"Global Düşün, Yerel Uygula"

BAHÇEŞEHİR STK’larından iktidar ve muhalefete MANİFESTO!

3 min read

Bahçeşehir’de uzun yıllardır hizmet veren önde gelen dernekler, sendikalar ve platformlar hazırladıkları ve altına imza attıkları manifesto ile yerel seçimler yaklaşırken iktidara ve muhalefete çok net mesajlar ilettiler. Bahçeşehir Sivil Toplum Kuruluşları ” Oy yoksa hizmette yok” diyen İKTİDARA da ” Bahçeşehir’i, STK’ları çantada keklik, tıpış tıpış sandığa giden seçmen olarak gören, MUHALEFETE de, OY YOK!” dediler…

İşte Türkiye’de siyasetin yozlaştığı, kutuplaştığı, topluma dayanışma ve umut olmaktan uzaklaştığı bir süreçte yayınlanan manifestonun tam metni…

“Bizler Bahçeşehir-Boğazköy- Esenkent ve Ispartakule’nin kuruluşu ile eşdeğer birçoğumuz 20 yılı aşkındır bölgesine hizmetler üreten, farkındalıklar yaratan sivil toplum kuruluşlarıyız.

“Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Demokrat, Laik, Çağdaş, Anayasaya” bağlı komşularımız ve üyelerimizle birlikte bölgemizde yaşayan yaklaşık üçyüzbin nüfusumuzla; Aynı havayı teneffüs ediyor, aynı yolları kullanıyor, sorunları biliyor ve hep birlikte bu sorunlarla halkımız adına da yıllar yılı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) gücümüzle var gücümüzle mücadeleler veriyoruz.

Bizler “önce evimizin önünü temizlemek” ilkesinden yola çıkarak ülkemizin sorunlarının çözümünün de önce yerelden başladığına inanıyoruz.

Bizler yıllar yılı deneyimlerimizle sorunların çözümünde Kanaat Önderlerinden Site Yönetimlerine, STK’lardan muhtarlarımıza, kent meclislerinden İl, İlçe belediyesindeki meclise kadar geçen hiyerarşide bir uyum içinde çalışılması gerektiğine inanıyoruz.

ANCAK! HER DEFASINDA GEREK İKTİDAR PARTİSİNCE GEREKSE ANA MUHALEFET PARTİSİNCE HÜSRANA UĞRUYORUZ!

İktidarın genel başkanı tüm ülkeye açık tehditte bulunarak “Oy yoksa hizmet yok” derken, yereldeki temsilcisi Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal daha ondan yıllar önce Bahçeşehir’de yüzümüze yüzümüze; “Biz hizmeti oy aldığımız mahallelere götüreceğiz, oy yoksa hizmette yok” cüretkarlığında bulunabiliyor!

Bizleri kendi belediyesi olan bir belde iken, komşularımız muhalefete oy verdiği için cezalandırarak mahalleye dönüştürüyor!

Bu da yetmezmiş gibi huzurlu, mutlu yaşamak adına bedelini fazlasıyla ödediğimiz kentimizi ve bizlerin değerlerini oy alabilecekleri diğer mahallelere kurban ederek, yeşil alanlarımızı, spor alanlarımızı, parklarımızı, sağlık alanlarımızı ranta açıyor!

Bizleri ulaşım, trafik, güvenlik ve sosyal sorunlarla yaşanmaz bir kentte yaşamaya mecbur ediyorlar!  

ARTIK YETER!

Tüm bunlar yaşanırken muhalefette de haklarımızı yerelde meclise taşıyacak, takipçisi olacak, halkı bilgilendirip ortak sinerjiyle kamu dinamiklerini harekete dönüştürecek temsilciler yetersiz kalıyor!

Bizler her seferinde sorunlarımızla, şikayetlerimizle, isyanlarımızla baş başa kalıyoruz!

Bahçeşehir’de yaşayanları her seferinde her koşulda zaten bize oy veriyorlar, tıpış tıpış diyerek çantada keklik seçmen olarak gören siyasilere buradan sesleniyoruz! ARTIK YETER!

Muhalefete Sesleniyoruz!

2024 yerel seçimlerinde Başakşehir Meclisine göndermek üzere hazırladığınız “MECLİS ÜYESİ” listesi birkaç isim dışında bölge sorunlarından bihaber, yıllardır denenmiş ve başarılı olamamış, Liyakatten uzak isimlerden oluşmuş bir listedir. 

Bizler; STK’ların içinden, kamu vicdanlarında mücadeleleri ile rüştünü ispatlamış, sorunları bilen, bu sorunları il ve ilçe yönetimlerine iletebilen, takibini yapan, çözüm üretmek adına kamusal dinamikleri yaşama sokan, mesleki donanımları ile temsiliyet kabiliyetine sahip sözcüleri orada görmek istiyoruz!

“Hizmet yoksa oy da yok” “Temsilcilerimiz, sözcülerimiz yoksa biz de yokuz”…

BU KEZ ÇOK GEÇ OLMADAN HATADAN DÖNÜLMELİDİR!