"Global Düşün, Yerel Uygula"

Amazon zirveden inmiyor

2 min read

Dünya çapındaki en büyük internet şirketlerinin piyasa değeri açıklanırken, 2021 Şubat itibarıyla birinci sıraya piyasa değeri 1,662 milyar dolar olan Amazon’un yerleştiği saptandı.

Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıldan bugüne kadar Amazon ile alakalı sadece basına 18 binden fazla haber yansıdığı tespit edildi. Google’ın ana şirketi olan Alphanet ise 1,392 milyar dolar piyasa değeri ile ikinci sıraya yerleşirken, Türkiye’de sadece 1 habere konu olabildi. Üçüncü sırada ise ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Facebook yer alırken, 35 bin 910 haber adedi ile bu şirketler arasında en çok konuşulan oldu. 1999 yılında kurulan Alibaba ise 571 milyar dolar ile dördüncü sıraya yerleşirken, ülkemizde 2 bin 195 haberde yer edindi. Çin merkezli bilişim şirketi Tencent ise 461 milyar dolar beşinci sıraya yerleşirken, bin 118 haberleTürkiye’de haber olma konusunda pek başarı gösteremedi. Öte yandan dünyanın en değerli şirketleri listesinde ise en değerli 10 şirketten 7’sinin dijital teknoloji alanında faaliyet gösterdiği saptandı.

Ajans Press en büyük internet şirketlerinin piyasa değeri verilerini Statista’dan alırken, liste şu şirketler ile devam etti; Paypal, Netflix, Adobe, Salesforce.com, Booking, ByteDance, ServiceNow, JD.com, Uber, Meituan-Dianping.