"Global Düşün, Yerel Uygula"

İstanbul olası depreminde ilçe ilçe deprem raporları

3 min read

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü (DEZİM) ile Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı iş birliği ile hazırlanan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi” (İBB-KRDAE, 2019) verileri ve sonuçları kullanılarak, 2020 yılında hazırlanmış. İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti. 2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı.

Yaşananların ardından İBB’nin 39 ilçe için ayrı ayrı hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri’ kitapçığı sıklıkla konuşulmaya başlandı. İBB’nin 2019 yılında; 39 ilçe için ayrı ayrı hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığında her ilçe için deprem senaryoları, bina hasarı ve can kaybı gibi analizleri yer alıyor.

FAY

RAPORLA İLGİLİ NOT

Kitapçıkta sunulan sonuçlar tekil binaların deprem performansı ile ilgili bilgi içermiyor.

Çalışmayla ilgili şu not da düşülüyor: Bu çalışmada İstanbul ili olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi 2019 kapsamında 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için elde edilen kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş; her için için üst yapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri, geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmış ilgili haritalar üretilmiştir. Projede ve kitapçıklarda sunulan kayıp tahminleri, deprem mühendisliği literatüründe yer alan analitik çalışmalar veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller tüm istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

İBB’nin ilçe ilçe deprem risk haritalarının da yer aldığı kitapçıklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

ADALAR DEPREM RİSK KİTAPÇIĞI İBB

ARNAVUTKÖY KİTAPÇIĞI

ATAŞEHİR KİTAPÇIĞI

AVCILAR KİTAPÇIĞI

BAĞCILAR KİTAPÇIĞI

BAHÇELİEVLER KİTAPÇIĞI

BAKIRKÖY KİTAPÇIĞI

BAŞAKŞEHİR KİTAPÇIĞI

BAYRAMPAŞA KİTAPÇIĞI

BEŞİKTAŞ KİTAPÇIĞI

BEYKOZ KİTAPÇIĞI

BEYLİKDÜZÜ KİTAPÇIĞI

BEYOĞLU KİTAPÇIĞI

BÜYÜKÇEKMECE KİTAPÇIĞI

ÇATALCA KİTAPÇIĞI

ÇEKMEKÖY KİTAPÇIĞI

ESENLER KİTAPÇIĞI

ESENYURT KİTAPÇIĞI

EYÜP KİTAPÇIĞI

FATİH KİTAPÇIĞI

GAZİOSMANPAŞA KİTAPÇIĞI

GÜNGÖREN KİTAPÇIĞI

KADIKÖY KİTAPÇIĞI

KAĞITHANE KİTAPÇIĞI

KARTAL KİTAPÇIĞI

KÜÇÜKÇEKMECE KİTAPÇIĞI

MALTEPE KİTAPÇIĞI

PENDİK KİTAPÇIĞI

SANCAKTEPE KİTAPÇIĞI

SARIYER KİTAPÇIĞI

SİLİVRİ KİTAPÇIĞI

SULTANBEYLİ KİTAPÇIĞI

SULTANGAZİ KİTAPÇIĞI

ŞİLE KİTAPÇIĞI

ŞİŞLİ KİTAPÇIĞI

TUZLA KİTAPÇIĞI

ÜMRANİYE KİTAPÇIĞI

ÜSKÜDAR KİTAPÇIĞI

ZEYTİNBURNU KİTAPÇIĞI