"Global Düşün, Yerel Uygula"

“Çöken yol mu yoksa ülke insanının objektif algıları mı?”

2 min read

Önde gelen medyamız bir haber paylaştı; 26 Martı 27 Mart’a bağlayan gece yarısı Düzce-Zonguldak karayolunda “heyelan” sonucu yolun çöktüğünü duyurdu ve yukarıdaki fotoğrafı ajanslarla paylaştı. İbretlik bir çökme görüntüsü ama bu çökme fotoğraftaki görüntü değil, bu görüntüyü normalleştiren kutuplaşmış siyaset algısı ile değerlendirme yapan “ÜLKE İNSANIMIN OBJEKTİF ALGILARI”!

Ülkemde Doğrular, doğru olalı böyle bir zulüm, böyle bir cevapsızlık, çaresizlik, vurdumduymazlık, bananecilik hiç ama hiç görmemişti!

Neden mi? Sorusuna cevap vermeden önce “Heyelan nedir?” bilmemiz gerekiyor.

“Heyelan ya da toprak kayması, zemini kaya veya yapay dolgu malzemesinden oluşan bir yamacın yer çekimi, eğim, su ve benzeri diğer kuvvetlerin etkisiyle aşağı ve dışa doğru hareketidir.” Tanımından da anlaşılacağı üzere bilinmeyen bir doğa gerçeği değil.

Şimdi bu çökmeye neden olan ve halka sunulan açıklamaya dönelim, “yağış sonrası meydana gelen heyelan ve yolun çökmesi” Hemen meteorolojinin 26 Mart’ı 27 Mart’a bağladığı gece bu bölgeden raporuna bakalım, “ Yer yer kuvvetli yağış”… Kısacası olağanüstü bir yağışı bıraktım mevsim normallerinde bu bölgede sıkça görülen bir yağışlı hava durumu bu paylaşılan bilgi!

Şimdi Neden Mi? O soruya cevap verelim...

Ancak düşünüyorum, düşünüyorum işte buna yanıt yok…

Şimdi size benzer olay gelişmiş ülkelerde olsa şöyle olurdu böyle olurdusuna da girmeyeceğim, sizde ne olurdu biliyorsunuz…

Vesselam;

Allah’a emanet, eyvallahla, maşallahla yaşıyor gidiyoruz daha ne… Ne sorgulayan, ne sorgulanmasını isteyen var… Bize de ne düşüyor? “ Ağlanacak halimize gülmek”

Gülelim o zaman 😀😀😀

Uğur Barış Karabulut /27.03.2021