"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehirliler Derneği (BADER); Hikayemiz ANKA KUŞU Hikayesi…

5 min read

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) 26.yılında 17.Genel Kurulunu 14 Ocak Pazar günü Gün Işığı Sitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdi. Genel Kurula temsiliyetleri, görüş ve önerileriyle birçok STK, Siyasi Parti İlçe Başkanı, Belediye Meclis Üyesi ve Muhtar Adayları katılım sağlarken, Dernek Başkanı Uğur Barış Karabulut 8.kez Genel Kurulun oy birliği ile yönetim kurulu başkanlığına aday gösterildi ve sunduğu yönetim kurulu listesi yine oybirliği ile kabul edildi.

Bahçeşehirliler Derneği’nin 26.yılı 17.Olağan Genel Kuruluna temsiliyetleri, görüş ve önerileriyle Sevinç Peker(ÇYDD Bahçeşehir  Bşk..), Aydan Kara (TÜKODER Başakşehir Bşk.- Esenyurt Bel.Meclis Üyesi Adayı), Erdal Samur (Rotary Kulübü Bahçeşehir Dönem Bşk.), Kerem Donat ( Genç Avukatlar Derneği Bşk. ), Çetin Çolak (BADER Divan Bşk.), Gülsen Şener Gülseven ( Emeklisen Esenyurt-Boğazköy Temsilciliği Bşk.-  CHP Başakşehir Meclis Üyesi Adayı), Beyzade Kayabaşı (CHP Başakşehir İlçe Bşk.), Mesut Öksüz ( CHP Başakşehir Bld.Bşk.Adayı), Atakan Şakar ( İyi Parti Başakşehir İlçe Bşk.- Belediye Bşk.Aday Adayı), Demet Saltık ( Bahçeşehir 1.Kısım Muhtarı), Savaş Üzek (Bahçeşehir 2.Kısım Muhtar Adayı), Sevgi Köse ( CHP Avcılar Meclis Üyesi Adayı), Özcan Gülcay Sarı ( CHP Başakşehir Meclis Üyesi Adayı), Murtaza Taşdemir ( Esenyurt Bld.Kent Konseyi Üyesi) ve dernek üyeleri katılımlarıyla güç verdiler.

BADER 17.Genel Kurulunda açılış ve hazirun listesi yoklaması sonrasında divan kurulunun oluşturulmasına geçildi. Divan Başkanlığını Çetin Çolak’ın, Divan Yazmanlığını Gülay Gültaş ve Arda Başoğlu’nun üstlendiği genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında Divan, Yönetim Kurulu adına konuşmasını yapmak üzere sözü Uğur Barış Karabulut’a verdi. Karabulut derneğin özellikle 2009 yılından bu yana zorlu bir süreçten geçtiğini, örgütlü sivil toplum dayanışmasının güç kaybettiği özelikle son 14 yılda BADER’in Türkiye’ye örnek mücadeleler verdiğini belirtti. Karabulut “Derneğimizin yaşaması adına mücadelesini sürdürdüğümüz 18 yılda, tamamen halkın içinden deneyimlerle yaşadığımız mahallenin, kentimizin hatta ülkemizin ve milletimizin siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik ve toplumsal olaylara yaklaşımlarına dair olumlu-olumsuz değişimini gördük. Millet olma bilincinin yerini bireyselleşmeye, bireyselliğinde bencilliğe varan bir algı sürecine devşirilmesini yaşıyoruz. Millet olma bilincinden kopuk, kutuplaşmış, “Toplumsal birlik, dayanışma ve bakış açısının” yok olmaya yüz tuttuğu yıllara şahitlik ediyoruz. İşte böyle bir algı Türkiyesinde ne zaman umutlarımızı, hayallerimizi yok etmeye, motivasyonumuzu düşürmeye çalışsalar; En zor koşullarda dahi dimdik duran ve durmakla kalmayıp bunu millete yaşatarak bir vatan kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını düşünürüm… BADER’i ve bu yıllarda omuz veren arkadaşlarımla yaşadıklarımızı düşündüğümde de hikayemizi, ulaşılması güç bir idealin peşinde, sabırla, yılmadan mücadele eden, emek vererek kendini yakıp küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu” hikayesine benzetirim.

 2009 yılından bu yana 8 dönem boyunca yönetim kurullarımızda görev alan 150’nin üzerinde arkadaşımızla ve yine yönetimde olmasa da mücadelelerimizde sorumluluk üstlenmiş yüzlerce gönüllüyle çalışmalar gerçekleştirdik. Derneğin yaşaması adına verilen mücadelelerde elini taşın altına koyan tüm gönüllülerimize sevgilerimizi iletiyoruz. Geçmişten bugüne kamusal haklarımızın savunulması, çevresel mücadelelerimiz, eğitim, kültür ve sanatsal etkinliklerimiz, sosyal sorumluluk projeleri ve milli bayramlarımızın organizasyonu gibi birçok faaliyete hiçbir kamu yönetimi desteği olmaksızın tamamen gönüllülerimizin desteği ile gururla ulaştık.

 Ülkemizin “taraf olmayan bertaraf olur” algısı ile yönetildiği, sivil toplum dayanışmasının bırakın sürdürülmesini oluşmadığı, oluşmaya cesaret edemediği yıllarda, vicdan sahibi, objektif, adil sorgulama muhakemesinde gönüllülerimiz ve komşularımız, verdiğimiz mücadelelerin haklılığını, yaşadığımız zorlukları ve kimi zamanda bu zorluklar karşısında ödediğimiz maddi-manevi bedelleri görüp şahitlik ettiler. Bu mücadeleye omuz vermiş yol arkadaşlarımızla, ülke insanımız üzerine sirayet ettirilmiş sözde isyan sözlerinin önüne geçip ortaya somut eylemler koymanın manevi huzurunu yaşıyoruz. Bugüne dek dernek tüzüğünde yazan her ne görev varsa sonuna kadar gerçekleştiren, doğrulardan ve bölge halkının çıkarlarından bir kez olsun ödün vermeyen derneğimiz, bundan sonrasında da aynı çizgide devam edecektir. Yerel ölçekte Türkiye’de eşine az rastlanır bir başarıya imza atan ve 26 yıldır gururla toplumsal mücadelede aktif roller üstlenen BADER bayrağını omuzlayacak yeni gönüllüleri de aramıza bekliyoruz. Derneğimizde eksik gördükleriniz varsa tamamlamak, yeni projeler üretmek adına bu gönüllü mücadele de komisyonlarımızda inisiyatif üstlenebilirsiniz.” dedi.

Uğur Barış Karabulut’un konuşması sonrasında yönetim kurulunun 2022-2023 yıllarına ait faaliyet ve dernek bütçesi raporunu Dernek Saymanı Hamdi Demir okudu.  Denetleme Kurulu adına raporu Nihat Emeksiz Genel Kurulla paylaşırken tüm raporlar ayrı ayrı oylanarak ibra edildi. Raporların ibrası sonrası 2024-2025 dönemi adına Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asıl ve yedek listeleri ayrı ayrı oylandı ve kabul edildi.

2024-2025 BADER Yönetim ve Denetim Kurulu Listesi  

Uğur Barış Karabulut (Yelpaze Yayıncılık Org.Ltd.Müdür-İşletmeci )

Hamdi Demir (Em.Albay)

Devrim Çelik (Em.Öğretmen)

Erdal Samur (İşletme Sahibi)

Rahman Oktay (Em.Banka Müdür)

Hamide Doğuş ( Hastane Md-Bilirkişi)

Gülay Gültaş (İK  Md.)

Çetin Çolak  (İşletme Sahibi)

Arda Başoğlu ( İşletmeci)

Fitnat Yerebasmaz (İşletmeci)

Emine Sarıhan Erbaş (Şehir Plancısı)

Hilal Erbakan (Mimar)

Yüksel Karabacak (İşletme Sahibi)

Zelal Şahin (Gayrimenkul Danışmanı)

2024-2025 Yılı BADER Denetleme Kurulu

Nihat Emeksiz (Em.Yayıncı)

Ali Rıza Ayın (Yeminli Mali Müşavir)

Veli Eren (Tekstilci)

Hatice Ece Karaca (Doktor)

Deniz Bayraktar (Mimar)

Bülent Göktaş (Gayrimenkul Danışmanı)  

Leave a Reply