Yelpaze İstanbul

"Global Düşün, Yerel Uygula"

 Kira artış oranı sınırlaması getirildi!

Kira artışına sınırlama getirildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni kira düzenlemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Borçlar Kanunu’na bir madde eklenerek 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira artışına sınırlama getirileceğini söyledi. Buna göre; kira artış oranı sınırlaması için, bir önceki yılın kirasının en fazla yüzde 25’i kadar zam yapılabilir formülü uygulanacak. Peki, yeni kira düzenlemesi için uzmanlar ne diyor? Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Avukat İbrahim Güllü ve Avukat Arzu Dirican sabah.com.tr’ye çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. İşte yeni kira düzenlemesi ile ilgili son dakika haberinin detayları…

Kira artış oranına sınırlama getirildi. Milyonlarca kiracı ve ev sahibini yakından ilgilendiren yeni kira düzenlemesi ile ilgili açıklama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Bakan Bozdağ, bir yıllığına uygulanacak yeni kira düzenlemesi hakkında, “1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilecek kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkanı getiriliyor.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından, “Kira artış oranı sınırlaması yüzde kaç oldu? Kira artışına sınırlama nasıl olacak? Yeni kira düzenlemesi uygulaması nedir?” gibi sorular yoğun şekilde aranmaya başladı. Yeni kira düzenlemesi ile ilgili açıklamanın ardından Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Avukat İbrahim Güllü ve Avukat Arzu Dirican sabah.com.tr’ye değerlendirmelerde bulundu. Güllü, “Aşırı fiyat artışı talep eden ev sahiplerine set çekiliyor.” derken, Dirican, “Borçlar Kanunu’na karara uymayanlar için ne gibi yaptırımlar uygulanacağının eklenmesi de faydalı olacaktır.” dedi.

KİRA ARTIŞ ORANINA SINIRLAMA! BAKAN BOZDAĞ YENİ KİRA DÜZENLEMESİNİ DUYURDU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, fahiş kira artışlarının önüne geçmek için Borçlar Kanunu’na eklenecek maddeyi açıkladı. Yeni kira düzenlemesi ile ilgili ipuçları veren Bakan Bozdağ, “1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilecek kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkanı getiriliyor.” dedi.

KİRA ARTIŞ ORANI SINIRLAMASI YÜZDE KAÇ OLDU?

Bakan Bozdağ’ın açıklaması sonrası, “Kira artış oranı sınırlaması yüzde kaç oldu?” sorusu vatandaşlar tarafından yoğun şekilde aranıyor.

Buna göre, ev sahipleri yenilenecek sözleşmelerde en fazla bir önceki kiranın yüzde 25’i kadar kira artışı yapabilecek.

4 bin TL kira alan bir ev sahibi, yeni sözleşmede evine en fazla bin TL zam yapabilecek ve 5 bin TL’den kiraya verebilecek.

Haber: ONUR ŞAHANOĞLU

"Hayat Paylaştıkça Güzel"
%d blogcu bunu beğendi: