Yelpaze İstanbul

"Global Düşün, Yerel Uygula"

Olası depremde İstanbul’da 9 ilçeye dikkat

“Kuzey Marmara’da iki deprem bekliyorum bir tanesi Küçükçekmece önünde 6.4 ile 6.7 arasında. Bir diğerini Marmara Ereğlisi önünde bekliyorum 7 ile 7.2 arasında” diyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan “Deprem 2045’ten önce benim algoritmama göre olmaz” dedi. Büyük Marmara Depremi’nden en çok etkilenecek İstanbul ilçelerini sayan Ercan, Eminönü yarımadasına özellikle parantez açtı. Ercan’ın dikkat çektiği iller şöyle: Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Kumburgaz, Silivri.

Sabah’ın haberine göre, 1-7 Mart Deprem Farkındalık Haftası’na girilirken, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “2021-2023 yılları arasında bütün dünyada depremlerin yoğun yaşandığı bir dönem olacak. Kaldı ki 2020’de Türkiye yaklaşık 5 yıkıcı deprem görmüştür. Bu böyle 2021, 2022 ve 2023’te devam edecek. Türkiye her zaman 6.5 – 7 büyüklüğünde bir depreme gebedir” dedi.

“MARMARA’DA 2 DEPREM BEKLİYORUM”

Ercan “Marmara Depremi’ni hemen beklemiyorum. Kuzey Marmara’da deprem 2045’ten önce benim algoritmama göre olmaz. İki deprem bekliyorum bir tanesi Küçükçekmece önünde 6.4 ile 6.7 arasında. Bir diğerini Marmara Ereğlisi önünde bekliyorum 7 ile 7.2 arasında. Bu depremler sadece İstanbul’u değil, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Bursa, Kocaeli’yi etkileyecektir” diye konuştu.

Ercan “Buna İstanbul depremi İstanbul depremi diyoruz ama bu deprem İstanbul’dan 25 KM ötede olacaktır. Yalova’ya da yaklaşık 25 KM mesafededir. Bursa ilinin kıyılarına 60 KM uzaklıktadır. 78 KM uzaklıktaki Sisam depreminin İzmir’i yıktığını düşünürseniz, deprem odağına 100-150 KM yakınlıktaysanız senin için ölümcül olacak demektir” dedi.

MARMARA DEPREMİNDEN EN ÇOK ETKİLENECEK İLÇELER

Büyük Marmara Depremi’nden en çok etkilenecek İstanbul ilçelerini sayan Ercan, Eminönü yarımadasına özellikle parantez açtı. Ercan’ın dikkat çektiği iller şöyle:
Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Kumburgaz, Silivri.

KUZEY ANADOLU FAYINA DİKKAT

Ercan, Kuzey Anadolu kırığına dikkat çekti. Kuzey Anadolu kırığını Türkiye’nin en genç kırığı olduğunu belirten Ercan, 8 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeline vurgu yaptı. 

Ercan “Bu depremlerin olacağı yerler yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu kırığı boyunca, yüzde 33 olasılıkla Batı Anadolu’da, yüzde 13’ü de Doğu Anadolu kırığı boyunda olacak. Yani bu gelen 3 yıl içinde Türkiye büyük bir yıkıcı deprem görecektir” dedi.

“TÜRKİYE HER YIL BİR YIKICI DEPREM GÖRÜR”

Ercan “Bir depremin maliyeti Türkiye Cumhuriyeti’ne maaliyeti 5 milyar dolar dolayındadır. Son 100 yıl içinde Türkiye’de 125 yıkıcı deprem olmuştur. Türkiye her yıl bir yıkıcı deprem görür” dedi.

KUZEY ANADOLU KIRIĞININ GEÇTİĞİ RİSK ALTINDAKİ İLLER

Prof.Dr. Ercan, 8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyelinden söz ettiği Türkiye’nin en genç fayı olan Kuzey Anadolu kırığının geçtiği illeri şöyle sıraladı:

Van, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Sivas, Amasya, Samsun’un güneyi, Tokat’ın kuzeyi, Kastamonu’nun güneyi, Çankırı, Bolu, Adapazarı, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Edirne, Güney kolu üzerinde ise Bursa ve Balıkesir yer alıyor.

Kaynak Yeniçağ

%d blogcu bunu beğendi: