"Global Düşün, Yerel Uygula"

Kelebek Festival’nin 12.si gerçekleşti

2 min read

UR 2420. Bölge Rotaract Temsilciliği, Beşiktaş Belediyesi ile birlikte engelli bireyler için, 5 Haziran 2022 tarihinde, Beşiktaş Belediyesi Dilek Sabancı Engelliler Parkı’nda 12.sini düzenledikleri Kelebek Festivali’ni gerçekleştirdi.

Kelebek Festivali; her yıl bahar aylarında gerçekleşen, engelli çocuk ve yetişkin bireyler ve ailelerine dans, müzik, gösteri ve daha bir çok etkinlik ile keyifli bir gün yaşatmayı amaçlayan açık alan etkinliğidir. Engellileri ve engelli olmayanları aynı platformda bir araya getirerek, kendini ifade edebilme özgürlüğü sağlanmasının amaçlanması yanı sıra engellilerin kapalı kalıp içinden çıkamadıkları kozalarını birlikte açıp birer kelebek olarak gökyüzüne uçurmak adına düzenlenmektedir. Bu yıl da Beşiktaş Belediyesi’nin destekleri ile birlikte 41 Rotaract Kulübü’nün ve 100’ü aşkın gönüllünün alanda yaptığı çalışmalarla 25’ten fazla farklı engelli derneğinden yaklaşık 600 engelli birey ve ailelerine unutulmaz bir gün yaşatıldı.

UR 2420. Bölge Rotaract Temsilcisi Nimet Ezgi Günal, etkinlik ile ilgili değerlendirmesinde, “Bölgemizin incisi, 12.yılını gerçekleştirdiğimiz Kelebek Festivali’mizi 2 yıllık pandemi arasından sonra yaklaşık 600 kişilik büyük bir kalabalıkla yeniden gerçekleştirmenin heyecanı ve gururu içerisindeyiz. Bugün alanda engelli bireyler ve aileleriyle birlikte çeşitli boyamalar, atölyeler, çiçek ekme, dans etme gibi bir çok faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Biz Rotaract’lar olarak her yıl engellilerle ilgili çok sayıda proje yapıyoruz. Kelebek Festivali, hem bu projeleri kutlamak hem de engelli bireylere doğru imkanlar verilirse onların da toplumda her alanda yer alabileceğini ve her şeyi başarabileceğini gösteren bir proje. Bu nedenle “Kozaları Yırtıp Uçma Zamanı” dediğimiz bu günde dostlarımızı ağırlamaktan çok mutluyuz.” diye konuştu.