"Global Düşün, Yerel Uygula"

İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

3 min read

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sosyal devlet anlayışı gereği olarak, devlet vatandaşlarına iş sahası açmak ve açılmasını teşvik etmek gibi görev ve ödevleri bulunmaktadır. Vatandaşların sigortalı olarak en az asgari ücret koşullarında iş sahibi olduğunu takip etmek ve bu durumu sağlamak gibi görevleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından takip edilerek yerine getirilmesi sağlamaktır. Bu nedenle her vatandaşın çalışma ve iş sahibi olma hakkı vardır. Ancak kimi zaman kişilerin kendi beceri ve kabiliyetleri ile eğitim durumuna uygun koşullarda iş bulması mümkün olamaz. Bu esnada ise işsiz geçirdiği sürelerde belli bir gelirinin olması hayatının idame ve devamı için şart olmaktadır. Bu aşamada sosyal devlet gereği olarak vatandaşları bu surelerden en azından belli bir kısmı için işsizlik maaşı isteme hakkı bulunur. Buradan hareketle işsizlik maaşı nedirsorusunun yanıtı, sade hali ile kişilerin işsiz olarak geçirdikleri dönemlerde en azından belli bir süre için talep ettikleri ücrete verilen isimdir. 

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kişilerin kendi rızaları olmadan işlerinden çıkarılmaları işsizlik maaşı alabilmek için ön şarttır. İşsiz kalmadan evvel sigorta priminin geriye doğru 120 gün yatırılmış olması gerekmektedir. Son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. İş akdinin kendi kusuru ve isteği dışından sonlandırıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a internet sitesi üzerinde veya bireysel başvuru yolu ile başvurulması gerekmektedir. 30 günlük süre içerisinde başvuru önemli bir husustur, nitekim başvurucunun hak kaybına uğramaması adına önemlidir. E devlet üzerinde de İŞKUR kaydı oluşturulabilecektir. İşsizlik Maaşı nedir ve nasıl alınır sorularından sonra meblağ ne kadar olmaktadır? 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı almak için gerekli başvuruları tamamlayan ve şartlar sağlayan vatandaşlara son 4 ay asgari ücretle çalıştı ise 805,64 TL, son 4 ay 3500 TL ile çalıştı ise1.389,37 TL ödeme yapılırken, son 4 ay 5000 TL maaş ile çalıştı ise 1611,28 TL tutarında işsizlik maaşı ödemesi yapılacaktır. Son üç yıl içinde 600 gün sigortası olanlara 180 gün, 900 gün sigortası olanlara 240 gün, 1080 gün olanlara ise 300 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. İşsizlik maaşı nedirve nasıl alınır sorularına cevabı bulabildiğiniz makalemiz sonlanmıştır.