"Global Düşün, Yerel Uygula"

“Bahçeşehir İlçe Olsun Gönüllüsü” olmak ister misiniz?

6 min read

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) yeni dönem çalışmaları adına üyeleri ve gönüllüleri ile toplantılarının 3.sünü Cumartesi akşamı Gün Işığı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdi. “Dayanışma gücümüzü arttırmak adına yeni üyelere ulaşmak, çalışmalarımızı sürdürmek adına bütçe oluşturmak ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde Bahçeşehir’in Ispartakule, Esenkent, Boğazköy, Bahçekent ve Hadımköy ile birleşerek ilçe olması konusunda çalışmalar yürütmek” başlıklı toplantılarda katılımcılar ortak fikir birliği sağladı. Toplantılar sonrası dernek yönetimi kamuoyuyla basın açıklamasını paylaştı.

“Yaşadığımız kentin dününü bilenler, bugününü yaşayanlar ve yarınlarda da bu bölgede yaşayacağım diyen komşularımızla bir yola çıktık. Bizler Bahçeşehir’in kuruluşunda altında devlet adına Emlak Konutun imza attığı proje kapsamında 90’lı yıllardan bu yana halka vaat edilen birçok yaşamsal değerlerimizin birer birer yok olduğunu ve olmaya da devam ettiğini biliyoruz. Susup bir kenara çekilmek yerine dünde kaybettiğimiz, bugün sorunlarla yüzleştiğimiz problemlerimizin geleceğine dair endişe duyuyor ve çözüm arıyoruz. Azami 10.000 konut olarak planlanan altyapı son gelinen 10 yılda 4-5 misli arttı, artmaya da devam edecek. Ulaşım alternatiflerinin yetersizliği (Marmaray, Metro vb…), kent içinde çileye dönen trafik, yıllar yılı Mahmutbey gişelere ödenen haksız gidiş-geliş bedelleri, yeşil alanların betona dönüşü, spor ve park alanlarının gün geçtikçe yetersiz kalması, bölgenin hak ettiği ekonomik değerinin altında oluşu, plansız yapılaşmasıyla nüfus artışı sonrası doğacak altyapı sorunları ve en önemlisi de eğitim, sosya-kültürel ve ekonomik farklılıkların beraberinde getirdiği her geçen gün artan güvenlik sorunları, bugünümüz ve geleceğimizin endişelerinin en başında geliyor. Bu gerçekler ortada dururken bugünden başlayarak yarınımıza hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Siyasi erklerin de bu gerçeklerimizle siyaset üstü bir bakış açısıyla baktıklarında talebimizin haklı olduğunu bildiklerine ve halkın sesini duyacaklarına eminiz.

Halkın desteği olmayan hiçbir girişim başarıyla sonuçlanamaz. Siyasi Partiler, Sivil Toplum Kuruluşları, Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve Duyarlı Basın ne kadar halkın çığlıklarını dile getirseler de halkın desteği olmadan sesleri cılız, halk adına savundukları davalarında elleri güçsüz kalır. Bizler buna inanan ve yaşadığı kenti sevenler olarak, siyaset üstü bir bakış açısı ve taleple, hep birlikte bu dayanışma gücünü arttırmak, yaşadığımız kente dair kazanımlarımıza bugün ve yarın için sahip çıkmak adına anayasanın bize verdiği demokratik haklar çerçevesinde çalışmalara başlıyoruz.

Bahçeşehir’i çevresindeki 5-8 km mesafedeki komşu mahallelerimiz kamusal hizmetlere ulaşımda ortak taleplere sahipken ve mesafe olarak bu kadar yakınken belediye hizmetlerini 4 farklı ilçenin belediyesinden sağlamaktadırlar. Hizmete yerelde ulaşımda bunun bırakın ülkemizi dünya da eşi benzeri yoktur. “ Ispartakule, Esenkent, Koza, Orhangazi, Aşık Veysel, Bahçekent, Boğazköy, Deliklikaya, Ömerli ve Hadımköy” ile coğrafi yakınlığımız, hemşeri hukukumuz olarak bir bütün olarak görüyor, bölgemize dair yaşamsal kazanımlarımızın hepimizin ve elbette çocuklarımızın geleceğine artı bir değer katacağına inanıyoruz. Bu bağlamda yıllardır birçok konuda mağdur bırakılan, ötelenen “Ulaşım, Çevre, Güvenlik, Sağlık, Sosyal ve Ekonomik” taleplerimizin iktidar ve yerel yönetimlerce dikkate alınması adına yukarıda adı geçen mahallelerimizin birleştirilerek ilçe yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizin anayasal hakkımız olduğunu yasaları incelediğimiz de görüyoruz. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun İlçe Olma Talebi başlığında “Madde 4- Nüfusu 5.000 ve üzerinde olan yerleşim birimlerinde belediye kurulabilir. İl ve ilçe merkezlerinde belediye kurulması zorunludur. Mahallelerin birleşerek belediye kurabilmeleri için meskûn sahalarının, merkez kabul edilecek yerleşim yerinin meskûn sahasına azami 5.000 metre mesafede bulunması ve nüfusları toplamının 5.000 ve üzerinde olması gerekir. “ denilmektedir ve yasaya göre tüm mahallelerimiz bu şartları fazlasıyla sağlamaktadır.

Yine aynı yasaya göre bu şartları sağlayan mahallelerde “ Muhtar ihtiyar meclisinin veya seçmenlerinin en az yarısından bir fazlasının ya da valinin kendiliğinden buna gerek görmesi durumunda, valinin bildirimi üzerine, mahallî seçim kurulları, on beş gün içinde kayıtlı seçmenlerle “REFERANDUM” yapar demektedir. Yine yasa tüm bunlara gerek kalmaksızın” Cumhurbaşkanı kararı ile de o yerde belediye kurulur” diyor.

“ Bahçeşehir İlçe Olsun” diyen, referandum hakkımızın kullandırılmasının haklı demokratik talebimiz olduğuna inanan, önümüzdeki süreci siyaset ve kişiler üstü bir bakış açısı ile değerlendiren, tüm yaşanacak aşamaları halkımızla şeffaf şekilde paylaşacak, talebimizi tüm olumsuz görüşlerin önünde tutacak, haklı isteğimize gölge düşmesini engelleyecek Muhtarlarımızı, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Site Yönetimlerini, Kanaat Önderlerini, Basını, Tüm Siyasi Parti- Temsilcilerini ve halkımızı “BAHÇEŞEHİR İLÇE OLSUN GÖNÜLLÜSÜ” olmaya davet ediyoruz.

Bahçeşehir’in ilçe olması yönündeki haklı talebimiz ve yasal hakkımız olan referandum yapılması adına yakın dönemde bir imza kampanyası başlatacağız. Yukarıda belirttiğimiz mahallelerde gönül birliği sağlayacağımız dostlarımızın da katkıları ile bölge temsilcileri, iletişim noktaları oluşturacağız.

Toplanan imzaları, yıllardır yaşadığımız hak kayıpları ve mağduriyetleri de kapsayan dosyamızı, TBMM’de önce partilerin genel başkanlıklarına ve sonrasında da siyasi parti gözetmeksizin İstanbul Milletvekillerine teslim edeceğiz. Hedefimiz talebimizin kanun teklifi olarak mecliste sunulmasını sağlamak ve 2024 yerel seçimleri öncesi Bahçeşehir’in yeniden ilçe olmasını sağlamak olacak. Bu aşamaya gelmeden önce tüm mahallelerimizde Belediye Başkanlıkları, STK’lar, Siyasi Parti ve Temsilcileri, Muhtarlar, Ulusal-Yerel Basın ve kanaat önderleriyle görüşerek kampanyamıza destek talepleri gerçekleştireceğiz.

Daha yaşanır bir kent hayaliyle çıktığımız bu yolculukta hepimize görevler düştüğü bilinci ile sizlerin de katkılarınızı bekliyor ve çalışmalarımıza başlıyoruz…”

“Bahçeşehir İlçe Olsun Gönüllüleri” katılımlarınız sonrasında imza kampanyası adına çalışmalarımıza hep birlikte başlayacağız.  “

Saygılarımızla,

Bahçeşehirliler Derneği (BADER)

Bahçeşehir İlçe Olsun Gönüllüleri

Whatsup iletişim: 05335518717 (Numaranızı iletmeniz halinde grup daveti gönderilecektir. Lütfen bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip ediniz.

Instagram/bahcesehirlilerdernegi

Facebook/bahcesehirlilerdernegi

Twitter/bahcesehirlilerdernegi