Yelpaze İstanbul

"Global Düşün, Yerel Uygula"

Rusya’nın Ukrayna’dan binlerce ton buğday çaldığı öne sürüldü

Üç ayı aşkın bir süredir devam eden Rusya ve Ukrayna savaşı, tüm dünyayı etkileyerek, gıda krizlerine ve enerji tedarik zincirlerinde aksamalara neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM), savaşın bir sonucu olarak küresel bir gıda felaketinin yaklaşmakta olduğu konusunda uyardı. Rusya’nın Karadeniz’de Ukrayna’ya uyguladığı blokaj tüm dünyada bir tahıl krizine neden oldu ve gıda fiyatları arttı. Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya ait olan 600 bin ton buğdayı çaldığı ve başka ülkelere ihraç ettiği öne sürüldü. Peki, Ukrayna limanlarından çıkamayan tahıl dünyada nasıl bir krize neden oldu? Kaç insan bu durumdan etkilenecek? Rusya ve Ukrayna konuyla ilgili hangi açıklamalara yaptı?

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin perde arkası: Rusya'nın Ukrayna'dan binlerce ton buğday çaldığı öne sürüldü - 1

RUSYA’NIN UKRAYNA’NIN TAHILINI ÇALDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

BCC’nin New York Times’tan aktardığı haberine göre, Ukrayna’nın güneyindeki Rusya tarafından atanan yetkililer, Moskova’nın Ukrayna’dan yurt dışına 600 bin ton tahıl gönderdiğini öne sürdü. Rusya ise tahıl çaldığını reddetti.

Diğer taraftan Ukrayna’nın stoklanmış tahılına erişim uluslararası alanda acil bir durum haline geldi. Ukrayna savaştan önce  Afrika ve Orta Doğu’ya her yıl milyonlarca ton ihraç ediyordu. Ancak Rusya donanması Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını ablukaya aldığı için şu anda tahıl yurt dışına sevk edilemiyor.

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin perde arkası: Rusya'nın Ukrayna'dan binlerce ton buğday çaldığı öne sürüldü - 3

RUSYA: UKRAYNA, KARADENİZ’DEKİ MAYINLARI TEMİZLEMELİ

Rusya, Ukrayna’nın tahıl ihraç edecek koridorların faaliyete geçmesi için Karadeniz kıyılarındaki suları mayından temizlenmesi gerektiğini açıkladı. 

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin perde arkası: Rusya'nın Ukrayna'dan binlerce ton buğday çaldığı öne sürüldü - 4

New York Times’ın haberine göre ABD, Rusya’nın çalıntı Ukrayna buğdayını Afrika’daki kuraklıktan etkilenen ülkelere satmaya çalıştığını iddia etti. Gazete, Dışişleri Bakanlığı’nın bir açıklamasını  atıfta bulunarak, Mayıs ayı ortasında, çoğu Afrika’da bulunan 14 ülkeye Rus kargo gemilerinin tahıl yüklü Ukrayna yakınlarındaki limanlardan ayrıldığına dair bir uyarı gönderdi.

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin perde arkası: Rusya'nın Ukrayna'dan binlerce ton buğday çaldığı öne sürüldü - 5

RUSYA NE DİYOR?

Zaporizhzhia bölgesindeki Rusların elindeki bölgelerden sorumlu Yevgeny Balitsky, tahılın bölgeden  Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’a ve oradan da Orta Doğu’ya giden yük trenleriyle çıktığını söyledi. 

Kırım’daki Rus işgal makamının sözcüsü Oleg Kryuchkov, Zaporizhzhia’daki Melitopol kentinden Kırım’a 11 vagon tahıl geldiğini açıkladı. Ayrıca tahılın işgal altındaki Kherson bölgesinden nakledildiğini söyledi.

%d blogcu bunu beğendi: