"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehir’den Halkalı Marmaray’a “RİNG TREN” seferi talebinde MUTLU GELİŞME…

4 min read

Son aylarda sıkça haberlerini paylaştığımız ve BADER’in imza kampanyası ile gündeme taşıdığı Halkalı Marmaray son durağının Ispartakule’ye ve hatta Çatalca’ya kadar uzatılması, bu dönüşüm gerçekleşene kadar da geçici olarak “RİNG TREN” seferleriyle Ispartakule’den Halkalıya aktarmanın sağlanması talepleri Başakşehir Belediyesi tarafından da olumlu karşılanmıştı. Bahçeşehir’de 1 yılı geçen süre öncesinde bir konserde konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu mutlu haberi vermiş; “Halkalı Marmaray istasyonuna Bahçeşehir’den Ring Tren Seferleri başlayacak” demişti.

Geçtiğimiz aylarda Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Yöneticilerinin Başakşehir Belediye Başkanını tebrik ziyaretlerinde de ulaşıma dair sorunlarını gündeme getirdiklerini, Başkan Yasin Kartoğlu‘nun da Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile görüşmeler sağladığını, belediye olarak bu konuda halkın taleplerinin yanında olacaklarını belirtilerini sizlere iletmiştik.  

Bahçeşehir’de gerçekleşen bir konserde bölge halkıyla buluşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu müjdeli haberi verdi. Halkalı son durağında sonlanan Marmaray hattına ulaşım için TCDD ile görüşmelerin tamamlandığını çok yakın bir zamanda Boğazköy Pazartük bölgesinde bir aktarma istasyonu ile “RİNG TREN” seferleriyle Halkalı’dan Ankara’ya kadar demiryolu ulaşımının sağlanacağını söyledi. Mutlu haber konsere katılanlardan büyük alkış aldı.

Bahçeşehirliler Derneği’nin (BADER) başlattığı imza kampanyasında ulaşıma dair şu taleplere yer verilmişti…

Bahçeşehirliler Derneği’nin T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Dikkatine başlıklı dilekçesini dernek başkanı Uğur Barış Karabulut ve Derneğin Ulaşım Komisyonu Sorumlusu Veli Eren kamuoyuyla paylaştı.

T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Dikkatine;

Yakın zamanda uzunca bir süre beklediğimiz İstanbul Marmaray’ın hizmete açılması ile büyük bir mutluluk yaşadık. Ancak uzun yıllardır Bahçeşehir-Ispartakule-Esenkent- Boğazköy ve Esenyurt bölge halkı olarak İstanbul içerisine ulaşım konusunda alternatifsiz olmamız, İETT dışında toplu taşımadan mahrum olmamız nedeni ile özelikle sabah ve akşam trafik yoğunluğunun olduğu zamanlarda şehir içine ulaşımımız çileye dönmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleye açtığı ve sonrasında ihalesini iptal ettiği METRO hizmetinden de 2019’da yararlanacağımız belirtilmiş olmasına karşın, bu hizmetin de 2021-22 yıllarını bulacağı aşikardır. Bizler aşağıda imzası bulunan bölge sakinleri olarak alternatif toplu taşıma araçlarının biran önce bölgemize ulaşmasını bekliyoruz.

Geçmiş yıllarda uzunca süre kullandığımız İstanbul Banliyo Tren seferlerinin durdurulması ile demiryolumuz olmasına karşın bu hizmetten de yararlanamıyoruz. Marmaray hattının Ispartakule İstasyonuna kadar uzamasını beklerken Halkalı’da son durak olarak hizmete başlaması ile bir kez daha hayal kırıklığı yaşadık. Bölgemizde yeni yapılaşmalarla 4-5 km’lik bir interland da Esenyurt’u da dahil edersek nüfus 1 milyonun üzerindedir.

Bakanlığınıza kısa ve uzun vadeli önerilerimiz;

1- İhalesi gerçekleşen ve sonrasında iptal edilen Bahçeşehir-Esenyurt Metro hattımızın yapımının sağlanması,

2- Marmaray- Halkalı İstasyonunun Ispartakule’ye uzatılarak Marmaray’dan faydalanmak

– Kısa vadede ise Marmaray Halkalı istasyonuna demiryolu ile ulaşım için ring seferler (RAYTREN) konulması

(Bu önerimiz kısa vadede büyük bir kolaylık sağlayacaktır alternatif ulaşım Marmaray için. Ispartakule’de istasyon vardır, Halkalı’ya kadar demiryolu vardır ve mevcut durumda Trakya ulaşımı bu hattan Halkalı’ya kadar sağlanmaktadır. Gün içerisinde özelikle yoğun saatlerde 8 ila 10 ring seferi sorunlarımızı bir nebze çözecektir. Ispartakule – Halkalı Garına ulaşım için daha önce bu hatlarda kullanılan ve atıl olarak beklemeye alınan trenler hizmete geçirilebilir diye düşünüyoruz.

3- – İETT otobüs seferleri, her bölgeden başlangıç noktası olmak üzere yeniden düzenlenmelidir,

4- Bahçeşehir’den Beylikdüzü metrobüsüne gitmek için İETT yeni bir hat açmalıdır.