"Global Düşün, Yerel Uygula"

İstanbul’da metro sefer saatlerinde yeni düzenleme

3 min read

Korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler sonrası Metro İstanbul, sefer saatlerinde yeni düzenlemeler yaptığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün kabine toplantısından sonra duyurduğu yeni Covid-19 tedbirlerinin ardından Metro İstanbul, sefer saatlerinde yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı: “Tüm hatlarımızda hafta içi; akşam yoğun saat tarifesi saat 16.00 itibariyle başlayacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saat 19.00 itibariyle seferlerimiz kademeli düşürülecektir.” 

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca İstanbul genelinde hafta içi 19.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise cuma akşamı saat 19.00’dan başlayarak pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı hatırlatılarak şunlar ifade edildi:

’65 YAŞ ÜSTÜNÜN İSTANBUL KARTLARI KULLANIMA KAPATILACAK’

“Alınan kısıtlama kararları çerçevesinde 14 Nisan itibariyle 18 yaşından küçük (istisna olarak 8. ve 12. sınıflarda okuyan öğrenciler hariç) ve 65 yaşından büyük vatandaşlarımızın toplu taşıma araçları kullanımına sınırlama getirilmiştir, bu vatandaşlarımızın İstanbulkartları kullanıma kapatılacaktır.

Kısıtlama süresince sağlık çalışanları ve zorunlu görevleri nedeniyle çalışmak zorunda olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına 14 Nisan 2021 itibari ile seferlerimizde aşağıdaki şekilde düzenleme yapılmıştır.

Hatlarımızın sefer başlangıç ve bitiş saatlerinde bir değişiklik yapılmamış, sadece T3 Kadıköy-Moda tramvay hattı, TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarının kapanış saati 19.00 olarak değiştirilmiştir.

Tüm hatlarımızda hafta içi; akşam yoğun saat tarifesi saat 16.00 itibari ile başlayacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saat 19.00 itibarı ile ise seferlerimiz kademeli düşürülecektir. Yapılan düzenlemeler işletmelerimiz tarafından günlük ve saat bazlı olarak takip edilerek ihtiyaç görülmesi halinde sefer sıklıklarında yeni düzenlemeler yapılacaktır.https://68fb7d2bfd65aa70ab64e2e9e9cabfc0.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

’15 DAKİKA ARALIKLARLA SEFER YAPILACAK’

Cumartesi ve pazar günü geçerli olmak üzere; aşağıda listelenen hatlarımız 06.00-24.00 saatleri arasında 15 dakika sefer sıklığı ile hizmet verecektir. Pazartesi günleri itibari ile daha önce yayınlandığı şekilde kısıtlama kurallarına uygun olarak hafta içi işletmesi yapılacaktır.

Hafta sonu 15 dakika aralıklarla sefer yapılacak hatlar:

M1A Yenikapı-Ataköy/Şirinevler

M1B Yenikapı-Kirazlı

M2 Yenikapı-Hacıosman

M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir

M4 Kadıköy-Tavşantepe

M5 Üsküdar-Çekmeköy

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey

T1 Kabataş-Bağcılar

T4 Topkapı-Mescid-i Selam

T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı

Aşağıda listelenen hatlar ise cumartesi ve pazar günü işletme yapmayacaktır. Pazartesi günleri saat 06.00 itibari ile ise daha önce yayınlandığı şekilde seferler gerçekleştirilecektir.

M6 Levent-Hisarüstü/Boğaziçi Üniversitesi metro,

F1 Taksim-Kabataş füniküler,

T3 Kadıköy-Moda tramvay,

TF1 Maçka-Taşkışla teleferik,

TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarımızda işletme yapılmayacaktır. Vatandaşlar kapalı hatlar ile aynı güzergahlar üzerinde hizmet veren İETT araçlarını kullanabilirler.”