25 February 2024

"Global Düşün, Yerel Uygula"

Tüm Emekliler Sendikası “GEÇİNEMİYORUZ” dedi…

2 min read

Türkiye’de 105 Şube ve Temsilciliği ile Tüm Emekliler Sendikası “GEÇİNİMİYORUZ” diyerek 1 Nisan’da Türkiye genelinde alanlarda basın açıklaması ile seslerini kamuoyuna duyurdu. Sendikanın Esenyurt Şube Boğazköy-Bahçeşehir Temsilciliği de Esenkent Sunflower Alışveriş Merkezi önünde halkla buluştu.

Tüm Emekliler Sendikası Esenyurt Şube Boğazköy-Bahçeşehir Temsilciliği Esenkent Sunflower Alışveriş Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Geçinemiyoruz, emekliler isyanda, eşzamanlı alanlardayız” dedi. Sendikanın Şube Başkanı Gülsen Şener Gülseven ve MYK Üyesi Basın Sekreteri Ahmet Özdemir’in bölge STK, Siyasi Parti İlçe Teşkilatları ve kanaat önderlerini hafta içi ziyaretleri etkinliğe davet ettikleri basın açıklamasında şu detaylara yer verildi.

“SGK emeklilerine verilen %8,7 oranında zam bir ay içinde eridi. Bağ-kur emeklilerinin durumu daha da kötü. 65 yaş üzerine getirilen yasaklar tüm emeklileri çileden çıkardı. Temel Tüketim maddelerine yapılan zamlar %40’larla, %50’lerle üzerimize üzerimize geliyor. Çarşı pazar çıkılacak gibi değil. Yılbaşında verilen zamma göre 8-10 kat daha tasarruf yapmamız gerekiyor. Neden hep bizler, emekliler, emekçiler tasarruf yapıyor. Bu ülkenin tüm değerlerini biz yaratıyoruz. Geçinemiyoruz, isyandayız.”

“Hak kayıplarımız sürüyor”

“Bireysel emeklilikle” sosyal güvenliğimiz tümden ortadan kalkıyor. Emekli olacakların kıdem tazminatları fona devredilmek isteniyor. Maaşlar kademeli olarak düşürülüyor. İntibak yasası çıkarılmadığından maaşlar arasında farklar büyüyor. Sağlık alanında muayene, ameliyat, ilaç, tahlil, can yakıyor. Tüm bunların emekliler, emekçiler lehine gerçekleşmesi, muhalefet güçlerinin tutumuna, birleşik mücadelesine ve direnme gücüne bağlıdır. “

“Emekli Sendikalarının Kapatılma Girişimleri Sonuç Vermedi”

“Ankara İstinaf Mahkemesi kapatma kararını kaldırdı. 13,5 milyon emekli ve 5,5 milyon EYT’liden oluşan bir topluluğuz. Biz istersek tüm dengeleri değiştirebiliriz. Artık bıçak kemikte. Örgütlenmekten başka çaremiz yoktur.”