"Global Düşün, Yerel Uygula"

Ulaşım ve halkın benzer sorunlarına dair ortak ses

3 min read

İyi Parti Başakşehir İlçe Başkanlığı yeni göreve seçilen Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Yönetim Kurulunu ilk toplantısında ziyaret etti. Toplantıda İYİ Parti Başakşehir İlçe Yönetimi başarı dileklerini iletirken, önceki senelerde olduğu gibi halkın beklentilerine ve sorunlarına yönelik taleplerde işbirliğinin devamına yönelik de hem fikir olunduğu belirtildi.

Derneğin 2024-2025 Yönetim Kurulu ilk toplantısına İYİ Parti Başakşehir İlçe Yönetiminden Nuri Göltaş (İlçe Bşk.Yrd.), Murat Çulpan ( İlçe Teşkilat Bşk.), Esin Barındık ( Başakşehir Bld.Meclis Üyesi Adayı), Elif Ebru Girlay (Başakşehir Bld.Meclis Üyesi Adayı) ve Semih Orsoy (İlçe Seçim İşleri Bşk.) katılarak derneğe çalışmalarında başarı dileklerini ilettiler. İYİ Parti Başakşehir İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adayı Atakan Şakar daha öncesinde Genel Kurula katılmış başarı dileklerini ve saha çalışmalarına dair bilgi ve görüşlerini paylaşmıştı. Ziyarette bugüne dek bölgenin sorunlarına ve çözüm önerilerine dair işbirliklerinin özelikle de, ulaşım alternatifsizliği ve beraberinde gelen trafik problemlerinin yetkili mercilere iletilmesinde birlikte hareket edilmesi konusunda ortak görüşe varıldı.

BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut mevcutta tren hattı, yenilenmiş peronlar olmasına rağmen Marmaray’ın son durağının Halkalı’ da sonlanmasının kentte yaşayanlara yıllardır bir ceza olduğunu vurgulayarak, ” Günde yalnızca 2 sefer Bahçeşehir‘den Halkalı Marmaray’a erişim için yetersiz kalmakta, her platformda bu haklı talebi paylaşmamıza rağmen yetkililerin sundukları cevaplar tatminkar değil. Son 2 yıldır tek söylenen sinyalizayon sisteminin olmaması ve Halkalı -Bahçeşehir arasında kalan istasyonların Marmaray’a uyumsuzluğu yüzünden sefer sayılarının arttırılamadığı. Uzaya insan gönderdiğimiz şu günlerde düşünün bunca yılda halen bu cevaplarla bölge yaşayanları var olan bir ulaşım alternatifinden yararlandırılmıyor. Mevcutta demiryolunun iyileştirilmesine yönelik Halkalı-Ispartakule Çayırı arasında elektromekanik sistemlerinin temini ve yapımına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nın Yükleniciliğini Gülermak, Yapı-Yapı ve Taşyapı ortak girişimine verdiği süren bir inşaat çalışması var. Özelikle Küçükçekmece Gölü’nün Altınşehir Köprüsü ile bütünleştiği noktada demiryolunun gölün altından geçirileceğine dair de bir bilgi söz konusu. Ancak bu inşaat faaliyeti çok yavaş ilerlemekte.

Buradan İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ve İETT yetkililerinin sesimizi duymalarını bekliyoruz. Madem Marmaray seferlerini bölgemize arttırmıyorlar Bahçeşehir, Esenkent, Boğazköy, Bahçekent, Ispartakule, Altınşehir, Şahintepe ve Güvercintepe’de yaşayan halkımızın Halkalı Marmaray’a ulaşmasını sağlayan bir ring sefer düzenlemesi gerçekleştirelim. Kısmen de olsa şehir içi ulaşımına trafik çilesi çekmeden gitmek isteyen komşularımız için alternatif çözüm olsun. “