"Global Düşün, Yerel Uygula"

Halk faturalara feryat ediyor!

3 min read

Temel yaşamsal haklardan olan ve kamusal bir hizmet olarak sunulması gereken ısınma ve aydınlanmanın özelleştirilmesiyle, yüksek miktarlarda faturalara mahkum edilen halk ülkenin dört bir yanında Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıyla sokağa çıkmaya devam ediyor.

TKP bir süre önce yaptığı “Hemen Devletleştirme” çağrısını bildirileriyle, afişleriyle ve sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrılarla yükseltmeye devam ediyor. Bu çağrıya kulak veren emekçiler bugün Ankara Ulus Meydanı’nda ve İstanbul Kartal Cumhuriyet Mahallesi’nde sokaktaydı.

Soyguna dur demek için bir arada, ayaktayız!

Ankara’da faturalarını yanlarında getirerek eyleme katılan emekçiler, tepkilerini tencere tava çalarak dile getirdi. Eylemde söz alan emekli bir yurttaş olan Lale Çukurkavaklı “Bizler alnının teriyle emeğini ekmeğini kazanan emekçi yurttaşlarız. Şu kışta, şu salgın günlerinde zarar ettiklerini söyleyerek gazımızı, elektriğimizi kesen doğalgaz şirketlerinin patronları utanmadan bizleri soğukta yaşamaya tek odada çoluk çocuk sığınmaya mahkum ediyor. Oysa biz milyonlarız!” dedi.

Eylemde söz alan TKP Merkez Konseyi üyesi Ali Ufuk Arikan şöyle konuştu:

“Bu soygunun her ay tekrar tekrar önümüze geldiğini görüyoruz ve bizim buna hiç ses çıkartmayacağımıza dair bir öngörüleri var. Biz bugün bu sesi çıkartmak, bu soyguna karşı gerçekten mücadele edecek halkın burada olduğunu haykırmak için bir araya geldik. Bundan sonra Ankara’nın her yerinde devletleştirme çağrısı, bu soygunun durması için her yerinde mücadele sürecek ve bu mücadele büyüyecek. Bu soyguna dair çok açık, çok net bir çözüm önerimiz var: Hemen devletleştirmek. Hiç lafı eveleyip gevelemiyoruz, doğrudan devletleştirme istiyoruz.”

“Özelleştirme değil devletleştirme” Fatura soygununa karşı bugün bir başka eylem ise Kartal Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleşti. Enerji sektörünün özelleştirilmesinden kaynaklı zamların emekçilerin omuzlarına yüklenmesine karşı çıkan yurttaşlar, “Özelleştirme değil devletleştirme”, “Boyun eğme ekmeğine sahip çık”, “Fatura değil, soygun düzeni” sloganları attı. Mahalle sakinleri de tencere ve tavalarla evlerinin pencerelerinden eyleme destek verdi. Eyleme katılan bir Cumhuriyet Mahallesi Semt Evi gönüllüsü ise, patronların fatura soygunuyla hiçbir emek ortaya koymadan zenginleşirken, emekçilerin her geçen gün daha da yoksullaştığını, evine ekmek götürmekte zorlandığını vurguladı ve tüm mahalle sakinlerini semt evine davet ederek, örgütlü mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.