"Global Düşün, Yerel Uygula"

BADER “Bahçeşehir’in Buluşma Noktası”

7 min read

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) her yıl düzenlediği geleneksel dayanışma kahvaltısında Bahçeşehir, Ispartakule, Bahçekent, Boğazköy ve Esenkent’ten komşuları, kanaat önderlerini, sivil toplum kuruluşlarını, muhtarları ve siyasi partilerin üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek “Bahçeşehir’in Buluşma Noktası” olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) yeni dostluklar, birlik ve dayanışmanın artması adına her yıl düzenlediği geleneksel kahvaltısı bu yıl Bahçeşehir Çetinoğulları Restorant’ında dernek üyeleri, semt sakinleri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve siyasi partilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN (STK) ADD Bahçeşehir Yönetim Kurulu Üyeleri Selver Dursun, Ergun Eşiyok, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bahçeşehir Başkanı Sevinç Peker ve Y.K.Üyeleri,   BADER Denetleme Kurulu Başkanı ve Yelpaze İstanbul Dergisi Yazarı  Nihat Emeksiz, Tüketiciyi Koruma Derneği Başakşehir (TÜKODER) Şube Başkanı Aydan Kara, Tüm Emeklilerin Sendikası Esenyurt-Başakşehir Şubesi  Başkanı Gülsen Şener Gülseven, Bahçeşehir Rotary Kulübü  Başkanı Erdal Samur, SİYASİ PARTİLERDEN Cumhuriyet Halk Partisi Başakşehir İlçe Başkanı Beyzade Kayabaşı, ilçe yöneticileri, meclis üyeleri adayları ve belediye başkan adayı Mesut Öksüz, İyi Parti Başakşehir İlçe Yöneticileri, meclis üyesi adayları ve belediye başkan adayı Atakan Şakar, Memleket Partisi Başakşehir İlçe Başkanı Osman Başsüllü, ve Belediye Başkan Adayı Necdet Alavi, Yeniden Refah Partisi Başakşehir İlçe Yöneticileri ve Belediye Başkan Adayı Kadir Karaca, Esenyurt Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Erdoğan Horosan, MUHTAR VE MUHTAR ADAYLARINDAN Bahçeşehir 1.Kısım Muhtarı ve Muhtar Adayı Demet Saltık, Bahçeşehir 1.Kısım Muhtar Adayı Ayşegül Tuncel, Bader Üyesi- Bahçeşehir 2.Kısım Muhtar Adayı Savaş Üzek, Bahçeşehir 2.Kısım Muhtar Adayı Bülfer Kapusuz, Ispartakule-Tahtakale Muhtar Adayı  İnci Açıkşenel, Koza Mahallesi Muhtar Adayı Coşkun Acar, Aşıkveysel Mahallesi Muhtar Adayı Gönül Doğan, PLATFORMLARDAN Bahçeşehir İş Kadınları Platformundan Özlem Polat, Esenkent -Aşıkveysel mah. Mahalle Platformu  Kurucusu Abdullah Kaya katılımcılar arasındaydı.

Kahvaltının açılış konuşmasını BADER Genel Sekreteri Rahman Oktay yaptı.

OktayBahçeşehir-Boğazköy- Esenkent ve Ispartakule’nin kuruluşu ile eşdeğer 26 yıllık bölgesine hizmetler üreten, farkındalıklar yaratan sivil toplum kuruluşuyuz.  “Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Demokrat, Laik, Çağdaş, Anayasaya” bağlı komşularımız ve üyelerimizle birlikte bölgemizde yaşayan yaklaşık üçyüzbin nüfusumuzla; Aynı havayı teneffüs ediyor, aynı yolları kullanıyor, sorunları biliyor ve hep birlikte bu sorunlarla halkımız adına da yıllar yılı Sivil Toplum Kuruluşu (STK) gücümüzle var gücümüzle mücadeleler veriyoruz. Ülkemizin sorunlarının çözümünün de önce yerelden başladığına inanıyoruz. Yıllar yılı deneyimlerimizle sorunların çözümünde Kanaat Önderlerinden Site Yönetimlerine, STK’lardan muhtarlarımıza, siyasi partilerden, belediye başkanlığına, kent meclislerinden İl, İlçe belediyesindeki meclise kadar geçen hiyerarşide bir uyum içinde çalışılması gerektiğine inanıyoruz. Özelikle derneğimizin son 16 yılında bölgemizin sorunlarının yakın takipçisi olan, onlarca toplumsal sorunla mücadeleler yürüten dernek başkanımız Uğur Barış Karabulut’u konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet ediyorum.” dedi.

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur Barış Karabulut’un birlik ve beraberliğin gücünün yadsınmaması gerektiğini vurguladığı, derneğin özelikle son 10 yılda gerçekleştirdiği öne çıkan çalışmaları aktardığı konuşmadan satır başları ise şöyle…

 • Öncelikle katılımlarıyla bizleri onurlandıran ve dayanışma gücümüze güç katan tüm komşularımıza teşekkür ederiz. Bir teşekkürü de bugün bu programın gerçekleşmesinde büyük emek sunan dernek yöneticilerimiz Gülay Gültaş, Rahman Oktay, Arda Başoğlu, Hamdi Demir ve Veli Eren’e etmek isterim.
 • 500’ün üzerinde bölgemiz ve çevresine dair toplumsal mücadelelerde sahada olduk
 • Bugüne dek 700’ün üzerinde yerel ve ulusal basında bölgemize dair haber sitelerinde ve televizyonlarda sorunlarımızı dile getirdik, çözüm önerileri sunduk. Bu farkındalıklarla sorunlarımızın büyük bir bölümü çözüm bulurken bir bölümü de topluma verecek en az zarara indirgendi.
 • Sofa, Kiptaş, Şelale Park, Gölet, Şelale Villaları ve Pazartürk’e dair farkındalıklar, binlerce itiraz imza kampanyası, onlarca dava sürecine imza attık.
 • Gölet ve Bahçeşehir çevresinde 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve İnşaat Baronlarının iş birliği ile hazırladıkları ve bizlere dayattıkları plan değişikliği ile park, spor alanlarımızı 6000-7000 konuta dönüştürmek istediler. Onlarca gün gecede topladığımız imzalarla, yüzlerce saha etkinliği ile inşaat baronlarına müsaade etmedik! Planları durdurduk… Yeni planlarla karşımıza çıktılar ve Gölette 110 dükkan yapabildiler, ancak bu süreçte de davalarımız halen devam ediyor! Bugün Gölette yapılan dükkanlar inşaat baronlarının hayalinin yüzde biri bile değil! Kaldı ki bu dükkanların yasal olmadığına dairde mücadelelerimiz hep sürdü.
 • Özelikle gölet ve çevresine dair danıştaydan 2 kez yürütmeyi durdurma kararı çıkarttık.
 • Yine halen gölette danıştayda bekleyen 1 dosyamız ve ayrıca açtığımız maddi-manevi tazminat davalarımız da devam etmekte
 • Yine yakın bölgemizde Şahintepeli komşularımızı da yakından ilgilendiren sözde Kanal İstanbul’a dair önce bölgemizden yüzlerce komşumuzla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itiraz kampanyası sürecini ve sonrasında da dava süreçlerine katıldık. Yine İstanbul 5. ve 10.İdare Mahkemesinde şahsen ve dernek olarak İstanbul halkı için sürdürdüğümüz davalarımız var.
 • Son 6 yılda her ramazan ayında yakın bölgelerimizde ihtiyaç sahibi komşularımıza 7.000’e varan ramazan kolisi, kışlık erzak vb… ayni dağıtımlar gerçekleştirdik.
 • 12 ilimizde yaşanan ve ülkemizi yasa boğan depremler sonrası komşularımız ve üyelerimizle yardım kampanyalarına katıldık, ihtiyaç malzemelerinin toplanmasından deprem bölgelerine ulaşmasına kadar geçen sürede görevler üstlendik. Yine derneğimiz aracılığı ile üyelerimiz ayrıca Adıyaman’a bir konteyner ev, Hatay’a erzak yardımı sağlamıştır.
 • Özelikle Bahçeşehir’in Başakşehire bağlanması ile 2009’dan 2019’a kadar geçen 10 yılda neredeyse tüm milli bayramlarımızın organizasyonunu üstlendik. Coşkulu binlerce komşumuzun katıldığı Fener Alayları, 23 Nisanlarda uçurtma şenlikleri gerçekleştirdik.
 • Bahçeşehir’in tekrar ilçe olması adına özelikle son 4 yıldır yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Valilik başta olmak üzere sesimizi TBMM’de milletvekillerine ulaştırdık. Bu kampanyamızda yerel seçimler sonrası artarak devam edecek.
 • Kiptaş konutlarının yapımı sırasında 4500 olarak duyurulan konutların 4000’e düşmesini, ayrıca ÇED raporuna dair aykırılıkları bildirdiğimiz süreçlerde 1 milyona yakın bir ceza ödemelerini sağladık.
 • Pandemiye kadar 5 yılda BADER Eğitim Merkezi aracılığı ile reikiden, pilatese, el sanatlarından, resim kurslarına, kitap okuma kulübüne, sirtakiden harmandalına birçok eğitim ve sanatsal faaliyet verdik. Yine Boğaziçi Üniversitesi Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri Eğitmeni BADER Eğitim Merkezi- USHEM-Hakan Aysel işbirliği ile sertifikalı 200’e yakın öğrencimize eğitimler verdik.
 • Bu yıl 7.yılına ulaşan BADER TSM KOROSUNU kurduk ve bugüne dek halka açık ücretsiz 20’nin üzerinde konsere imza attık. Bu yılki konserimizi de Mayıs ayı ortalarında düşünüyoruz hepinizi bekleriz.

Kahvaltı etkinliği stk temsilcileri, belediye başkan adayları, muhtarların konuşmalarıyla son buldu. Etkinliğe dair video görüntülerini facebook ve ınstagram @yelpazebahcesehir hesaplarımızdan takipçilerimizle ayrıca paylaşacağız.

Leave a Reply