"Global Düşün, Yerel Uygula"

İstanbul’da metrekare fiyatı 26 bin lira

2 min read

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 188,2 artış yaşandı. Konutların İstanbul’da metrekare fiyatı 26 bin 637 liraya ulaştı. Buna karşın Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı konut piyasalarını değerlendirerek “ Gayrimenkul, yatırımcılar için en güvenli liman olma özelliğini koruyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre; gayrimenkul fiyatları artmaya devam ediyor.  Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İTO Meclis üyesi ve Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Türkiye konut piyasasındaki fiyat değişimlerini, değerleme raporlarındaki konut değerleri kullanılarak oluşturulan konut fiyat endeksi ekim ayı verileri açıklandı. Buna göre konut fiyatları reel olarak yıllık bazda yüzde 56,3 oranında arttı. Gayrimenkul, yatırımcılar için en güvenli liman olma özelliğini koruyor” ifadelerini kullandı. 

TÜM İLLERDE ENDEKS VERİLERİ ARTTI 

İstatistiki bölge sınıflaması kapsamında en yüksek yıllık değişim gösteren illeri de değerlendiren Özelmacıklı, “Özellikle yüzde 237 artışla Antalya, Burdur, Isparta düzeyi ilk sırada yer alıyor. Adana, Mersin, ile Aydın, Denizli, Muğla illerinin bulunduğu bölgelerde yüzde 205 artış ile en yüksek yıllık değişim gösteren bölgeler arasında. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, sırasıyla yüzde 204,6, 194,1 ve 186,4 oranlarında artış gösterdi” diye konuştu.

TÜRKİYE GENELİNDE METREKARE FİYATI 16 BİN LİRA

Endeks verileri kapsamında Türkiye genelinde konut birim metrekare değerinin 16 bin 500 lira seviyelerine ulaştığını ifade eden Özelmacıklı, “İstanbul’da ise birim metrekare değeri 26 bin 637 liraya ulaştı. Bunun yanı sıra İzmir’de birim metrekare değeri 19 bin 632 lira iken, Ankara ortalamanın altında ve 12 bin lira seviyelerinde. İlanlardan ziyade bu metrekare fiyatlarının daha gerçekçi olduğunu söyleyebiliyoruz. Çünkü bu değerler, değerleme raporlarındaki konut değerinin, konutun brüt kullanım alanına bölünmesi ile elde ediliyor” dedi.

İHA