamaktan geçer. Olayı değil önce duygularını tartacaksın, duygularını düşünüp anlayacaksın. ``Beni bu davranışa hangi hisler getirdi?`` demeden, hislerini su yüzüne çıkarmadan, onları kabul etmeden ilerlemek çok zor ve karışık.
Duygularımız ve hislerimizdir sözlerimize yansıyan, mimiklerimize yansıyan, davranışlarımıza yansıyan. Bu duygu ve hislerimiz de tüm yaşamımızda gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimiz her yeni olay, kişi, okuduğumuz kitaplar, dinlediğimiz müzikler, insanlar vs ile gün be gün şekillenir, katlanır, artar, büyür, çoğalır.
Duygularını tanıdığın anda hayatının kontrolünü eline alırsın, çünkü neye nasıl tepki vereceğini, karşılık vereceğini bilirsin. Kendini bilmek kendi duygularının nedenlerini değerlendirebiliyor olmaktan geçer. Duygularınla barışıp konuştuğun anda hayat yolun değişir, çünkü kendini bilirsin ve neler istediğine daha kolay karar verip bu hedefine ulaşmak isteğinin gücünü hisseder olursun içinde. İşte bu güçtür hayata peri tozlarını savurtan, mucizeler yaratan, hayatı pırıl pırıl yapan.
O zaman şimdi başla mesela, bu yazıyı okudun ``Ne hissettin içinde?``
``Tekrar geri dönebilecek olsan geçmiş olan bu seneye, neyi farklı yapardın?`

``Neler hissettin hangi duygularla yaşadın 2017`yi?``
Duygularımıza bir kez göz attıktan sonra tekrar onlara bakmamayı başaramayız zaten. Hoş geldiniz yepyeni bir hayata, zamanıdır şimdi, savurun peri tozlarını yelpazeniz ile gökyüzüne.

Pınar Sayan

Yaşam, İlişki, Aile ve Öğrenci Koçu
NLP Uzmanı

Paul Ekman Duygu Analisti ve Mikromimik Uzmanı
Ergenler ve Gençler için Gelecek Planlama  


Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright