Yelpaze İstanbul

"Global Düşün, Yerel Uygula"

Başakşehir Belediyesi’nden ulaşıma dair umutlandıran paylaşım

Başakşehir Belediyesi sosyal medya hesabından paylaşılan Ispartakule Tren İstasyonu görseli yıllardır bölge halkı ve Bahçeşehirliler Derneği’nin (BADER) çileye dönen şehir içi trafiğine dair alternatif ulaşım taleplerine umut ışığı oldu.

Son aylarda sıkça haberlerini paylaştığımız ve BADER’in imza kampanyası ile gündeme taşıdığı Halkalı Marmaray son durağının Ispartakuleye ve hatta Çatalcaya kadar uzatılması, bu dönüşüm gerçekleşene kadar da geçici olarak “RİNG TREN”seferleriyle Ispartakule’den Halkalıya aktarmanın sağlanması talepleri Başakşehir Belediyesi tarafından da olumlu sonuçlar veriyor.
BADER Yöneticilerinin Başakşehir Belediye Başkanını tebrik ziyaretlerinde de gündeme geldiği belirtilen konuda, Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu‘nun Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile görüşmeler sağladığı, belediye olarak bu konuda halkın taleplerinin yanında olacaklarının bilgisinin paylaşıldığı mesajı da ulaştığımız bilgiler dahilinde.

Bahçeşehirliler Derneği’nin T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Dikkatine başlıklı dilekçesini dernek başkanı Uğur Barış Karabulut ve Derneğin Ulaşım Komisyonu Sorumlusu Veli Eren kamuoyuyla paylaştı.

T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Dikkatine;

Yakın zamanda uzunca bir süre beklediğimiz İstanbul Marmaray’ın hizmete açılması ile büyük bir mutluluk yaşadık. Ancak uzun yıllardır Bahçeşehir-Ispartakule-Esenkent- Boğazköy ve Esenyurt bölge halkı olarak İstanbul içerisine ulaşım konusunda alternatifsiz olmamız, İETT dışında toplu taşımadan mahrum olmamız nedeni ile özelikle sabah ve akşam trafik yoğunluğunun olduğu zamanlarda şehir içine ulaşımımız çileye dönmektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleye açtığı ve sonrasında ihalesini iptal ettiği METRO hizmetinden de 2019’da yararlanacağımız belirtilmiş olmasına karşın, bu hizmetin de 2021-22 yıllarını bulacağı aşikardır. Bizler aşağıda imzası bulunan bölge sakinleri olarak alternatif toplu taşıma araçlarının biran önce bölgemize ulaşmasını bekliyoruz.
Geçmiş yıllarda uzunca süre kullandığımız İstanbul Banliyo Tren seferlerinin durdurulması ile demiryolumuz olmasına karşın bu hizmetten de yararlanamıyoruz. Marmaray hattının Ispartakule İstasyonuna kadar uzamasını beklerken Halkalı’da son durak olarak hizmete başlaması ile bir kez daha hayal kırıklığı yaşadık. Bölgemizde yeni yapılaşmalarla 4-5 km’lik bir interland da Esenyurt’u da dahil edersek nüfus 1 milyonun üzerindedir.

Bakanlığınıza kısa ve uzun vadeli önerilerimiz;

1- İhalesi gerçekleşen ve sonrasında iptal edilen Bahçeşehir-Esenyurt Metro hattımızın yapımının sağlanması,
2- Marmaray- Halkalı İstasyonunun Ispartakule’ye uzatılarak Marmaray’dan faydalanmak
– Kısa vadede ise Marmaray Halkalı istasyonuna demiryolu ile ulaşım için ring seferler (RAYTREN) konulması
(Bu önerimiz kısa vadede büyük bir kolaylık sağlayacaktır alternatif ulaşım Marmaray için. Ispartakule’de istasyon vardır, Halkalı’ya kadar demiryolu vardır ve mevcut durumda Trakya ulaşımı bu hattan Halkalı’ya kadar sağlanmaktadır. Gün içerisinde özelikle yoğun saatlerde 8 ila 10 ring seferi sorunlarımızı bir nebze çözecektir. Ispartakule – Halkalı Garına ulaşım için daha önce bu hatlarda kullanılan ve atıl olarak beklemeye alınan trenler hizmete geçirilebilir diye düşünüyoruz.
3- – İETT otobüs seferleri, her bölgeden başlangıç noktası olmak üzere yeniden düzenlenmelidir,
4- Bahçeşehir’den Beylikdüzü metrobüsüne gitmek için İETT yeni bir hat açmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız hususların gereğini, ilgili kurumların bilgisine;
Saygılarımla Arz Ederim.
Adı, Soyadı:
T.C. No:
Adres:
İmza:
İletişim No:

 

%d blogcu bunu beğendi: