Şarkılarıyla ruhumuzun doktoru
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>Şarkılarıyla ruhumuzun doktoru "Ferhat Göçer " 22.12.2017 10:21

Şarkılarıyla ruhumuzun doktoru "Ferhat Göçer "

Acılar, sevinçler, umutlar ve hüzünler... Tüm duygular onun sesinden yansıyan melankolik bir tınıyla ruhunuzu sarıveriyor.

Başarılarla dolu müzik kariyerinde, dinleyicisine en mükemmeli sunmak için çabalayan ve dinlediğimiz her şarkısında verdiği emeği bizlere hissettiren bir müzik adamı...

İstanbul Üniversitesi  Devlet konservatuarı Şan Bölümü mezunu olan  Ferhat Göçer, 2005 yılında kendi adını taşıyan albümü ile müzik severlerle buluştu.
Çıkış parçası olan "Yastayım" ile hepimizin ruhunda bir iz bıraktı… 
Kurucusu olduğu Metropol Senfonisi Orkestrası ile Türkiye`de ve yurt dışında verdiği konserlerle  bir çok hayran kitlesine sahip oldu.
Klasik Türk Müziği`nden operaya, müzikallerden yabancı bir çok esere kadar, dinleyicisine büyük bir müzik ziyafeti sundu. 
Çalışkan, mütevazı, entelektüel, romantik, centilmen ve beyefendi kişiliğiyle öne çıkan eşsiz yorumcu Ferhat Göçer`in konuğuyduk. Geçtiğimiz günlerde 25 yıllık doktorluk hayatını emeklilikle taçlandıran ünlü müzisyen şu günlerde İranlı sanatçı Guguş ile Farsça bir düet yapmaya hazırlanıyor.  
  
Halkın gözünde imajınız olumlu yönde, bunu neye bağlıyorsunuz?

Olduğum gibi davranmaya bağlıyorum. Nasılsam oyum. Maskem yok, sakladığım gizlediğim birşey yok. Öğretmen bir ailenin çocuğuyum. Onlarda  çocuklarını, toplumda insanların, ailelerin örnek gösterdikleri bir evlat olarak yetiştirme arzusuyla ve hayaliyle büyüttüler. Bende onlara layık bir evlat olmak için elimden geleni yaptım. Şimdi bunun mutluluğunu ve huzurun taşıyorum.

Kalabalıklar sizi dinlerken siz ne hissediyorsunuz?
Öncelikle şükrediyorum. Hayal ettiğim, hayalini kurduğum hatta hayal bile edemediğim kadar güzellikler yaşıyorum, bunun içinde her dakika şükrediyorum.

Sahnedeki Ferhat Göçer ile sahne dışındaki Ferhat Göçer arasındaki fark nedir sizce?
Sahne dışında sakin biriyim. Mütevazı, daha çok işinde gücünde bir adamım.

En büyük sevgi göstergesi nedir sizce?
İster takdir olsun, ister eleştiri olsun, her zaman bizleri takip eden ve izleyenlerin, yorumlarını bizlere iletebilmesi. Sadece takdir, sadece alkış bence doğru değil zaten. Sanatçının topluma örnek bir şahıs pozisyonunda olduğunu düşünüyorum.

Oyunculuk yeteneğinizin olduğunu düşünüyor musunuz?
Yok hiç düşünmedim. Öyle bir beklentimde hayalimde hiç bir zaman olmadı. Ben hekimlik yaparken de, hatta çocukluğumdan beri hep şarkı söylemek için hayaller kurdum.

Dizi veya film teklifi alıyor musunuz?
Çok teklif alıyorum ama bu konuda hakkını vereceğimi düşünmüyorum. Böyle bir zaman ayırmak yerine onu müziğe ayırmayı tercih ederim.

Sizinle ilgili hiç bilinmeyen bir yönünüz var mı?
Bu güne kadar yaptığım röportajlar da veya söyleşiler de genelde en küçük detayına kadar bütün sorulan sorulara cevap vermeye gayret ettim. Birşey yok sanırım, aklıma bile gelmedi.

Kariyer anlamında size ilham veren kimlerdir?
Öncelikle konservatuar hocam Sayın Melek Çeliktaş. Benim asistanlık zamanımda bana hocalık yapan Sayın İzzet Titiz. Bunlar benim için kariyerimde çok önemli insanlar. Müzisyen olarak da birbirinden değerli örnek aldığım kişiler oldu. Başta Selçuk Ural bunlardan birtanesi. Gerçekten hala azimle, büyük bir keyifle, mutlulukla, işine hayata bağlılıkla, kendisiyle zaman fırsat buldukça bir araya geliyorum. Ondan hala tavsiyeler ve güzel fikirler almaya devam ediyorum.

Sizi sizden alan içinize işleyen şarkınız hangisi acaba?
"Aşkların En Güzeli" ve "Gidemem" iki değerli şarkım benim.

Sipariş üzerine hiç şarkı aldınız mı?
Tabii ki aldım, şarkı da yaptım. Ayrıca bazı programların jeneriklerini hazırladım.

Sesinizi korumak için özel bir formülünüz varmı?
Uykuma çok dikkat ediyorum. Mümkün olduğu kadar şekerli gıdalardan ve kilo almaktan uzak durmaya çalışıyorum. Sesi korumak  için uykunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İsim markanızı korumak için özel bir çalışma yapıyor musunuz?
Sadece iyi eserler çıkarmaya gayret ediyorum. İsmimize, kimliğimize yakışır bir hayat sürmeye çalışıyorum.

Sizi neler sinirlendirir ya da sabrınızı taşırır?
Yalan söylemek, aptal yerine konmak.B u konuda çok hassas biriyim.

Hayatımızın içine işlemiş bir sosyal medya var, artık şarkılara burada yön veriliyor, bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Sosyal medya sanat dünyasının vazgeçilmez organlarından biri haline geldi. Biz bu mecrayı twitter, facebook, ınstagram gerek diğer digital platformlar olsun en kullanışlı biçimde ve doğru bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Öz eleştiri yapar mısınız?
Tabii ki yaparım. Geçmişe çok takılıyorum doğrusu. Sürekli önüme bakmak varken sürekli eyvah ben bunu neden yaptım diyorum. Geçmişte yanlış yaptığım, yanlış olduğunu düşündüğüm şeylere takılıp kalıyorum. Bu benim konsantrasyonumu ve enerjimi düşüren, kendimde eleştirdiğim en önemli özelliklerden biri.

Bu keyifli röportajı yaptığımız sevgili Ferhat Göçer`e candan ve güler yüzlü  açıklamaları  için Yelpaze İstanbul Dergisi adına çok teşekkür ediyorum.
Sevgili okurlar gelecek ay yine sürpriz bir konukla buluşmak dileğiyle...

Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder
http://www.yelpazeistanbul.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - Copyright