Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla içinde İstanbul’un da olduğu şehirlerin uyuşturucu madde kullanım oranlarına ilişkin araştırmaların sonuçlarını yayımladı. Dünyanın önde gelen şehirlerinin kanalizasyonlarından alınan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkan verileri paylaşan Atasoy, sonuçların anlaşılması için İngilizce bilmenin gerekmediğini söyleyerek sorulara yanıt vermeyeceğini belirtti.

AK Parti Genel Merkez Büro Personeli Kürşat Ayvatoğlu’nun uyuşturucu madde kullanırken çekilen görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından uyuşturucu madde kullanımının yaygınlığıyla ilgili endişeler gündeme geldi. 

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Twitter’da yaptığı paylaşımda uyuşturucu kullanım oranlarına ilişkin olan bazı araştırma sonuçlarını paylaşarak “Dün geceden bu yana malum madde ile ilgili görüşlerinizi paylaştınız. Meselenin farklı bir boyutu daha var. Az sonra görecekleriniz için İngilizce bilmenize gerek yok, önce farklı bir İstanbul haritası. Sorularınızı bana yöneltmeyin, yanıtlamayacağım” dedi. Kanalizasyondan alınan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkan veriler dikkat çekti.

1.jpg

“Bu bölgelerden alınan atık su örneklerinden hesaplanan psikoaktif madde tüketimi” diyen Atasoy şu görseli paylaştı: 

2.jpgAtasoy “Farklı büyük kentlerdeki durum ile İstanbul ve Adana’nın karşılaştırılması” diyerek paylaşımında şu görsele yer verdi:

3.jpg

(Dünya çapında kozmopolit şehirlerde yasadışı uyuşturucu, alkol ve tütün tüketimi)

Atasoy, Twitter’dan yaptığı paylaşıma Yeşilay’ın açıkladığı verileri dayanak gösterdi.

Bu paylaşımlara göre İstanbul’da eroin kullanımının dünyadaki diğer şehirlerden açık ara önde olduğu görülüyor.

’13 MİLYON GENÇ TEHDİT ALTINDA’

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, uyuşturucu ve bağımlılık oranının hızla yükseldiğini ve yüzde 600’e varan bir artış olduğunu kaydetti. Tatlıoğlu, “Araştırmalar, İstanbul’un uyuşturucu ve bağımlılıkta dünyada zirve şehir olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.

“Ekonomik bunalım, gençlerin mutsuzluğu, işsizliği, ifade özgürlüğü konusundaki alanların daralması ve  mültecilerle beraber ortaya çıkan durumun ortaya çıkması sosyo-ekonomik bir krize dönmektedir” diyen Tatlıoğlu, 15-24 yaş arasındaki 13 milyon gencin ciddi bir tehdit altında olduğunu vurguladı.

‘CİDDİ TEDBİRLER ALINMASI GEREKİR’

“Türkiye’de uyuşturucu kullanımı çoktan 15 yaşın altına inmiş durumda. Yarına daha büyük sorunlarla uyanmamak için ciddi tedbirler alınması gerekir” diyen Tatlıoğlu,  Bazı kaymakam ve valilerin, sosyal medyaya yansıyan görüntülerine işaret ederek “Atanmışların, seçilmişlerin üzerinde bir tahakkümü söz konusudur. Parlamentoda üniformasız Çevik Birleri çok gördük. Bu davranışları kabul edilemez buluyor ve reddediyoruz” dedi.

Tatlıoğlu, uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yayımlanan ve gözaltına alınan Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun mal varlığına ilişkin bir soruya, “Suçun şahsiliği prensibi üzerinden hareketle bir yorum yapmak istemiyoruz. Ama servet sorunu, son 10 yılda Türkiye’de siyasal kirlenme ve artan bir yolsuzluk sorunudur. AK Parti bununla anılacaktır. Bu çok yaygındır” yanıtını verdi.

"Hayat Paylaştıkça Güzel"

By ubk