"Global Düşün, Yerel Uygula"

Bahçeşehir 3M Migros Otoparkı İnşaatı gelişmeleri ve Başakşehir CHP’nin suskunluğu!

8 min read

Bahçeşehir 3M Migros Otoparkı’nda yaklaşık 3 ay önce başlayan hummalı inşaat faaliyeti hız kesmeden devam ediyor. Söz konusu inşaat faaliyetinin ruhsat, imar izinleri ve tamamlanması sonrası bölgede oluşturacağı trafik yoğunluğu konuları belirsizliğini korurken, Bahçeşehirliler Derneği (BADER) bölge halkı adına süreci yakından takip ediyor.  

Haber merkezimiz Bahçeşehir 3M Migros Otoparkı’nda başlayan inşaat faaliyeti sonrasında gelişmeleri aralıksız kamuoyuyla paylaşmıştı. Elimize ulaşan son bilgiler dahilinde süreci sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.  

Bahçeşehir’in merkezinde 3M Migros ve Otoparkı’nın yapı ruhsatı geçmişi

Bahçeşehir Hoşdere mahallesi Dereköy mevkii adresli 269 ada 7 nolu parselde bulunan alan toplam 23.233 m2 bir alana sahip. Mevcut yapı Büyükçekmece Tapu Siciline kayıtlı tapusu ile o yıllarda Bahçeşehir Esenyurt Belediyesi’ne bağlı olduğundan, 24.05.1995 tarihinde 2466 numaralı tapu tescil belgesi ile yapı ruhsatı almak için başvuruda bulunmuş. O tarihte belediyeden aldığı yapı kullanma izin belgesi ile de satış mağazası ve idare ofisi yapmak üzere toplam 6.723 m2’lik bir inşaat gerçekleştirmiştir. Yapı ruhsat belgesine ayrıca “açık otopark alanı iskan dahilindedir” notu düşülmüş ve 12.10.1995 tarihinde tescil belediyece onanmış. Mevcut arsanın 1995 yılında tescil ettirilen yapı ruhsatı ile yasal hakkı olan imarının tamamının kullanıldığı görülüyor.

İnşaata başlanan alan 26 yıl boyunca otopark hizmetinde kullanıldı

İlgili işletme bugün inşaat faaliyeti başlanan alanı müşterilerine sağlıklı bir alışveriş imkanı sunmak adına 26 yıldır otopark olarak kullanıyordu. İşletme 27.11.2017 tarihinde 1632158 referans kayıtlı dilekçesi ile Başakşehir Belediyesi’ne başvurarak arsasının imar durumunu talep etmiş. Belediye 11.12.2017’de ilgili dilekçe talebine “ Söz konusu parsel bugün itibariyle 1/1000 ölçekli “07.02.2003 t.t’li Bahçeşehir Sıvat-Yeşiltepe Mevkii, Dereköy Çiftliği Mevkii “Revizyon Uygulama İmar Planı” kapsamında “C” lejantlı. Ticaret+Konut alanında kalmakta olup; Ticaret+Büro+Konaklama Hizmetleri için Emsal:0.30. Konut için Emsal:0.50 olmak üzere plan notu ve yönetmelik şartlarında yapılaşmaya haizdir.” cevabını vermiştir.

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başakşehir Belediyesi’ne bilgi talepli dilekçe başvurusu gerçekleştirdi

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) elde edilen bilgiler dahilinde akıllarda soru işareti doğuran birçok soruya cevap bulmak adına Başakşehir Belediyesi İmar Müdürlüğüne 15.03.2021 tarihinde yazılı dilekçeyle başvurarak bilgi talebinde bulundu. Belediyeye sunulan dilekçede;

“Otoparkın büyük bir bölümünün çitlerle örüldüğünü ve kurulan alanda vinçlerin çalışmaya başladığını tespit ettik. Ancak gerek ilgili arsa sahibinin ve gerekse Başakşehir Belediyesi’nin bu alanda gerçekleşecek faaliyete dair herhangi bir uyarıcı tabelası olmadığından, gerçekleşmesi planlanan inşaat faaliyetinin yapı ruhsatı bilgilerini ve gerekli izin belgelerine dair derneğimizin bilgilendirilmesi” talebine yer verildi.

Başakşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden BADER dilekçesine yanıt

Bahçeşehirliler Derneği’nin (BADER) mevcut inşaat faaliyetine dair 15.03.2021 bilgi talebi dilekçesine  Başakşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 17.03.2021 tarihli yazısıyla yanıt vermiştir. Başakşehir Beledyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Emre Bingöl’ün imzası bulunan bilgi yazısında    “ Bahse konu, Başakşehir İlçesi Bahçeşehir 2.Kısım mahallesi 269 ada 7 parsel sayılı yerin imar işlem dosyasında yapılan tetikte; 02.03.2021 tarih ve 175-176 sayılı yapı ruhsatları düzenlendiği görülmüştür.” denilmiştir.

Bu dilekçe sonrasında da 1 ay boyunca inşaat başlamasına rağmen asılmamış olan bilgilendirme tabelası inşaat alanın girişinde küçük bir levha ile asılmıştır. Bu levhalı bilgilendirme ile daha öncesinde kamuoyunun ve bizlerin elindeki evraklarda Migros A.Ş.’ye ait olduğunu bildiğimiz arsanın PONDERA DEVYAPI’ya satıldığını, inşaatın yapı denetçisi olarak Diha İstanbul Yapı Denetim, Şantiye Şefliği ve Yapı Mühendisliğini de Zafer Mimarlık-Çağrı Şeremet’in üstlendiği, Migros’un bu alanda kiracı olduğunu öğrenmiş olduk. Ancak burada gözlerden kaçmayan bir husus var ki Başakşehir Belediyesi’nce 02.03.2021 tarihinde 176 sayı numarası ile verilen ruhsatlandırma  kepçelerin alana girmesi ve inşaat alanının çevrelenmesi tarihinden  3 gün sonraya denk geliyor.  

BADER “Başakşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü sorularımıza aydınlatıcı yanıtlar vermemiştir”

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başakşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne sunulan dilekçelerine aldıkları yanıt sonrası, 269 ada 7 parselin mevcut imar durumu ve inşaat alanının hangi imar hakkına göre ruhsatlandırılıp faaliyete geçtiğinin cevapsız kaldığını belirterek süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne taşıyacaklarını belirttiler.

Sürecin takibi adına bilgi aldığımız BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut şunları söyledi.

“Başakeşhir Belediyesi İmar Müdürlüğünün 2017 yılında Migros A.Ş.’ye verdiği imar durum belgesinde bu arsanın 23.000 m2 olduğu, ticari üretim olarak da Emsalinin 0.30 olduğu belirtilmiştir. Buradan doğan kanuni inşaat alanın da zaten neredeyse tamamı kullanılmıştır. Bahçeşehir’de herhangi bir imar değişikliği de son yıllarda söz konusu olmadığına göre alelacele bu inşaat hangi yasal dayanağa göre yapılmaktadır?” Sonrasında geri dönüşü olmaz kayıpları önlemek adına bu yasal gerekçelerin kamuoyu ile paylaşılması gerekmez mi? Buradan bir kez daha yetkililere soruyoruz;

  • Bir ticari işletme yapmış olduğu bir bina kadar bir yapı daha yapacak hakkı varsa neden bu hakkını 26 yıl kullanmamıştır?
  • 23.233 m2 tapu sahibi 0.30 ticari emsal karşılığı yasal olarak 6.969 m2 kapalı alan üretebilir. Ancak zaten ilgili işletme 1995 yılında bu imar hakkının 6.723 m2’lik kısmını kullanmış, kalan 237 m2’lik imar hakkı için mi otoparkın neredeyse yarısını kapatmıştır?
  • Kaldı ki elde ettiğimiz yeni yapılması planlanan alanın 3 boyutlu görsellerinde mevcut marketin kapalı alanından daha büyük bir alan planlanmaktadır.  Kaldı ki cadde üzerindeki kot farkı da dahil edilirse bu yapı daha da fazlaya çıkacaktır. İçerisinde uluslararası bir teknoloji market ve çok şubeli bir köfteci markasının geleceği belirtilen bu yapılar hangi imar hakkından doğan hakla bu imalatı gerçekleştirecektir?
  • Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Hizmet binasının hemen önünde bulunan Atatürk Parkı Bahçeşehir’in Deprem-Afet Toplanma merkezidir ve otoparka yapılması planlanan inşaat bu parkın hemen önündedir. Bahçeşehir’in trafiği ve otopark sorunu içinden çıkılmaz bir hal almışken burada gerçekleşmesi planlanan yapılaşmanın doğuracağı ekstra yoğunluk hesaplanmış mıdır? “

BADER Migros Otoparkı İnşaatı ve Gölet Ücretli Otopark’ına dair  basın açıklaması gerçekleştirdi

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) 27 Mart 2021 tarihinde Bahçeşehir 3M Migros Otoparkı’nda inşaat faaliyetinin gerçekleştiği alanın önünde düzenlediği basın açıklaması ile sürecin yakın takipçisi olduklarını kamuoyuyla bir kez daha paylaştılar. BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut; 3M Migros Otoparkı’nda başlayan ve devam eden inşaat faaliyetine dair “İnşaatın Yasal İmar Hakkı Var Mı” sorusunu yenilerken, Başakşehir Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aydan Kara, “Temel tüketici haklarından biridir sağlıklı çevrede yaşamak, burayı betona çevirmek, göleti paralı otoparka dönüştürmek temel tüketici haklarına aykırıdır” derken, basın açıklamasına geniş bir katılımla iştirak eden Başakşehir İYİ Parti İlçe Başkanlığı adına İyi Parti Başakşehir Meclis Üyesi Halil Kalkan’da açıklamalarda bulundu. Kalkan “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde “Sorgulamayan cahildir, sorgulatmayan zalimdir” diyor! Şimdi biz burada Habitat ödülüne layık görülmüş bir mahallemizin insanlarının yaşam alanlarının kısıtlanmasını doğru bulmadığımızı belirtmek isterim. Paradan başka hiçbir şey düşünmeyen bir siyaset anlayışıyla, “ben yaptım oldu” mantığı ile siyaset üretmek mevcut iktidarın genel yapısı olsa gerek. Bizim buradaki asli görevimiz dik durmak, hakkımızı aramak ve hakkımızı kimseye teslim etmemek üzere kurulu olmalıdır. Bizlerde İyi Parti Başakşehir İlçe Yönetimi ve şahsım da meclis üyesi olarak süreci yakından takip edeceğimizi, sizleri sonuna kadar destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum.” Dedi. Basın açıklamasına Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Kadir Karaca’nın yanı sıra  ilçe yöneticileri de katıldılar. Yaşananlara dair söz alan Karaca “Bizim için öncelikli olan vatandaşımızdır, halkımızdır. Devlet insan için vardır insan hayatını kolaylaştırmak için vardır. Bizde yapılan bu inşaatlara, insanı yok sayan betonlaşmaya da karşıyız. O yüzden de bu protestoların yanındayız.“ dedi.

Başakşehir CHP’nin suskunluğu neden?

Bahçeşehir’de yaşanan gelişmelere dair BADER’in bölge halkını bilgilendirmek adına düzenlediği basın açıklamasına Başakşehir CHP İlçe Başkanlığı’ndan hiçbir yöneticinin katılmaması sonrasında akla, CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı’na davet bilgilendirilmesi yapılmadı mı sorusu geldi. BADER’den aldığımız bilgiye göre Başakşehir genelinde tüm siyasi partilere İlçe Başkanlıklarınca basın açıklamasına davetin gerçekleştirildiğini öğrendik. Hatta bununla da kalmayıp özelikle Migros Otoparkında gerçekleşen inşaat faaliyetinin detaylarını öğrenmek adına CHP Başakşehir Meclis Grup Başkan Vekili Nizamettin Kümeç’e başvurduklarını, yine CHP Meclis Üyeleri Bağdagül Gülen ve Av.Eda Kurt’tan bilgilendirme talebinde bulunduklarını belirten BADER, aradan üç ay geçmesine rağmen hiçbir yanıt alamadıklarını ilettiler. Özelikle ana muhalefet partisi adına CHP Başakşehir İlçe Başkanı ve yöneticilerinin bölge halkını bu kadar yakından ilgilendiren iki konuda sessiz kalmaları, basın açıklamasına dahi katılmamalarına hiçbir anlam verilemedi.

Bundan sonrasında ne olacak?

Bahçeşehirliler Derneği (BADER) bundan sonrasında bölge halkı adına özelikle 3M Migros Otoparkı’nda gerçekleşen inşaat faaliyetine dair yasal mevzuatı yakından araştıracaklarını ve konu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne yazılı dilekçeyle başvurarak mevcut inşaat hakkında bilgi isteyeceklerini belirttiler.

Yelpaze İstanbul -27.05.2021