"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehir 2.Kısım Muhtar Adayı Savaş Üzek “Bahçeşehir, Boğazköy ve Bahçekent’de gözünüz, sesiniz olmak istiyorum”

4 min read

Bahçeşehir’in 2009’da belde belediyesi kapatılıp Başakşehir’in mahallesine dönüştürülmesiyle muhtarlıklar daha da ön plana çıktı. Muhtarların yalnızca posta tebligatları zabıt noktası olması dışında merkezi ve yerel kamu kurum kuruluşlarıyla mahallelerinin sorunlarını çözme noktasında bir temsiliyeti de söz konusu. Elbette bunu sağlarken sivil toplum kuruluşları ve bölgenin ileri gelen kanaat önderleriyle dayanışma içerisinde olması, sorunları dile getiren halkı da arkasına alması şart…

 İşte böyle bir muhtarlık ideali ile yola çıkan Savaş Üzek Bahçeşehir 2.Kısım Muhtar adayı oldu. 24 yıllık Bahçeşehir deneyimi ile Sivil Toplum Kuruluşları ile uyumlu saha çalışmalarında bulundu. Üzek, alternatif ulaşım araçlarının (Marmaray, Metro vb..) bölgeye ulaşması, kent içi trafik sorunları, yeşil alanların savunulması (Gölet, Şelale Park vb..), Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması çalışmaları, çocuk parkının içerisine kurulmak istenen baz istasyonunun engellenmesi ve daha birçok halkın lehine mücadelede görevler üstlendi. Sorunları ve çözüm önerilerini biliyor ve “Bahçeşehir, Boğazköy ve Bahçekent’de gözünüz, sesiniz olmak istiyorum”  diyor…  

Bahçeşehir 2.Kısım Mahalle Muhtar Adayı Savaş Üzek Kimdir?

45 yaşında İstanbul doğumlu. 24 yıldır Bahçeşehir’de ailesiyle yaşıyor. Hukukçu bir baba ve bankacı bir annenin oğlu… Maden Mühendisi olmasına karşın Havacılık Sektörüne olan merakından dolayı uzun yıllar teknik pozisyonlarda havaalanında görevler üstlendi. İyi derecede İngilizce biliyor. Bahçeşehirliler Derneği (BADER) üyesi. Son 5 yıldır bölge halkıyla birebir iletişim içerisinde Bahçeşehir Ticaret Merkezi’nde bulunan bölgenin ilk sayılabilecek gıda işletmelerinden biri olan Yıldız Kasap’ın İşletmeciliğini yapmakta. Mahallesinde bulunan bölge halkının sorunlarını çözmek ve yaşam standartlarını arttırmak adına, kamu erkleri ile işbirliğinde bulunarak, sadece ve sadece “HALKIN SÖZCÜSÜ” olmak adına Muhtar Adayı olduğunu belirtiyor.

Bahçeşehir’e Dair Düşünceleri;

“Bir zamanlar Habitat ödüllü bir marka olarak kaliteli bir yaşam alanı olan Bahçeşehir’in hem en güzel yıllarına, hem de belediye olarak değiştikten sonra nasıl dönüştürülüp değersizleştirildiğine tanıklık eden bir komşunuzum.

Bahçeşehir’in geride kalan özelikle son 15 yılında mimari dokusundan,  demografik yapısına, güvenliğinden yeşil alanlarının azalışına, artan nüfusla beraber plansız kentleşmenin getirdiği trafik sorunlarına, özel araçlarımız ve İETT dışında alternatifsiz bırakıldığımız ulaşım araçlarımızın (Marmaray, Metro, Metrobüs vb..) bölgemize ulaşmamasına şahitlik ettik.

Ancak tüm bu sorunların tespitine şahitlik etmekle kalmayıp çözüme yönelik çalışmalar yürüten bölgemizin (STK) Sivil Toplum Kuruluşlarının, siyasi partilerin çalışmalarının her daim aktif saha çalışmalarında da yer aldık. Bu çalışmalar süresince bölgesini, sorunları, sebeplerini ve çözme yollarını bilen değerli Bahçeşehir halkı ve STK’lardan tecrübeler edindim.

Bahçeşehir’de mevcutta yaşanan Ulaşım, Trafik, Betonlaşma,  Güvenlik ve Sosyal Kültürel sorunların çözümünün sadece Bahçeşehir 1. ve 2.Kısım Mahallelerinin değil, topyekun Esenkent, Boğazköy, Ispartakule, Bahçekent’in sorunu olarak görerek Site Yönetimleri, STK’lar, Siyasi Partiler, Muhtarlar ve bölge halkımızın iş birliği ile çözülebileceğine inanıyorum.

Bu bağlamda bu organizasyona katkı sunmanın Muhtarlığın en önemli görevleri arasında olması gerektiğini düşünüyorum. Sorunlarımıza kalıcı çözüm içinde Bahçeşehir’in eskiden olduğu gibi yeniden kendi belediyesine kavuşmasına “İlçe” olması gerektiğine inanıyorum.

Hayalimde eskiden olduğu gibi birbirine “Günaydın, Merhaba” diyen komşularımızın olduğu, Göletteki ördeklerden, özgürce uçan martılara, sokaktaki can dostlarımızın, yeşil alanlarımızın, parklarımızın korunduğu, Metro ve Marmaray’a kavuştuğumuz, kent içi trafiğine çözüm bulmuş,  emniyetli ve huzurlu bir kent var… Bu hayalimin ortak hayalimiz olduğu düşüncesiyle sizlerin kıymetli destekleriyle güzel yarınlar için çalışmak istiyorum.  “

Leave a Reply