"Global Düşün, Yerel Uygula"

BADER “Birlik” Kahvaltısında “BAHÇEŞEHİR’İN tekrar İLÇE OLMASI” talebi bir kez daha haykırıldı

7 min read

Bahçeşehirliler Derneği’nin (BADER) pandemi ile kapanmaların yaşandığı dönemde ara verdiği gelenekselleşen kahvaltı buluşmaları Bahçeşehir’de coşkuyla gerçekleşti. Dernek üyeleri, gönüllüler, Bahçeşehir STK Yönetimleri ve siyasi parti temsilcilerinin buluştuğu kahvaltıda “BİRLİK ve DAYANIŞMA” mesajlarının yanı sıra, Bahçeşehir’in Esenkent, Ispartakule, Bahçekent, Boğazköy ve Hadımköy ile birleştirilerek tekrar ilçe olması gerekliliğinin, bu talebin halkın talebi olduğunu öğrenmek adına da gerekirse oylama yapılmasının altı çizildi.  

Bahçeşehir’in ilk kurulan(1997)  ve bölge halkının sesi olan Bahçeşehirliler Derneği (BADER) 25.yılına girmeye hazırlanırken pandemi nedeniyle ara verdiği gelenekselleşen kahvaltı buluşmalarını Bahçeşehir Gölet Roset Restoran’da gerçekleştirdi. Sınırlı sayıda kontenjanla gerçekleşen kahvaltıya dernek üyeleri, gönüllüler, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldılar. Sivil Toplum Kuruluşlarını temsilen Bahçeşehir Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Naz Puder, ÇYDD Bahçeşehir Başkan Yardımcısı Arzu Söz, Halk-Beskoop Yönetiminden Doğan Halis, Bahçeşehir-Boğazköy Hakikat Cem Evi Başkanı Erdal Kablan, Rotary Bahçeşehir Dönem Başkanı Güler Karakaş ve yönetimlerinin katıldığı etkinliğe, siyasi partilerden CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, Başakşehir CHP Meclis Grup Başkan Vekili Nizamettin Kümeç, CHP Meclis Üyesi Bağdagül Gülen, Başakşehir CHP Gençlik Kolları Başkanı Onur Şimşek, İstanbul İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Mümin Güler, Başakşehir İyi Parti İlçe Başkanı Atakan Şakar, Başakşehir İyi Parti Kadın Kolları Başkanı Zülfiye Savsar, Başakşehir Gelecek Partisi İlçe Başkanı Oktay Çakır, Değişim Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aziz Murat Hatipağaoğlu katıldılar.  

BADER TSM Korosu’ndan Kanuni Ali İlikan ve saz üstatlarının müzik dinletileri ile başlayan kahvaltı BADER Yönetiminden Zelal Şahin’in başarılı sunumu ile gerçekleşti. Katılımcılara teşekkürlerinin ardından derneğin çalışmaları hakkında bilgi paylaşan Şahin “ Pandemi nedeniyle uzunca bir süre sizlerle kapalı mekanlarda bir arada olamadık ancak derneğimiz geride kalan 1,5 yılda da geçmiş yıllarda olduğu gibi çalışmalarını hız kesmeden sürdürdü. Pandemi ile ekonomik sorunlar yaşayan ihtiyaç sahiplerine 6.yılına ulaşan ramazan kumanyası dağıtımlarımıza ara vermedik. Bugüne dek yakın çevremizden 5.000’nin üzerinde komşumuza derneğimiz gönüllüleriyle direk olarak kapı kapı ulaştık. Yine derneğimiz adıyla üyelerimiz ve gönüllülerimizde kendi dağıtımlarıyla 3.000’nin üzerinde aileye kumanya dağıtımı gerçekleştirdi. Yine geride kalan 1,5 yıl içerisinde İzmir’de yaşanan deprem sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Daire Başkanlığına depremzedelerin çadır bölgesine iletilmek üzere destekçimiz NATURİST Kozmetik katkılarıyla el dezenfektanı gönderdik. BADER TSM Koromuz ara verdiği çalışmalarına bu yıl Eylül ayı itibariyle tekrar başladı ve Bahar aylarında vereceği konser çalışmalarını sürdürüyor, şimdiden tüm Türk Sanat Müziği severleri konserimize davet ediyoruz.  Yine bu yıl pandemi nedeniyle ayrı kaldığımız komşularımızla “BAHÇEŞEHİR PARK BULUŞMALARI” ile biraraya geldik. Bu buluşmalardaki amacımız birlik ve beraberliğimizin yanı sıra bölgemizde bizlere ait olan parklarımıza sahip çıkmak konusunda bilinç yaratmaktı. Bu buluşmalarımız da olumlu hava şartlarıyla paralel artarak devam edecek. Yine bu yıl pandemi nedeniyle müzik sektöründe çalışan müzisyenlerimiz büyük zorluklar yaşadılar. Bizler de kendi kentimizde müzisyenlere erişmek bir nebze de olsa bu olumsuzluğu pozitif enerjiye çevirmek adına  “İÇİMİZDEN BİRİLERİ” sloganıyla yola çıktık. BADER, Yelpaze İstanbul Yayınları ve SG Production işbirliği ile Bahçeşehir Kent Orkestrasını yaşama geçirdik. Aranjör, Ses Mühendisi Sertaç Güler yönetiminde bölge müzisyenleri ile çalışmalarına başlayan orkestra bugüne dek biri Açıkhava olmak üzere 3 konsere imza attı. Özelikle bu yıl Bahçeşehir’deki STK’ların da katkılarıyla gerçekleşen Cumhuriyet Konseri’nde sahne alan Bahçeşehir Kent Orkestrası kısa sürede sağladıkları dinamizm ve performanslarıyla büyük beğeni topladı.

Bölgemizde yaşayan komşularımızın da bildiği üzere derneğimiz Bahçeşehir’in ulaşım, trafik sorunları, güvenlik ve sosyal yaşama dair birçok konuda sorunları yetkililere iletmesine rağmen yerel yönetimden çözüm noktasında yeterli çözümler bulamamaktadır. Sorunlarımızın çözümü adına komşularımızın derneğimize ilettiklerinin en başında Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması talebi gelmektedir. Bu konuda çalışmalar yürüten derneğimiz bu yıl “BAHÇEŞEHİR İLÇE OLSUN GÖNÜLLÜLERİ” platformunda bu haklı talebi yaşama geçirdi. Gönüllülerin bu güne dek biraraya gelmesine ev sahipliği yapan Derneğimiz Geçmiş Dönem Başkanlarımızdan Erdal Samur’u süregelen çalışmalar hakkında bilgi vermesi adına sahneye davet ediyorum. “ dedi.

“Bölgemizde yaşanan olumsuzluklar Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması ile çözülebilir”

“ Derneğimiz tüzüğünün çalışma konuları başlığının 1.maddesinde Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması için çalışmak yazmaktadır. Bizler de bu konuda yerel yöneticilere sorunlarımızı iletmek adına “Bahçeşehir İlçe Olsun Gönüllüleri” platformunu kurarak Bahçeşehir’in yakın mahallelerinden Esenkent, Boğazköy, Ispartakule, Bahçekent, Hadımköy’den sivil tolum kuruluşları, mahalle muhtarları, kanaat önderleri, site yönetimleri ve duyarlı komşularımızın katıldıkları toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılarımızdan çıkan kararlar doğrultusunda Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması adına anayasal hakkımız gereği İstanbul Valiliği’ne hazırladığımız dosyamız ve dilekçemizle ulaştık. Son gelişmeler hakkında dernek Başkanımız Uğur Barış Karabulut’un da sizlerle paylaşacakları var.” diyerek sahneye davet etti.

Karabulut  kahvaltıya katılanlara teşekkürün ardından şunları paylaştı.

“ Bahçeşehir’in Ispartakule, Esenkent, Boğazköy, Bahçekent ve Hadımköy ile birleştirilerek ilçe olması talebi asla siyasi bir talep ya da bu talebi dile getirenlerin kişisel istekleri değildir. Derneğimiz basın yayın ve sosyal medya aracılığı ile komşularımıza Bahçeşehir’in İlçe Olmasını isteyip istemediklerini sormuş, ankete katılan 6.750’nin üzerinde katılımcının %98’i evet ilçe olsun demiştir. Bizler de derneğimizin bize verdiği görev gereği bu talebi yetkililerle buluşturuyoruz. Bu talebimizin haklı olduğuna sonuna kadar inanıyoruz. Yerelden yönetimin gücüne inananlar olarak birbirine yakınlığı 4-5 km alan içerisinde yer alan Bahçeşehir, Esenkent, Ispartakule ve Hadımköy’ün 3 farklı belediye sınırında yer almasını, sorunların çözümü adına sağlıklı bulmuyoruz. Bölgemizde alternatif ulaşım araçlarının yetersizliğinden kent içi trafik sorunlarına, plansız yapılaşmalarla artan nüfustan, güvenliğe, sosyal kültürel yaşamdan yeşil alanlarımıza birçok sorunla bizler aynı bölgede karşı karşıyayız. Bu sorunların çözümü adına yerelde halkın sorunlarıyla yakından ilgilenen, taleplerini karşılayacak bir ilçe kurulmalıdır. Kaldı ki anayasanın belediye kurulmasına yönelik tüm şartlarını da bölgemiz taşımaktadır. Belediye kanununun “Belediyenin Kuruluşu ve Sınırları” başlığının  4.maddesinde bir mahallenin mevcut ilçe sınırına 5.000 metre uzakta olması ve nüfusunun da 5.000’den fazla olması koşulunda ilçe olması yönünde bir engel görünmemektedir. İstanbul Valiliği’ne ilettiğimiz sorunlarımızı ve taleplerimizi içeren dosyamızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na havale edildiğini de buradan sizlerle paylaşmak isteriz. “ dedi. Karabulut’un konuşmasının ardından kahvaltıya katılansiyasi parti temsileri CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, İstanbul İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Mümin Güler, Başakşehir İyi Parti İlçe Başkanı Atakan Şakar, Başakşehir Gelecek Partisi İlçe Başkanı Oktay Çakır ve Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aziz Murat Hatipağaoğlu söz aldı. Parti yöneticilerinin ortak görüşlerinde de bölge halkının bu haklı talebi konusunda sonuna kadar yanlarında olacakları mesajları hakimdi. Kahvaltı programı Şef Atakan Konakçı Yönetiminde BADER TSM Korosu’nun sahne almasıyla tüm salonun eşlik ettiği şarkılarla keyifle sonlandı.

Yelpaze Bahçeşehir- 05.12.2021