"Global Düşün, Yerel Uygula"

İstanbul ulaşımında kıyıya paralel deniz hattı çalışmaları

3 min read

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te yayınlanan “Trafikte Küçük Hata Yoktur” programının bu haftaki konuğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir oldu. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Kerim Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Demir, İstanbul’da etkili olan kar yağışı esnasında yolların açık kalması için yapılan müdahaleler ve deniz ulaşımı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

“TOPLU TAŞIMA YOLU GÜNDEMİMİZDE”

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın “toplu ulaşım için özel şerit” uygulaması konusundaki önerisini değerlendiren Orhan Demir, bu konunun programlarında olduğunu ama bunun kişisel alışkanlıklar nedeniyle zor bir uygulama olduğunu söyledi. Demir, “Mesela Göztepe’de Bağdat Caddesi’nde bir bisiklet yolu yaptık, yer yerinden oynadı. Yolu daralttınız, trafiği mahvettiniz gibi eleştiriler oldu. Dolayısı ile bu durumda vatandaşlarımızın da biraz duyarlı olması lazım” ifadelerini kullandı.

“DENİZ KULLANIMI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Yaz aylarında deniz yolunun kullanımını arttırmak için bir süreliğine deniz ulaşımını belirli saatler arasında 5 kuruşa indirildiğini hatırlatan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, bu durumun deniz kullanımını arttırdığını ve fiyat indirimiyle yolcu artabileceğini de kanıtlamış olduklarını ve deniz ulaşımını teşvik etmek için başka projeleri olduğunu da belirtti. Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes kıyılarda yaşamıyor, insanları kıyılara ulaştırmak gerekiyor. Bu yıl içerisinde Hisarüstü – Aşiyan füniküler hattımız devreye girecek. Bir yandan biz Aşiyan’dan nereye deniz ulaşımı sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Bunların dışında, İTÜ – İstinye ve Altunizade – Beylerbeyi füniküler projelerini çalışıyoruz. Bu sayede buralardan insanları denize indirecek füniküler hatlarıyla denizin payının artmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

“KIYIYA PARALEL HATLAR ÇALIŞIYORUZ”

İstanbul’da deniz ulaşımını arttırmak amacıyla, kıyıya paralel hatlarında çalışıldığını söyleyen Orhan Demir, “Büyükçekmece – Eminönü gibi hatlar çalışıyoruz. Kullanılmayan iskeleleri kullanarak bir deniz hattı oluşturabilir miyiz diye çalışıyoruz“ dedi. Şehir hatlarındaki küçük gemilerin sağa sola hibe edildiğini ifade eden Demir, Ağustos ayına kadar hizmete girecek olan “Deniz Taksi” sayesinde denize olan ilginin daha da artacağını belirtti.