"Global Düşün, Yerel Uygula"

“Bahçeşehir üvey evlat muamelesi görüyor”

6 min read

Bahçeşehir Anlık Haber Akışı ve Duyurularınız İçin Bize Sosyal Medya Hesaplarımızdan Aşağıdaki Linklerden Erişim Sağlayabilirsiniz.

INSTAGRAM: @yelpazebahcesehir

TWİTTER:

@yelpazeistanbul

FACEBOOK: @bahcesehiryelpaze

Başakşehir Devlet Hastanesi Bahçeşehir Semt Polikliniği “Neden İşlevsizleştirildi? Taşınacak ya da Kapanacak Mı?” haberimize Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut “Yıllardır ulaşımdan sağlığa, yeşil alanlarımızın talan edilmesine kadar Bahçeşehir olarak üvey evlat muamelesi görüyoruz” diyerek cevap verdi.

Yelpaze Bahçeşehir- 07.03.2023/11:44

Bahçeşehir Semt Polikliniği “Neden İşlevsizleştirildi? Taşınacak ya da Kapanacak Mı?”

Bahçeşehir ve yakın yerleşim noktalarında yaşayan halkın en önemli sorunlarının başında yakında bir devlet hastanesi olmaması geliyor. 5 km çapında bir alanda 200 binin üzerinde bir nüfus yaşarken bölge halkı devlet hastanesine erişim için Esenyurt’a, 2 ilçe sınırından geçerek Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne ya da geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine gitmek zorunda kalıyor. Bu hastanelere de kendi araçları olmayanlar ulaşım zorluğu yaşamaktan şikayetçiler. Bölge halkı aile hekimlerinde belli kan tahlilleri ve ilaç yazdırmak dışında detaylı bir tedavi hizmeti alamadıkları gibi, Başakşehir Devlet Hastanesi’ne bağlı Bahçeşehir Semt Polikliniği’de uzun yıllar Dahiliye, Göz Hastalıkları, Psikiyatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum branşlarıyla  hizmet verirken  son 2 yıldır sadece Dahiliye kliniğinde tek doktorla hizmet vermeye çalışıyor. Şikayetlerini haber merkezimize ileten semt sakinleri ulaşımdan sağlığa Başakşehir’in diğer mahalleleri düşünüldüğünde her seferinde üvey evlat muamelesi gören Bahçeşehirliler şikayetçiler. Ayrıca semt polikliniğinin yıllardır işlevsizleştirilmesinin “acaba kapatılacak, farklı bir mahalleye mi taşınacak?” endişesini duyuyorlar.

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut “Bahçeşehir üvey evlat muamelesi görüyor”

Dün paylaştığımız haber sonrası Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut “ Bahçeşehir’i ve bölge yaşayanlarını kendilerine düşman gören bir yerel yönetim algısı var. Kuruluşu 30 yıla yaklaşan, nüfusu yakın komşu semtlerle 200 bini bulan bir kentin halen bir devlet hastanesi olmaması zaten bir fiyasko. Üstüne üstlük Başakşehir Devlet Hastanesi Bahçeşehir Semt Polikliniği özelikle son yıllarda tabeladan ibaret, sadece tek bir poliklinik dahiliye branşında sağlık hizmeti sunuyor. Kaldı ki burada çalışan kıymetli doktorumuz elinden geleni yapsa da gelen hastalara yetişemiyor. Binamız var ancak işlevi yetersiz. Bunun nedeninin tamamen yerel yönetimin bölgemize olumsuz bakış açısından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu söylemimizi destekleyen onlarca örnek sayabiliriz. Merhum Kadir Topbaş’ın İBB Başkanı olduğu döneminden başlayarak Bahçeşehir’in Metro ihaleleri yapılsın diye odalarının başında az beklemedik. Geçmiş dönem Başakşehir ve İBB Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yüzümüze baka baka “Oy yoksa Metro yok”, Gölet ve Sofa satışlarında “Bahçeşehir’den elde edilecek gelirlerle orta mahallelere yatırım yapacağım” sözleri hala kötü hatıralarımızda.  Kaldı ki 2013’den buyana Gölet için verdiğimiz mücadeleler, imar fazlası yapılan Kiptaş blokları için verilen mücadeleler, ulaşım ve trafik kaosu ve Mahmutbey gişelere ödediğimiz geçiş ücretleri ve dahası… Her seferinde bölgemize değer katan bir proje yerine bölgenin değerini düşüren uygulamalarla savaştık durduk. BADER olarak bölge halkının çıkarlarını savunurken, Bahçeşehir ilçe olsun ve daha da yaşanmaz hale gelmesin derken, yerel yönetim işin kolayına kaçıp derneğimizi karalamaya, “siyasi söylemler” safsatasıyla komşularımızın kafalarını karıştırmaya çalıştılar yıllarca, üzülerek belirtmeliyim ki kısmen de olsa bunda başarılı da oldular. Oysa zaman içinde bölge halkımız adına BADER olarak neyi tespit etmişsek, savunduysak, uğruna mücadele vermişsek birer birer yaşandığını gördük. Şimdi geldiğimiz noktada bölgemizde devlet hastanesi olmadığı için insanlar özel hastanelere ya da kilometrelerce uzakta hastanelere gitmek zorunda kalıyorlar, özel araçları varsa tabi. Başakşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında komşu mahallemiz Güvercintepe’de 10 genel polikliniğin yer alacağı acil bölümünün de olacağı bir semt hastanesi yapmak üzere temel attı. Buradaki komşularımız adına çok sevindirici bu hizmete kavuşmaları, aynı girişimi ve aslında çok daha kolay olanı mevcut yapılı Bahçeşehir Semt Polikliniği’nin de birçok branşta uzman doktorla işlevsel hale dönüştürülmesini bekliyoruz.”  dedi.

Başakşehir Belediyesi Ağustos 2022’de Güvercintepe Semt Hastanesi için temel atmıştı

Başakşehir Belediyesi’nin o dönem basınla paylaştığı haberde “Başakşehir’de sağlık yatırımlarına bir yenisi daha ekliyoruz Semt polikliniğimiz tam donanımlı olacak” başlıkları yer alıyordu. ,  Temel atma töreninde konuşan Başakşehir Belediiye Başkanı Yasin Kartoğlu Başakşehir’in sağlık altyapısını güçlendirmeyi sürdürdüklerini “İhtiyaç duyulan her mahallemizde komşularımız için yeni aile sağlığı merkezleri inşa ediyoruz. Bugün merkezimizin temelini hep birlikte attık. 2 bin 700 metrekare alan üzerine inşa edeceğimiz semt polikliniğimiz tam donanımlı olacak. Acil müdahale işlemlerinin de yapılacağı merkezimizde; 2 kadın doğum, 2 çocuk hastalıkları, 1 diş ve 1 üroloji polikliniğinin yanında 10 genel poliklinik yer alacak. Merkezimiz tamamlandığında ikinci basamak sağlık hizmetlerine hastaneye gitmeden kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Semt polikliniğimize ulaşım da hayli kolay olacak” şeklinde konuşmuştu. Kartoğlu aynı törende ayrıca “Güvercintepe Mahallesi’nde sağlık yatırımlarının yanı sıra altyapı ve üstyapı çalışmalarının da devam ettiğini belirten Başkan Kartoğlu, “Mahallemize harika bir millet bahçesi yapıyoruz. Ulaşımda yeni bir dönem başlatacak olan köprü inşaatımızı tamamladık, bir ay içerisinde hizmetinize açmayı hedefliyoruz. Eğitim ve spor yatırımlarımız da devam ediyor. Her anlamda komşularımız şehrimizin ayrıcalıklarından faydalanıyor” değerlendirmelerinde de bulunmuştu.

Anlık Haber Akışı İçin Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edebilirsiniz.

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/yelpazebahcesehir/