"Global Düşün, Yerel Uygula"

“Beyazıt Meydanı’nda Yaşayan Genç TURAN EMEKSİZ” kitabı çıktı…

3 min read

“Tam Bağımsız Türkiye” özlemiyle 1960’da devrim mücadelesine emek veren ve bu uğurda ilk devrim şehidi olan TURAN EMEKSIZ ‘i Türkiye eğitim sektörü yayıncılığında bir döneme birçok eserle imza atan Saygın Yayıncılık Kurucusu, Turan Emeksiz’in kuzeni Nihat Emeksiz kaleme aldı. 1960 gençliğinin demokrasi mücadelesinin ruhunu bulacağınız kitap Doğu Kitapevi’nden çıktı. Kitabı www.kitapyurdu.com internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Nihat Emeksiz

27 Mayıs ihtilalinde bir ay önceydi. DP iktidarı ülkeyi yönetemez duruma gelmişti. Ekonomi bozulmuş, hayat pahalığı artmış, partizanlık had safhaya yükselmişti. Peki hükümet ne yapıyordu? “Vatan Cephesi” diye yandaş ve sanal bir örgüt kurup her akşam radyodan bu örgüte katılanların isimlerini okutarak güçlü olduklarını halka inandırmaya çalışıyordu. Halk “benden olan, benden olmayan” diye ikiye bölünmüştü.  Buna karşı çıkan üniversite gençliği başta olmak üzere siyasi partileri, aydınları, sanatçıları ve tüm muhalif kesimleri  susturmak için her türlü baskı uygulanıyordu.  28 Nisan’dan bir gün önce,  TBMM’de yasama ve yargılama yetkilerinin devredildiği 15 milletvekilinden oluşan bir “Tahkikat Komisyonu” kuruldu.  Bu bardağı taşıran son damlaydı. Üniversite gençliği bu yasayı protesto amacıyla 28 Nisan günü miting yapmaya karar verdi. DP hükümeti, tüm polis ve askeri ile gençlerin karşısına dikildi.
28 Nisan’ı, öncesini, sonrasını; olaylar sırasında vurulanları, yaralananları; siyasal, toplumsal ve kültürel etkilerinin yanı sıra, Turan Emeksiz’le ilgili bugüne kadar yazılanları en yakını Nihat Emeksiz bu kitapta topladı.
Turan Emeksiz’in naaşını kimler, neden kaçırdı? Gizlice nereye defnettiler? Neden üç kez cenaze töreni yapıldı? Adli Tıp raporu nasıl çarpıtıldı? Gerçekler ne zaman ortaya çıktı?  28 Nisan-27 Mayıs arasında hayatını kaybedenlerin ölüm gerekçelerini siyasiler nasıl çarpıttılar? Turan Emeksiz’in ilk gençliğini yaşadığı Malatya’da nasıl bir siyasal ortam vardı? Ölümünden sonra hangi gelişmeler oldu?  İdealleri neydi? İsmini unutturmak için bugüne kadar neler yapıldı? Turan Emeksiz hakkında Nazım Hikmet başta olmak üzere hangi şairler unutulmaz mısralar kaleme aldılar? 28 Nisan’da başlayan üniversite gençliğinin devrimci mücadelesinin ilk şehidi Turan Emeksiz’in simgeleştiği bir tarih kesitine yönelik retrospektif çalışmayı bir solukta okuyacaksınız…