"Global Düşün, Yerel Uygula"

Konut Maliyetleri Tavan Yaptı

3 min read

Sektör temsilcileri, sürekli artan inşaat maliyetlerinin de etkisiyle artık orta sınıfın ev alamayacağını söylüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2021 Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi‘ne göre konut fiyatları yıllık yüzde 50.5 artış gösterdi. Emlak sektör temsilcilerine göre ise bu artış yüzde 100’ü geçmiş durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım 2021 İnşaat Maliyet Endeksi yıllık yüzde 48.87. Buna karşılık inşaat sektörü temsilcileri konut üretim maliyetinin yıllık yüzde 200 arttığını söylüyor. Sektör temsilcileri müteahhitler için konut yapmanın zorlaştığını, birikimi olmayan yurttaşlar için ise sıfırdan konut almanın imkansız olduğunu vurgularken, 2022’de fiyatların en az yüzde 60 daha artacağını açıkladı.Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; çimento ve demir zamlarının sektör sorunu olmaktan çıkıp bir kamuoyu sorunu olmaya başladığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de 6 milyon çürük yapı var, maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi.” diye konuştu. Artan maliyetlere bir önlem alınmadığı takdirde konut almanın artık hayal bile olamayacağını söyleyen İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan, “Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler hakim, bu fiyatlarla hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkansız.” dedi. Yüksek ihracat hedeflerini tutturmak için ihracatçılara sağlanan kolaylığın iç piyasadaki üreticileri hammaddeden kopardığını da belirten Arslan, “İhracat hevesinin bedelini yurttaş ödüyor. İç piyasaya hammadde kalmayınca fiyatlar yükseliyor. İnşaat sektörü için acilen başta çimento olmak üzere; Demir, Cam, Ahşap ve Seramik sektörlerine ihracat kotası gelmelidir. Yoksa bu fiyatlar durmayacak ve orta sınıf bütün hayatını konut yatırımcılarının daimi kiracıları olarak geçirecek.” dedi.

Fiyatlar oturmuyor”
Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan da piyasada satılık konut bulunmadığını belirterek “TL’den kaçanlar gayrimenkule sarıldılar ve satmıyorlar da fiyatlar son iki ayda yüzde 30 arttı. Gerçekten bir birikimi olmayan yurttaşın ev alması çok çok zorlaştı.” diye konuştu. Fiyatların düşmesi gibi bir beklentilerinin olmadığını da söyleyen Taylan, “Fiyatlar bir türlü oturmuyor. Düşmesini geçtik, sabit kalması bile zor şu an sürekli artıyor. Aynı şekilde kiralar da artıyor tabi. Enflasyon korkusuyla gayrimenkule sarılanlar piyasadan çıkmadan bu fiyatlar sabitlenmez de sürekli artmaya devam edecektir.” diye konuştu.