"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan’ı ziyaret etti

4 min read

Başakşehir ve Bahçeşehir özelinde görüş alışverişi yapılan buluşmada bölge halkının sorunlarına dair bilgilerin de paylaşıldığı belirtildi.

Pandemi nedeniyle daha öncesinde gerçekleşmesi planlanan ziyaret BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut ve Dernek Üyesi Gülay Salihoğlu’nun katılımı ile gerçekleşti. Ziyaret sonrası bilgi aldığımız Dernek Başkanı Karabulut ” Sayın Kaymakamımız Uğur Turan’a öncelikle misafirperverliği, üslup ve sıcak iletişim yönetimi için teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz karşılıklı diyalog, sorunların çözümüne dair bakış açılarımız konusunda kendilerinin yaklaşım tarzının örnek teşkil ettiğini de belirtmek isterim. Görüşmede BADER Tüzüğümüz ve bugüne dek gerçekleştirdiğimiz faaliyetler konusunda kısmen de olsa bilgi paylaşımlarımız oldu. Ayrıca Başakşehir ve Bahçeşehir özelinde de kamu menfaatlerine dair tespitlerimizi de aktardık. Özelikle çocuk parkı içerisinde mahkeme kararı ile iptal edilen noktaya tekrar kurulan baz istasyonunun kaldırılmasına yönelik itiraz dilekçelerimizi ve mahkeme karar dosyasını da ilettik.” dedi.

Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan’ı tanıyalım

        1968 yılında doğan Kaymakam Uğur TURAN Giresun Yağlıdere’lidir. 1985 yılında Gümüşhane Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesi, 1989 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi.

        1990 yılında Giresun Kaymakam Adayı olarak başladığı mesleğine Tokat-Almus, Edirne-Meriç Kaymakam Vekili olarak devam etti. Bakanlıkça staj dönemi içerisinde 8 ay süreyle dil öğrenimi için İngiltere’ye gönderildi. “Kaymakamların Başkanlık Ettiği Kurul ve Komisyonlar” adlı Kaymakamlık tezini başarıyla sunan Uğur TURAN, Kaymakamlık Kursunu (79. Dönem) üstün başarı ile bitirip dereceye girdiğinden kendi arzusu ile Sivas-Ulaş Kaymakamlığına atandı. Bu görevi sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kısa dönem (8 ay) askerlik hizmetini tamamladı. Daha sonra Diyarbakır-Hazro, Trabzon-Yomra Kaymakamı olarak çalıştı. Yomra Kaymakamlığındaki üstün hizmetlerinden dolayı Türk İdareciler Derneği tarafından Vali Vefik KİTAPÇIGİL Hizmet Ödülü’nü “Yılın İdarecisi” olarak aldı. İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü ve APK Kurul Başkanlığında Daire Başkanı olarak 2 yıl süre ile hizmet verdikten sonra Ordu-Perşembe, Tokat-Niksar, Gaziantep-Şahinbey Kaymakamlığı ve Kütahya İli Vali Yardımcılığı görevine atandı.24.07.2015 tarihinden itibaren Turgutlu Kaymakamı olarak görev yaptı.Tokat-Almus, Sivas-Ulaş, Diyarbakır-Hazro, Ordu-Perşembe, Tokat-Niksar Kaymakamlıklarında “Takdirname”, Gaziantep-Şahinbey Kaymakamlığı ve Kütahya Vali Yardımcılığı görevlerinde “Başarı Belgesi” ve Sivas-Ulaş Kaymakamı olarak görevini ifa ederken Bakanlık Makamı tarafından maaş taltifi, Turgutlu Kaymakamlığı görevi sırasında “Başarı Belgeleri” ve “Üstün Başarı Belgesi” ile ödüllendirilmiş, son olarak İstanbul Valimiz Sayın Ali YERLİKAYA tarafından da ”Başarı Belgesi ” ile taltif edilmiştir. Ayrıca Askeri, Mülki ve İdari Makamlar tarafından “Teşekkür” le taltif edilmiş olup, Hazro, Perşembe, Niksar İlçeleri ve İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Şurası kitaplarının yayın kurulunda yer almıştır.

        Kaymakam Uğur TURAN şu ana kadar İnsan Hakları, Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma, Kamu İhale Mevzuatı, Afet Yönetimi Eğitimi Projesi, Çevre Denetim Yönetmeliği, Yerel Yönetimler Reformu, Kamu İhale Kanunu Eğiticilerinin Eğitimi Programı, Sınır ve Gümrük İşlemleri, Yönetim ve Denetim, Kolluk Yönetimi Kapasitesinin Geliştirilmesi Eğitim Semineri gibi birçok seminere katılmış, sertifakalar ve katılım belgeleri almıştır. Ordu Haber Gazetesi tarafından “Üstün Hizmet Ödülü” ne, Tokat Kültür Haber Dergisi tarfından da “Başarılı Kaymakam” ve Tokat Valimiz Sn. Dr. Recai AKYEL’ in himmet ve teklifleriyle 2008 yılında TİD (Türk İdareciler Derneği) tarafından “Özel Takdir Ödülüne” layık görülmüştür.

        08.08.2019 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanan kararname ile İstanbul Başakşehir Kaymakamlığına atanan Uğur TURAN 22.08.2019 tarihinden itibaren Başakşehir Kaymakamı olarak görev yapmaktadır. Ev hanımı Nihal TURAN ile evli olup, Mehmet Akif adında bir oğlu vardır.