"Global Düşün, Yerel Uygula"

Çam ve Sakura Hastanesi Kayaşehir metro hattı yapım projesinin, yıl sonuna doğru tamamlanması bekleniyor

4 min read

Başakşehir – Kayaşehir metro hattında fiziki gerçekleşme yüzde 36’ya çıktı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı Şantiyesi İnceleme programına katıldı.

Karaismailoğlu, burada incelemelerinin ardından metro hattı inşaatları hakkında bilgi verdi.

Kent yaşamını daha konforlu hale getirmek, şehir içi raylı sistem toplu ulaşımın gelişmesi için çok önemli projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Karaismailoğlu, İstanbul’u bir baştan bir başa modern raylı sistemlerle donattıklarının altını çizdi.

91 KİLOMETRELİK HATTIN YAPIMI DEVAM EDİYOR

İstanbul’da şehir içi raylı toplu ulaşım altyapısının gelişmesi için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Daha önce İstanbulluların hizmetine sunduğumuz Marmaray ve banliyö hattı ile Levent-Hisarüstü metrosunun uzunluğu tam 80 kilometredir. İstanbul’da şu an itibarıyla Gayrettepe-Kağıthane-Havalimanı metrosu, Halkalı-Başakşehir-Aravutköy-Havalimanı metrosu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu, Bakırköy- Kirazlı metrosu ve şu an incelediğimiz 6,2 kilometre uzunluğundaki Başakşehir Çam Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro hattının da dahil olduğu 91 kilometre uzunluğunda metro yapımına devam ediyoruz. Bugün İstanbul’un raylı sistem ağı 251 kilometredir. Yapımı devam eden projeler bittiğinde bu rakam 342 kilometreye yükselecektir. Bu 342 kilometre metro hattının yüzde 50’sini bakanlığımız İstanbul’a kazandırmış olacaktır. Sadece bu tablo dahi kimin İstanbul için çalıştığnın en güzel göstergesidir.” diye konuştu.

ÇAM VE SAKURA’YA ALTERNATİF ULAŞIM

Metro hattının Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne alternatif bir ulaşım güzergahı oluşması açısından da önemli olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, “Bu hastanemizin yollarını, yapması gerekenler yapmadığı için bakanlık olarak biz yaptık. Vatandaşlarımız mağdur olmasın diye 1 ayda kara yolu bağlantısını hizmete sunduk. Metro hattında da durum aynı. Bizler sözde siyasete kulaklarımız tıkayarak metro hatlarımızın yapımına sahip çıktık. Metrokent, Onurkent, Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar ve Kayaşehir istasyonları olmak üzere 4 istasyonumuz bulunmakta. Kent merkezi ile Bakırköy, Bahçelievler, Güngören, Bağcılar ile Çam ve Sakura Hastanesi ve havalimanı arasındaki ulaşımın hızlı ekonomik ve güveneli olarak sağlanmasını amaçladık.

FİZİKİ GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 36 OLDU

Maalesef 22 Mayıs 2020’de bu hattı devraldığımızda 6,2 kilometre uzunluğundaki hattın sadece yüzde 5’lik kısmı tamamlanmıştı. Derhal hız verdiğimiz çalışmalar sayesinden büyük mesafe katettik. Fiziki gerçekleşme oranını bugün itibarıyla yüzde 36’ya çıkardık. 3 bin 298 metre uzunluğundaki TBM tünel imalatlarının yüzde 80’ini tamamladık. Proje kapsamında 43 bin 729 metrekare kapalı alan imalatı, 9 bin 923 metre ray imalatı yapacağız. Projede şu an yaklaşık 2 bin 500 kişi istihdam edilmektedir.” şeklinde konuştu.

DİĞER HATLARLA ENTEGRASYON

Başakşehir-Kayaşehir hattı, bağlanacağı M3 Kirazlı-Metrokent-Başakşehir hattı ve devamında güney uzatması ile birlikte; İkitelli Sanayi istasyonunda M9 Ataköy-Olimpiyat metro hattı, Mahmutbey istasyonunda M7 Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt metro hattı, Kirazlı istasyonunda M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattı, Bakırköy-İncirli istasyonunda M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattı, Özgürlük Meydanı istasyonunda Marmaray  ve Bakırköy İDO istasyonunda ise deniz otobüsleri ile entegrasyon imkanı olacak.

Başakşehir - Kayaşehir metro hattında fiziki gerçekleşme yüzde 36 ya çıktı #1

“YIL SONUNDA HİZMETE GİRECEK”

Projenin tamamlanacağı tarihi de açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Kayaşehir metro hattı projemizi, bu yıl sonunda halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Yüzde 95’lik kısmını 18 ayda bitirmeyi hedefledik. Bu hat Kayaşehir istasyonunda, yapımı bakanlığımızca devam eden Halkalı Havalimanı metro hattı ile entegre olacaktır. Bölgenin havalimanına ulaşımı metro ile sağlanmış olacaktır. Bakırköy-Kirazlı metro hattının projemizin tamamlanması ile Bakırköy sahilden Çam ve Sakura Hastanesi’ne kesintisiz ulaşım sağlanmış olacaktır.” dedi.