"Global Düşün, Yerel Uygula"

AKP’nin İstanbul’da doğalgaza indirim önerisine CHP’den yanıt geldi

3 min read

AKP grubunun İBB Meclisi’nde açıkladığı “İGDAŞ yüzde 23 kârından vazgeçsin, doğalgazda indirim olsun” önerisi, CHP tarafından TBMM’ye taşınacak. Sözcü’den Özlem Güvemli’nin kaleme aldığı haberde şu detaylara yer verildi.

Balyalı “TBMM’YE TAŞIYACAĞIZ”

Balyalı doğalgaz indirimi önerisiyle ilgili de şunları söyledi:

* Doğalgazın yüzde 75’inin sübvanse edildiğini söylüyorlar. Vatandaşın ödediği sübvanse edilmiş hali ise sübvanse edilmese ne olacaktı? Allah bilirdi halimizi. Tabi bunun kurla ilgisi var, kur yükselmese bu kadar çok sübvanse etmeyecekti.

* Dün güzel bir önerileri oldu. Benim de bir önerim var. AK Parti TBMM grubuna götürsünler. Çünkü biz öyle yapacağız. CHP’nin TBMM grubundaki milletvekillerimizden bir öneri sunmasını isteyeceğiz. Bu durumdan sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızın yararlanabilmesi için doğalgazda indirimi öngören bir yasa teklifi önermelerini rica edeceğiz. Sesimize duyarsız kalmayacaklardır.

* Ama biz Ak Partili arkadaşlardan rica ediyoruz; CHP’den geldiği için her zamanki gibi ‘AKP-MHP oyları ile reddedildi’ gibi bir şeyle karşılaşmak istemiyoruz. Çünkü İstanbul’da doğalgazda indirim olacaksa bu tüm Türkiye’nin hakkı. Türkiye’de herkes doğalgaz fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ediyor elektrik faturalarında olduğu gibi.

Balyalı bir kez daha AKP döneminde İstanbul’da vatandaştan toplanan ancak İGDAŞ tarafından BOTAŞ’a ödenmeyen 1 milyar 700 milyon liralık borcu gündeme getirdi. Bu borcun yeni yönetim tarafından yaklaşık 1 milyar faiz ile birlikte BOTAŞ’a ödendiğini hatırlattı.

“OSB’LERDE ÜRETİM DURDU”

Balyalı “Yerli arabadan falan bahsediyoruz ama daha 15 gün önce OSB’lerde doğalgazda kısıtlama ve elektrik kesintisi oldu. Üretim durdu. OSB’lerde üretim yapılamadığı için ülke milyarlarca lira zarara uğradı. Elbette burası büyük bir ülke, üreterek büyüceğiz ama AKP’nin ekonomi modeli ile bunun olmayacağı ortada. Isparta’ya 5 gün elektrik verilemedi. Sanki bunlar yaşanmıyormuş, ülke muhteşem günlerden geçiyormuş gibi ekonomimiz şaha kalkmış gibi politika yapmak popülizm” dedi.

OSB’lerdeki doğalgaz kesintisiyle ilgili de “İran ile yaşanan teknik bir sorunu neden çarpıtıyorsunuz? En kısa sürede halledildi. Isparta’ya elektrik verilemedi. Bizim bakanımız balıkçıya gitmedi, Isparta’da vatandaşının yanına gitti. Onlarla beraber o sıkıntıyı yaşadı” dedi.

Gökkuş “Doğalgazın elektriğin ne kadar sübvanse edildiğini açıkladık. Topu taca atmanın gereği yok. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesiyiz, gelin İstanbul’dan başlatalım Türkiye’ye örnek olalım” diye konuştu.