Yelpaze İstanbul

"Global Düşün, Yerel Uygula"

Okulların açılış tarihi kararı 1 Mart kabine toplantısı sonrasına kaldı

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı merakla beklenirken, yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklamaları peş peşe geldi. 81 ilde yüz yüze eğitime geçiş ve okulların açılış tarihi ile ilgili Valilikler aracılığı ile basın duyuruları yayınlandı. Yapılan resmi açıklamalarda, yüz yüze eğitim için Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından çıkacak kararların beklendiği bildirildi. Buna göre; 1 Mart Pazartesi günü daha önce duyurulan yüz yüze eğitim faaliyetleri başlatılmayacak. MEB de yüz yüze eğitim ile ilgili bir son dakika açıklaması yaptı. Kabine’deki kararlar doğrultusunda yüz yüze eğitim adımının 2 Mart’ta atılacağı bildirildi. İşte yüz yüze eğitim ve okulların açılış tarihi ile ilgili 81 ilin valiliklerince yapılan son dakika açıklamasının detayları…

‘Okullar ne zaman açılacak?’ sorusuna yanıt aranırken, yüz yüze eğitim ve okulların açılmasına ilişkin peş peşe son dakika açıklamaları geldi. Valilikler aracılığı ile yapılan son dakika açıklamalarda 1 Mart’ta başlaması planlanan yüz yüze eğitim kararına değinildi, pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısına dikkat çekildi. Kabine kararlarına göre, yüz yüze eğitim ve okulların açılması ile ilgili adımların atılacağı bildirildi. Konuya ilişkin son açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi.

MEB’den yapılan son dakika yüz yüze eğitim açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır.” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN SON DAKİKİ YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

KABİNE TOPLANTISI VURGUSU

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

%d blogcu bunu beğendi: