"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehir 1.ve 2.Kısım mahallelerine viyadük bağlantısı

3 min read

Bahçeşehir’in kuruluşunda şantiye köprüsü olarak yapılan ve yıllar yılı üstüne bir çivi çakılmayan alternatif ve bağlantı yollarının olmamasını defalarca gündemimize taşımıştık. Plansız kentleşme, artan nüfus ve beraberinde kaçınılmaz olarak gelen trafik yoğunluğu Bahçeşehir’de de son yıllarda en önemli sorunların başında geliyor. Başakşehir Belediyesi’nin başlattığı ve %60’ı tamamlanan viyadük projesi ile Bahçeşehir 1. Kısım ile 2. Kısım mahallerinin birbirine bağlanması hedefleniyor.

Bahçeşehir’de kuruluşundan onca yıl geçmesine rağmen son beş yıla kadar kent içinde Bahçeşehir 1 ve 2 Kısım mahalleleri birbirine sadece kuruluşunda yapılan Bahçeşehir Gölet üzerindeki şantiye yolu viyadüğü üzerinden geçiş sağlayabiliyordu. Sonrasında buna Boğazköy’de Pazartürk altında yapılan viyadük eklenmiş ancak o da artan nüfusa cevap veremez bir hal almıştı. Yeni yapılan viyadükle Bahçekent, Hadımköy, Boğazköy istikametinden Bahçeşehir 1.Kısıma alternatif bir geçiş noktası oluşmuş olacak.

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu Bahçeşehir 1. Kısım ile 2. Kısım mahallerini birbirine bağlayacak viyadükte incelemelerde bulundu. Çalışmaların yüzde 60’ının tamamlandığını belirten Başkan Kartoğlu, “Viyadük hizmete açıldığında birçok avantajı da beraberinde getirecek”, Bahçeşehir 1. Kısım 2081 Sokak ile 2. Kısım Vatan Caddesi’ni birbirini bağlayacak viyadüğün şehir içi ulaşımda zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacağına işaret etti.” dedi.

“İki ayağı tamamlandı”

Viyadüğün ulaşımda avantajları da beraberinde getireceğinin altını çizen Başkan Kartoğlu, “Viyadük projemizde önemli bir yol katettik. Beş ayaktan oluşan viyadüğümüzün iki ayağında çalışmalarımızı tamamladık. Üçüncü ayağında ise sona yaklaşmış durumdayız. Diğer ayakların temel beton döküm ve temel hazırlama işlemleri üzerinde çalışıyoruz. Yüzde 60 oranında tamamladığımız viyadüğümüzü kısa süre içerisinde hizmete açmak için yoğun mesai harcıyoruz.” dedi.

Avantajları beraberinde getiriyor

Yeni viyadüğün Başakşehir’e değer katacak bir proje olduğunu belirten Başkan Kartoğlu, “Bisiklet yolunun da yer alacağı viyadük, iki gidiş ve iki geliş olmak üzere dört şeritli olacak. 21 metre genişliğe ve 150 metre uzunluğa sahip viyadük; Boğazköy, Hoşdere ve Deliklikaya bölgelerine ulaşımda yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak.” şeklinde konuştu.