"Global Düşün, Yerel Uygula"

Doğa harikası yaylada “kömür” protestosu

4 min read

 

Muğla’nın Menteşe ilçesi Karabağlar yaylasında MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından kömür arama bahanesiyle yapılan sondaj çalışmasına, bölge halkı büyük tepki gösterdi. Düğerek Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi yapılan çalışmaları protesto etti. Vatandaşlar, Karabağlar yaylasının talan edilmesine izin vermeyecekleri söyledi.

Düz arazide olması özelliği ile bilinen ve dünyaca ünlü yeşil doğa harikası olarak kabul edilen Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Karabağlar Yaylası, kömür arama tehdidi ile karşı karşıya. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği ve 3’üncü Derece Doğal Sit Alanı’nda bulunması nedeniyle izinsiz çivi dahi çakılması yasak olan yaylada, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nce taşkömürü araması için başlatılan sondaj çalışmaları, bölge halkının yoğun tepkisi sonucu durduruldu.

“DURDURMAK YETMEZ İPTAL EDİLSİN”
Protestolara destek veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Canımıza dokundular ve biz hep beraber ayağa kalktık. Muğla’da çok büyük hassasiyet oluştu. Türkiye’de maden kanununun Muğla merkezdeki mağduriyetini yaşıyoruz. Burada ÇED yapılmış. ÇED raporuna gerek yoktur kararı alınmış. ÇED yapılırken bize haber vermediler. Bizim dışımızda gelişti. Sadece Muğla’da değil Türkiye’de büyük bir talan var. Ayrıca sondaj yapacağız diyorlar. 500 metre kadar derinliğe inip, sondaj yapacaklardı. Bu bölge SİT alanıdır. Burada çalışma yapmak için izin almaları gerekli. Ancak izin dahi almamışlar. İzinsiz kazı yapılıyor. Bu da hukuka aykırı bir olay. Burada sadece sondaj durduruldu. Yani geçici olarak durduruldu. Daha sonra aynı sondajın başlayabileceği anlamına gelir. Burada ruhsatın tamamen iptal edilmesi gerekli. Yoksa sondaj durduruldu diye buna kanmamamız gerekiyor. Biz burada her hangi bir kömür aramasına ve kazılmasına tamamen karşıyız. Doğanın tahrip olmasına izin vermeyeceğiz. Gözümüz gibi koruduğumuz Muğla’mızın rant uğruna, kömür uğruna talan edilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“ÇİVİ DAHİ ÇAKAMAZLAR”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgede vatandaşların tepkisine destek veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise “Muğla’daki sivil toplum örgütlerini canı gönülden kutluyorum. Sondaj çalışması durdurulduysa, sizlerin sayesine sinlerin gücünüzle durduruldu. Karabağlar yaylası SİT bölgesi. Muğla’nın en güzel yeri. Bu yaylada çivi çakmak dahi yasak. Şuan yaptıkları iş kaçak. Ekiplerimiz gitti tutanak tuttu. Kaçak işlemi başlattık. Burada önemli olan sondajın durdurulması değil, ruhsatın tamamen iptal edilmesidir. Ruhsatın iptal edilmesi gerekli. Bundan sonra hepimize çok büyük görevler düşüyor. Muğla, Türkiye’nin en iyi korunan ilidir. Muğla gibi il artık Türkiye’de kalmadı” diye konuştu.

“BU TALANA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Asırlık ağaçları ile ülkenin en güzel yaylarından biri olan Karabağlar Yaylası’nın yok edilmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin de, “Yatağan ve köylerinde yaşanan doğa katliamları, sağlık sorunları ortadadır. İnsanların yüzlerce yıl yaşadıkları topraklardan gönderildi. Muğla’nın kalbinde bulunan Karabağlar yaylası koruma altındadır. Her hangi bir neden madenin aranması bahanesiyle talan edilmesine karşıyız. Yer altı sularını yok edecekler. İnsanların topraklarından edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Akıl ve vicdan sahibi hiçbir Muğlalı yaşadığı şehirde doğa harikası bir mirasın talan edilmesine izin vermeyecektir” dedi.