"Global Düşün, Yerel Uygula"

Organik Ürünler Fuarı Kapılarını Açtı

3 min read

 ‘Temiz Beslenme’ teması ile düzenlenen ‘Doğal, Sağlıklı ve Organik Ürünler Fuarı’ Exponatura21, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Pazar akşamına kadar 42 ülkeden binlerce ziyaretçiyi ağırlayacak fuar, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen üreticileri ve tüketicileri uluslararası platformda buluştururken,  gerçekleşecek ticari iş birlikleri ile sektörün gelişimine de önemli katkılar sağlayacak. 

Şehir hayatının getirdiği düzensiz ve sağlıksız beslenme şekli,  birçok sorunun da temelinde yer alıyor.  Bu duruma bir de Covid -19 pandemisi ve beslenme arasındaki ilişki eklenince hastalıkların önlemesi ve tedavisinde önemli bir payı bulunan doğal, organik ürünlere talep her geçen gün daha çok artıyor. Öyle ki organik tarım üretimi 2012 yılından bu yana yüzde 46 arttı. Öyle ki dünyada 2027 yılına kadar 272,18 milyar dolar değerine ulaşması beklenen organik gıda pazarı da koronavirüsün etkisiyle 2020’de yüzde 12’lik bir büyüme gösterdi.   Bu kapsamda Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından ‘Temiz Beslenme’ teması ile düzenlenen ‘Doğal, Sağlıklı ve Organik Ürünler Fuarı’ Exponatura21,    İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.  4 gün boyunca 42 farklı ülkeden binlerce ziyaretçi ağırlayacak fuar kapsamında ‘Sağlıklı Beslenme’ , ‘Aromaterapi’, ‘İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır’ gibi farklı konularda uzman konukların katılımıyla düzenlenecek konferanslar ile sağlıklı yaşamın tüyoları anlatılacak.  

42 Ülkeden Binlerce Ziyaretçi Ağırlayacak

İnsan hayatı için önemli bir olgu olan beslenme kültürünün, yaşam şeklimiz ile yakından ilgili olduğunu belirten Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “ Şehir yaşamının artmasına paralel olarak doğal hayat, doğal beslenme trendi de giderek artıyor. Küresel bir sağlık sorunu olan Koranavirüs ise bu bilinci daha çok arttırdı. Biz de bu yılki fuar temamızı bu durumu göz önünde bulundurarak ‘Temiz Beslenme’ üzerine kurguladık. Hem sergilenecek ürünler ile hem de gerçekleşecek konferanslar ile 4 gün boyunca sağlıklı yaşamın temeli olan beslenmeyi derinlemesine ele alacağız. Amacımız 11 yıldır aralıksız düzenlediğimiz fuar ile hem sektörü uluslararası bir platformda buluşturmak hem de bu alanda 42 ülkeden gelecek ziyaretçilere Türkiye’nin rolünü daha iyi anlatmayı hedefliyoruz” dedi.