"Global Düşün, Yerel Uygula"

KRT TV programcısı Osman Güdü’ye saldırı! Bu ülke nereye gidiyor?

2 min read

Kent ve Yaşam Programlarıyla yıllardır Türkiye’de yaşanan imar sorunlarına, yolsuzluklara, hukuk ihlallerine programında yer veren, konunun uzmanları ile topluma ışık tutan Mimar Osman Güdü Kartal’daki ofisinin önünde saldırıya uğradı.

Hedef gösterilmişti

Tele1’in paylaştığı haberde KRT TV’de ‘Kent ve Yaşam’ programını sunan Osman Güdü, Kartal’daki ofisinin önünde saldırıya uğradığı bilgisi ajanslara düştü. Hastaneye kaldırılan Güdü’nün başına dikiş atıldığı kaydedildi. 

KRT TV’de ‘Kent ve Yaşam’ programını hazırlayıp sunan Osman Güdü akşam 19:50 sularında Kartal’daki ofisinden çıkıp aracına bindiği esnada saldırıya uğradı. Saldırganın Güdü’nün kafasına sert bir cisim ile defalarca vurduğu, bir taraftan da küfürler savurduğu öğrenildi.

Çevredekilerin olay yerine gelmesi ile saldırgan kaçtı. Güdü, Okan Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Saldırı sonucu Güdü’nün kafasının iki bölgesinde yarıklar oluştu ve yaralanan iki bölgeden birine 4 diğerine 5 dikiş atıldı. Doktorlardan alınan bilgiye göre Güdü’nün sağlık durumu iyi, ancak bu geceyi kafa tasına aldığı darbeler nedeniyle hastanede müşahede altında geçirecek.

Güdü aracının Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin önünde olduğunu, her tarafta kameraların bulunduğunu belirterek yarın Kartal Karakolu’na giderek şikâyetçi olacağını, henüz polisin gelmediğini söyledi.

HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Kent ve Yaşam programında, Bayburt için yaptığı değerlendirmeler nedeniyle Güdü, yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti. Güdü, “Bölgede tarikat ve cemaatler cirit atıyor” demişti. Güdü’nün Bayburt ilinde oluşan tarikatlaşmaya dikkat çektiği sözleri çarpıtılmış ve linç kampanyasına maruz bırakılmıştı.

Türkiye Bayburtlular Federasyonu yönetici ve üyeleri, KRT’nin İstanbul’daki merkezi önünde toplanıp Güdü hakkında açıklama ve protesto gerçekleştirmişti.

Yelpaze İstanbul Yayınları olarak meslektaşımız OSMAN GÜDÜ’ye gerçekleşen saldırıyı nefretle kınıyor, yetkilileri faillerin bulunması ve adalete hesap vermeleri adına göreve çağırıyoruz.