"Global Düşün, Yerel Uygula"

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yeni Ebola vakası doğrulandı

2 min read

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 10 Nisan 2020 tarihinde yayınladığı haber bülteninde “Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Beni şehrinde “yeni bir Ebola virüsü” hastalığı vakası doğrulandığını açıkladı.

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus  dünya kamuoyuyla paylaşılan basın bülteninde  “ Bu beklediğimiz bir olay, bu nedenle Beni ve diğer yüksek riskli alanlarda müdahale ekipleri tuttuk ” dedi.  

WHO Afrika Bölge Direktörü Dr.Matshidiso Moeti “DSÖ, 18 aydan uzun bir süredir Kongo’da sağlık müdahalecileri ile yan yana çalıştı ve ekiplerimiz şu anda bu son yaşanan vakaları da takip ediyor. Devam etmekte olan COVID-19 salgını zorluk eklese de, bu Ebola salgınının sonunu birlikte ilan edene kadar bu ortak çabayı sürdüreceğiz.”  dedi.

Onaylanan vaka haberi, Kongo’da ki Ebola Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri Acil Durum Komitesi toplantısının sonuçlanmasından birkaç dakika sonra geldi. Acil Durum Komitesinin bu yeni bilgiler ışığında önerilerini yeniden değerlendirmek üzere gelecek hafta tekrar toplanacak. 10 Nisan 2020 itibariyle, salgının sonucu olarak 3456 doğrulanmış ve muhtemel vakalar ve 2276 ölüm meydana geldiği de paylaşılan haberde yer alıyor. .